Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Sa tinem cont ca este totusi un sistem Haldex cu diferite moduri selectabile electronic la buton, nu Torsen pentru 4x4 in adevaratul sens al cuvantului. Daca era Torsen probabil ca era comanda pentru achizitie deja lansata. De altfel in sub 30k nu stiu ce suv-uri gasesti cu Torsen... daca stau sa ma gandesc mai bine nici limuzine nu cred ca sunt (atentie, vorbesc de masini noi nu de Q5 la sh). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si noile Audi de 2l quattro vin cu un sistem denumit Ultra care e mai degraba un haldex decat torsen. Torsen nu vom mai vedea pe masini cu motoare sub 3l in grupul VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am citit despre noul sistem quattro denumit de acum Ultra. Se pare ca are doua ambreiaje/haldex ceea ce o sa implice service sau costuri ulterioare. Trist ce se intampla pentru cumparator oricum. Solutia ar fi sa se cumpere acum masini ce au Torsen, cine poate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mersi :)) 

1.6dci 130cp si 320nm..singura problema e ca inca nu se poate cupla in varianta 4x4 la o automata. :) 

Revenind la subiect, cine vrea un diferential central care sa se comporte precum haldexul zic sa faca saltul la Bmw sau Scubaru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511: Auzi Tizule, pentru teste off-road realiste trebuie sa asteptam sa puna mana rusii pe ele :P Si sa faca teste gen cum a fost ala cu Alrroad-ul :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am aruncat un ochi pe pdf-ul pus de Bebee si (sper sa nu) am vazut ceva interesant: adblue pentru toate motorizarile diesel din familia ea288. Pam pam, luati de primiti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duster all the way atunci. Pentru cine vrea diesel. Suspecte tehnologiile astea noi in materie de noxe/environment. Si sincer destul de scumpe masinile noi in ziua de azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot compara concret cele doua masini...Dusterul full e la pret de Ateca 1.0 tsi...Dar, poate mai arunca cineva un ochi pe pdf-ul respectiv si ma contrazice. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, cristi511 said:

Mi-am aruncat un ochi pe pdf-ul pus de Bebee si (sper sa nu) am vazut ceva interesant: adblue pentru toate motorizarile diesel din familia ea288. Pam pam, luati de primiti....

Stai pe pace, Ateca e printre primele modele VAG pe care se va implementa filtru de particule si pentru benzina, deci...pam-pam. Adblue si pentru benzina :lol: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar nu s epot compara direct, dar cu una mergi fara stres de gropi/julituri si fara frica de preturi exagerate in service-uri, la alta te mai gandesti la electronica, costuri de intretinere, fiabilitate -> spartan vs. mainstream

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca exista filtru de particule pe motorizarile pe benzina pe Ateca, poate la euro 7. Motorizarile euro 6 au putut sa se incadreze in limitele de emisii ale normei de poluare euro 6 fara a se monta filtru de particule.

A se vedea poza de mai jos, luata din pdful pus mai sus, pagina 12.

14tsi.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acel PDF scrie ca doar modele diesel 4drive de 150 si 190 au nevoie de SCR (AdBlue). 2.0 TDI 150 2WD nu foloseste AdBlue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect insa in ignoranta-mi caracteristica am omis faptul ca genul asta de caroserie vine si in varianta 4x2. 

Problema mea e următoarea: bun, îmi dai un diesel de 190cp si 400nm dar nu îmi oferi si o alternativă echivalentă pe benzina. De ce?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca asta e politica la nivelul grupului, Ateca nu trebuie sa concureze cu Tiguan.

Probabil mai tarziu Ateca va primi si 2.0 TSI, in varianta de 210 CP, sau chiar cea de 290 intr-o varianta Cupra.

Eu sunt sigur ca voi fi incantat de 1.4 TSI 150 CP, nu am nevoie de mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca vreau o masina de dimensiunile lui Ateca cu motorul 2.0 tsi de 180cp de pe Tiguan va trebui să aștept până când se lansează noul Yeti? 

Zic ca 320nm + 1450kg = :wub:

Tare...ce pot sa zic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmand reteta Rapid/Toledo, este foarte probabil ca Yeti sa fie o Ateca cu ceva schimbari la exterior, insa nu foarte multe, doar faruri, stopuri, spoilere, iar la interior sa semene cu ce vedem acum pe Octavia.

E ciudat tr-adevar ca motorizarea de top pe benzina este in acest moment 1.4 tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, cristi511 said:

Problema mea e următoarea: bun, îmi dai un diesel de 190cp si 400nm dar nu îmi oferi si o alternativă echivalentă pe benzina. De ce?

 

Alternativa pe benzina o vei avea incepand din vara, de la MY2018, si va fi 2.0TSI Ultra si da, va fi cu filtru de particule. Asa scria prin Autobild.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am la TD de vineri pe sambata 2.0 190, revin cu impresii ;)

@CristiALF am observat, din cate vad au disparut cele de la livrare imediata :)

 

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.automarket.ro/stiri/seat-anunta-o-ofensiva-puternica-dupa-ateca-urmeaza-arona-noua-generatie-73747.html

Noi nu avem preturi pentru Ateca dar ei lanseaza noi modele...ceva deosebit :)) 

A, mai e si asta: http://www.automarket.ro/stiri/seat-pregateste-o-ofensiva-off-road-gama-x-perience-va-ajunge-pe-mai-multe-73723.html

LE: ca prin minune modelele Ateca cu livrare imediata au disparut din configurator. :) 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturi ca preturi, dar ce te faci ca ei nu fac fata cu productia actuala si s-au gandit sa faca..mai mult.. ! :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata ma duc si eu la TD cu Sportage, sper atat diesel cat si benzina. Sa vad si pe viu ce e de masinuta asta care pe hartie pare super ok. Facem schimb de impresii :) 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin Offtopic din partea mea:

TD efectuat Tiguan - calitativ ok, pret pt configurare personala cam maricel

TD efectuat Tucson - nu ma asteptam sa ma atraga chiar deloc, prea placut impresionat de el - garantie 5 ani, fara limita km, inclusiv bucse, cap bare etc, doar ulei si combustibil :P vb de 2.0 184cp, cutie secventiala, 400nm, jante 19 etalon 45....foarte placut surprins de izolarea fonica (avea si trapa panoramica)...sincer ma asteptam sa nu imi placa...sa ma zgarie pe ochi etc...NU a fost cazul....am plecat hotarat sa nu imi placa....si pam pam......

TD maine Sportage - acelasi sasiu ca si Tucson, aceasi motorizare, suspensie mai "sportiva", alt design, vedem ce gust avem....

TD de vineri pe sambata cu Ateca....ultima speranta actuala in grupul VAG pentru bugetul meu :P

Sa fie cu noroc, mai multe detalii cu drag pe PM, voi "imputi" thread-ul peste weekend daca apuc cu poze, impresii despre Ateca ;)

 

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe de altă parte, cel târziu în prima parte a anului viitor va apărea şi un facelift pentru hatchback-ul compact Leon, care va primi un display touch de dimensiuni mai mari şi funcţii autonome prin care va putea păstra banda de circulaţie şi va fi capabil să frâneze şi să accelereze în funcţie de comportamentul maşinii din faţă.

Astia nu au auzit ca lane assist si adaptive cruise control exista deja pe leon?

Cristi, Arona scrie clar ca se va lansa in toamna anului viitor la salonul auto de la frankfurt.

Faptul ca nu avem preturi se datoreaza exclusiv importatorului, care probabil are alte lucruri de facut, nu sa faca lansari de modele noi sau promotii. Am fost acum vreo 8 ani la ultima lansare de model nou seat, Alteea Freetrack, la Porsche Aviatiei. Cam acolo s-a incheiat respectul pentru clienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!