Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Pare destul de ciudata oferta la cea cu livrare imediata, tinand cont ca ce a postat cristi511 mi se pare mult mai atractiva din prisma DSG6. 

@zorro00: la linkul dat de tine mie imi arata doar 7 Dieseluri, toate Xcellence, cea mai ieftina 32886E.

Modificat de Jaw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatiile din postul meu nu sunt oficiale ci orientative. Nu le luati ca un adevar general valabil :) Pana cand nu avem configurator oficial ( din nou zic ca angajatii de la poro dorm pe ei sau se joaca pokemon go) toate preturile sunt pur informative, inclusiv cele ale masinilor cu livrare imediata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 8 diesel si o benzina. Cristi a facut alta configurare. de asta are DSG si pretul similar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, configurația mea este primita via email in urma unei cereri adresate direct dealerului si tinand cont de ceea ce mi-as dori pe masina personala :) .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi ceva legat de setari functie de locatie. Mie mi-arata doar 7 masini.

Stiu ca ce a postat cristi511 e primit pe email.

ateca.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta spuneam si eu, nu vad decat 7 motorizari diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mica precizare poate va ajuta - sorry de offtopic:

Mozilla Firefox 49.0.1 vad doar 7.

Google Chrome 53.0.2785.143 m (64-bit) vad 9.

Succes ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e al 9-lea ? :)) 

Edit: damn..si eu tot 9 vad. 

LE: nu apar cea Topaz Brown si cea pe benzina intre cele 7.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu dotarile standard, dar oferta lui @cristi511 pare ok. 

INSA..nu cred ca vor fi discounturile vehiculate de voi pe aici, in conditiile in care Seat oricum nu poate produce la nivelul cererii, cel putin pentru moment + model nou, cautat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

"We continue with the news that the SEAT Ateca is being a commercial success, not only in Spain, also in Germany and France. In the latter country. you can order from the 8th of September, and has broken records even before its release; the subsidiary for that country has achieved record pre-sales of a model.

The previous record was held by the BMW X1 with something less than 1,500 units sold in a few hours, but the Ateca, with 1,550 reservations surpasses it."

 

Ca sa intaresc ce spune @CristiALF 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un lucru bun dpmdv, sa le primeasca ei pe alea cu mici erori de fabricatie si noi pe alea bune :) .

Aparent, masina asta a starnit destul interes incat sa o faca extrem de dezirabila, asa cu plusurile si minusurile prezentate in toate reviewrile de pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... e un lucru bun... cum nu prea se dadeau cine stie ce reduceri de catre dealeri, acum sigur or sa fie mai rigizi daca vad ca sunt clienti. Ei tot or sa vanda, numai ca nu tie, mie, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt putin mai optimist pentru ca din discutiile avute cu Vanzarile nu se intrevede o schimbare in politica de preturi/bonusuri/reduceri. Dar tot ce discutam noi aici sunt discutii pentru ca pana cand nu se poate efectiv configura masina, cu pret si optiuni si toate cele, nu putem stii in ce punct va ajunge o potentiala discutie finala.

Personal sper la un 10-15%. E bine cateodata sa fii excesiv de optimist :D 

@Jaw ba se dadeau reduceri: eu am avut 3k, Cristian a avut 4k si asta la masini in zona a 20k euro. :) 

Edit: mai in gluma mai in serios pana cand nu voi face test drive nu voi lua nicio decizie. Imi place ideea de Ateca pentru simplu fapt ca in jurul sumei de 25k euro (dupa discounturi) poti lua o masina absolut decenta. Din pacate nu exista Duster 4x4 automat ca aia era urmatoarea mea masina. :) 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai au bagat EDC pe Duster dar cred ca sare de 20k deci neinteresant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: edc-ul adauga +- 1000e la pretul masinii. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai vazut vreodata alta varainta in care automata sa tina pretul la fel sau chiar sa il scada ? :)) Oricum, parca o pun doar pe 4x2...n-am citit ca si pe 4x4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Logan EDC parca era +500E daca tin bine minte. Oricum, revenind la SUV-uri, 4x4 si automata pana in 25000E nu prea ai variante. Ateca si Sportage cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit 4000 euro discount in conditiile in care masina costa 23.500 pret de lista. Probabil nu voi ajunge sa primesc acelasi discount in cifre absolute, insa incercam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF nu dar ideea e ca tot sub 20k ramane. Se pune doar pe 4x2, asta spuneam ca daca ar fi fost 4x4 as fi achiziționat fara sa stau pe gânduri.

@Jaw pe Logan/Sandero este o cutie robotizata nu EDC. In rest total de acord cu tine.

@Cristian si eu tot la 23.500 am avut discountul de 3k. De asemenea voi încerca sa scot cat se poate de la dealer. 

Cred ca noi am pierdut din vedere faptul ca tot ce s-a discutat până acum cu privire la preturi s-a discutat cu gandul la dotarea de top. Daca mai scadem 1.5-2k diferențele din echipari ( Xcellence vs Style) pretul devine cel putin tentant.

Iar pentru carcotasi e foarte probabil ca diferențele dintre Ateca si Tiguan sa se duca spre 10.000euro în variantele de top, cu de toate. Da, e o diferență de dotări (mai ales de gadgeturi) si de putere dar...10k euro îți pot cumpara multe.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cat ar fi garda la sol la Ateca (ar ajunge la 19cm macar, fara cauciucuri speciale)? Nu am reusit sa gasesc informatia asta oficiala, doar in review-uri ca are 187mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un PDF cu destul de multe date tehnice utile :-) Garda la sol la 4Drive: 189 mm. (In acest pdf) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Vineri am si eu TD, revin cu impresii ulterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic de marketing:

 

Si la secunda 15 se poate vedea 4Drive in actiune...adica un sistem pseudo 4x4 :)) 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!