Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Si inca un bump :(

 

 

Deci ce am inteles eu: plasticele sunt mult mai tari, cu bancheta clapata aceasi dimensiune more or less de incarcare ca tiguan-ul, insa suspensie mai rigida setata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se refera la plasticele din partea superioara a usilor. La tiguan acestea sunt moi doar la usile fata si tari in spate. Deci diferenta este doar la usile din fata. Tinand cont ca Ateca vine mai ieftin cu 2500 Lire (aproape 3000 de Euro) decat Tiguan si cu un spatiu interior nu mult mai mic( 510L pentru 4.36m), eu zic ca e o varianta competitiva pentru cine nu vrea sa depaseasca un anumit buget. Suspensia fiind mult mai rigida fata de Tiguan, nu as recomanda cu roti mai mari de 17". Legat de suspensia rigida spate aceasta este valabila pentru motorizarile cu tractiune doar pe fata, care e ok daca masina este folosita preponderent in oras si mai putin pe drumuri virajate.

Ca masina de familei "all around" as alege 1.4TSI 4WD M6. Preponderent pentru oras merge si 1.4TSI DSG7 2WD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pam pam :)) 

Nu e greseala, aia alba de 37k si 190cp e pe vine la Arges, la Euro tehno. O astept eu ca pe painea calda :D 

edit: sa ma dau cu ea nu sa o cumpar ca sare bine de tot din buget...

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa dau o tura cu una. Motorizare 2.0 tdi 150 manuala, echipare Xcellence. Pe scurt masina este foarte reusita, daca iese la preturile vehiculate o sa fie misto.

Masina este foarte dinamica. Nu am mai stat de mult intr-un SUV atat de bine, cumva e pozitia de condus este foarte joasa. Ruliu e iarasi foarte mic pentru gabaritul masinii, cum spuneam, neasteptat de ok sta pe sosea. Iarasi m-a impresionat sistemul area view(nu stiu exact cum se numeste la seat) ce rezolutie avea, se vedea la nivel de Q7. Un plus vad si in deschiderea electrica a hayonului.

La materiale s-au zgarcit, in special pe fetele de usi, care oricum nu prea se imbina deloc ok cu bordul, dar na, trebuie diferentiata cumva de Tiguan.

Masina asta o sa convinga pe multa lume, dar numai dupa un test-drive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blacka Vezi ca ai preturile in poza sau pe site, ca sa iti faci o idee. :) La Seat se cheama "Top view camera". Eu ma intreb daca dau discounturi, ca de obicei cand e nou modelul, nu prea.

Si a doua chestiune. Se gaseste la livrare imediata dar nu in "configurator". Astea sunt masinile care s-au plimbat prin tara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin masina celor de la ETG este comanda, nu e una dintre alea care s-au plimbat prin tara si care au fost expuse prin mall-uri.

Dpdv al discounturilor eu am mai scris ca se poate obtine si 8%, insa difera mult de la dealer la dealer si de la persoana la persoana. :) 

@blacka in sfarsit o parerea a unuia care a mers cu masina. Good job man:icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe Cluj ajunge o unitate din Curtici saptamana viitoare.

Va tin la curent ca si comparatie calda, voi avea un Tiguan de luni pe marti in TD, pe joi/vineri sper sa fiu cu posteriorul in Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca vine cu anvelope 225/40 R19 si pt 4drive 225/45 R19..in timp ce tiguanul are 235/50 cand vine vorba de 19. Luat asa Tiguanul are mai multa treaba cu offroad decat Ateca si anvelope mai late

Totusi 225 pe un SUV-ulet cam putin. Ramane totusi ca un Leon mai inalt cu ceva mai multe gadget-uri, insa in definitiv acelasi lucru este. Sunt curios de diferenta Leon 1.4 150 si 2.0tdi 150 ca pret vs Ateca.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam toate review-urile spun partea de "firm suspension", cat si "designed for the city"

 

Deci oricum, cu Ateca offroad cred ca se refera sa mergi cu el la schi pe drum national si atata :))

@75NOR nici aici nu imi este rusine de eie...insa ma doare sufletul de a6 :(

 

 

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usor OT, dar ca sa lamurim putin povestea cu off road, cam asta e absolut MAXIM si "la rupere" si abuz ce se poate face cu un SUV, Allroad, Alltrack, etc, dar si asta e "blana"...

Adica se da grav in masina, iar abordarea rapida a drumului ala cu noroi baga niste mega socuri in suspensie, se vede cu topaie caroseria aia, iar inauntru sigur dai cu capul in plafon la stilul ala. 

Apropos, asta din film e Quattro. Am incercat cu Tiguan Track &Field chestii gen prima parte a filmului si nu duce. Adica daca ai o roata suspendata, nu te scoate de acolo decat cu mega chinuri de ambreiaj.

Dupa 10 iesiri de genul asta o cam pui pe butuci. Ambreiaje, bucse, amortizoare si cel mai fain...erori de electronica. Iar cine-si inchipuie ca mini suv-urile astea au niste mega bucse sau frane se inseala. In toata testele de anduranta SUV-urile ies prost la uzura rapida a suspensiei si uzura frane. Asta fara abuzare in off-road.

 

Minutul 6'09''. Cam care sunt limitele unui A6 Allroad de 80k :(  Mi-e absolut mila de ce au facut cu masina asta pe finalul filmului

De pe la minutul 8 si apoi 10 isi bat joc si de un Scout.

Pe unde se baga astia = ofrroad.

Masinile astea do not offroad :P 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum banuiam: preturi mult prea exagerate.

Am facut in graba o configurare pe Tiguan si mi-a dat 36k cu ce as lua eu. Daca mai vrei sa adaugi camera, parbriz incalzit, kessy si tot iesi mai ieftin.

Verdictul meu personal, pe baza acelor preturi: nu mi-as lua niciodata Ateca in fata unui Tiguan.

 

 

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am configurat un Tiguan 2.0 TDI 150 CP Manuala 4Motion Highline aproximativ cu aceleasi dotari ca prima Ateca din lista, Tiguan a iesit 35.889 EUR, Ateca  33.440 EUR.

Nu mi se pare ieftina Ateca, insa e semnificativ mai ieftina decat Tiguan. Astept configuratorul cu preturile pentru 1.4 TSI 150 CP DSG6 4Drive, insa ma indoiesc ca va fi mai ieftina decat 2.0 TDI 150 CP Manuala 4Drive, probabil la acelasi pret. In conditiile astea, cred ca imi reconsider alegerea pe care aveam de gand sa o fac anul viitor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au schimbat putin site-ul seat.ro ...

Iar Ateca pare sa aiba "accesorii" pentru bara fata/spate

http://www.seat.ro/ateca/accesorii

Sunt curios ce va aparea concret in configurator, pe sf de saptamana ajunge o unitate in Cluj, voi merge sa o vad. Am avut de ieri pe azi un TD cu un Tiguan, la diferenta de 2k € sunt destul de sigur sa merg pe fratele mai mare (Tiguan), la diferente mai mici / discounturi mai mari de la "spanioli" voi alege cred, pe moment, Ateca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata, pentru ca nu avem preturi in configurator, nu prea putem face comparatii, mai ales ca in topicul de versus s-a cam incins discutia.

Presupun ca versiunea care ma intereseaza pe mine, 1.4 TSI Excelence DSG 4Drive va fi cam la acelasi pret cu 2.0 TDI Excelence Manuala 4Drive, adica in jur de 28.000 EUR. Cu optionale de 2000 EUR si un discount normal cred ca nu e un pret deloc rau pentru ceea ce imi doresc eu de la masina asta. M-am uitat in configurator la Kia, Hyundai, Ford, Nissan, Honda si orice alt concurent, aparent sunt mai ieftine, insa ori nu ofera versiunea asta, motor pe benzina turbo, cutie automata si 4x4, ori nu au optionalele care ma intereseaza.

Concret, peste Excelence as pune Enjoy Xcellence, care include Alarma, Pachet iarna (WW1)(optional se poate inlocui cu WL1/WLB), Park Assist, Sistem navigatie (ZN1)(optional se poate inlocui cu ZN2) si costa 926 EUR si un pachet piele neagra, care sigur nu costa mai mult de 1000 EUR. Mi-as mai dori si lane assist/light assist, pe care le are masina sotiei si mi se par destul de utile.

Referitor la pachetul Enjoy Xcellence, nu ma incanta navigatia, mai ales ca sunt sigur ca e cea cu ecran mic, insa asa e pachetul configurat, eu de fapt imi doresc park assist si pachet iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kia Sportage are 1.6T 180CP 4x4 DCT7 si la 28.5k pret de lista iti pui o gramada de dotari (gen scaune ventilate..). La 29.5-30k e cu de toate, fara trapa...o gramada de tampenii. Acestea fiind preturi de lista. Eu consider Sportage-ul SUV-ul care "renteaza" poate cel mai mult, alaturi de Duster :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D-aia e plin pe străzi si in statisticile publicate de codz de koreene....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu sunt dispus sa iau masina cu cel mai bun raport pret/calitate, oricum am ceva retineri fata de coreene, indiferent ca se numesc kia sau hyundai. Se tot lauda ca au crescut calitatea si imbunatatit designul, insa nu pot concura nici macar cu citroen sau renault.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea personala cu siguranta nu trebuie sa se regaseasca in statistici oficiale.

Imi pare rau dar ironia de mai sus nu ti-a iesit sa stii. Chiar sunt "pline" (in segmentul lor) strazile din Europa. Daca tu crezi insa ca un SUV de 25-30K EUR poate face vanzari cat o Skoda Rapid de 15k....

 

 

 

Vanzari/evolutie SUV mid size, prima jumatate a anului 2016, Europa - cica Sportage a vandut aproape 80k masini in Europa. In jumatate de an.

Capture.JPG

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare aiurea sa tot recomandam.masini pe care nimeni, dar nimeni dintre noi care scriem pe forum în topicurile astea despre ateca si tiguan, nu si le-a luat sau le va lua în detrimentul vag-urilor. 

Nu e corect si nici normal. 

Contraargument: si Dusterul se vinde ca pâinea calda pe afara dar câți își vor lua unul în detrimentul unui Ateca 1l tsi? Suv-urile sunt în primul rand o declarație de statut si o spun toate studiile asadar...imaginea si brandul vor vinde in detrimentul unor calități și a unui raport Pret/valoare bun.

Edit: chiar o sa merg sa vad Kia si Hyundai...ca prea le laudă toată lumea. :) 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut doar sa arat ca exista si alte variante de benzina turbo 4x4 automate pe piata. Nu inseamna ca recomand neaparat sa fie cumparata, nu am vazut pe viu una, nu am condus. O sa incerc sa merg la un drive test din pura curiozitate. Am fost la Duster sa il vad, am ramas placut impresionat (are mai nou si amortizor la capota!), daca exista si o optiune pentru scaune mai calitative, era super. La Suzuki in schimb - horror, niste mizerii de masini, atitudine de 2 bani, habarnisti, chitrosi (ei nu dau nici o reducere la Jimny de ex, nimic!, doar culoarea gratis - iar "eu" daca vreau alb - teapa, "iau" nimic :) ). Cum ai zis si tu, sunt curios si de asiatici. Sa iti iei totusi un SUV cu optiuni foarte multe la un pret de vreo 25-26k probabil, diesel AWD si automat, nu cred ca vei gasi pe toate drumurile. Nu mai zic ca multi prefera manuala si dotari standard, iar atunci pretul scade spre 23k probabil...oamenii se uita la bani si la pretul asta in general iei ceva 2WD cu optiuni de buget..Nu mai vorbesc de garantie si de faptul ca in general, sunt fiabile..nu auzi lucruri traznite ca la altii.

Raman totusi curios ce preturi va avea Ateca in Romania. Sper ca altele decat acele SF-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!