Jump to content

Passat b7 problema electrică


roby.1308
 Share

Postare recomandată

Inseamna ca nu vede nici usa sofer deschisa si nici portbagaj dechis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai vcds, sau te poate ajuta cineva, ar fi bine sa vezi real time, cum vede ecu portbagajul/usa sofer vs ce se intampla in realitate. La mine nu imi mergeau stergatoarele la luneta, si nu intelegeam ce au. Am facut output test la stergator, si totul era cum trebuie. Apoi cand am vazut, cum vede ecu, usa la portbagaj, ce sa vezi, ea era deschisa, insa fizic o vedeam inchisa. Asa mi-am dat seama ca 90% e incuietoarea de la haion. Am cumparat alta, si aia a fost, totul a revenit la normal.

Pana la cablaje si alte cele, se pot face multe cu vcds-ul, ca verificari primare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 minutes ago, cosminwon said:

Multumesc Al Bundy!

Inca o anomalie ar fi ca daca deschid masina si dupa aia portbagajul ca sa pun ceva in el,dupa jumatate de minut mi se inchide masina cu portbagajul deschis. Cand deschid portbagajul,mi se aprinde lampa care il lumineaza,dar pe display-ul din bord nu se intampla nimic. Ramane stins ca si cum nu ar fi portbagajul deschis.

Daca problema nu ar fi din cauza instalatiei,as lasa-o pe asta si doar sa o modific la boxa.

Sunt probleme diferite. Desfa si vezi ce gasesti in mufa yala spate, daca e ok, poti face punte, sa simulezi switch deschis, sa apara in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usile si capota fata mi le arata ca fiind deschise pe comp. de bord.

Am desfacut broasca acolo si totul este in regula. Nu am facut punte,dar am banuit ca broasca este ok daca imi aprinde lampa portbagajului.

Am facut rost de un cod ptr instalatia portierei st fata: 3AB971120AJ. Asta sa fie oare?

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am depistat problema! Broasca st fata nu da informatia de usa blocata. Eu banuiesc a fi instalatia,care nu este de-a ei.

20210616_151230.jpg

20210616_151216.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu o instalatie de la dezmembrari 

Portbagajul ti-l vede inchis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Portbagajul nu l-am probat inca ca am fost in criza de timp. Maine il testez si pe el.

Partea proasta este ca nu gasesc instalatie pe codul ala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta la dezmembrari, masina sa fie 2009....2010...2011.... fara sistem de sunet, volan pe stanga, 4 geamuri electrice. Sigur o sa găsești 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ceva cautari am vazut ca instalatia cu AJ la urma,ar fi ptr kessy. Deci nu este bun nici codul asta.

Eu incerc sa aflu codul exact ptr ca o voi comanda de pe internet si imi va fi greu sa o dau inapoi,in caz ca nu este ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit de pe un b6 din 2009 3c1971120at. Stiti cumva daca este compatibila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Revin cu problema inchiderii la troaca mea. Am pus alta instalatie,alta broasca si tot asa se comporta. Nu face din avarii pe inchis nici s-o.... Am umblat iarasi la haion si chiar daca fac punte la pinii broaste(cei care dau informatia de haion deschis) nu imi arata in bord haionul ca fiind deschis. Imi aprinde doar lampa care imi lumineaza in portbagaj si atat. Ma aveti ceva idei,referitor la ce as putea face in continuare? Mai am un pic si o iau si pe caile ortodoxiei,ca poate se rezolva asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, inteleg ca singura problema care a ramas, este cea ca nu iti afiseaza in bord, portbagaj deschis ?

Verifica firul care duce din F5 in confort, in T18a, pin 15

Screenshot_20210623-171624_Gallery.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca nu-mi arata portbagajul deschis,ca mi se inchide masina cu portbagajul deschis si ca nu face din avarii pe inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Ti-am dat ce ai de verificat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F5 banuiesc ca este pinul din broasca,iar modulul de confort ar trebui sa fie in spatele torpedoului,nu? Intreb ptr ca gasisem ca au fost centrale electrice cu modul de confort incorporat,daca nu ma insel!

Mie in vcds imi arata portbagajul inchis...deschis,totul este in regula in meas. blocks.

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul confort ai tu, in spate torpedou. Bcm se numeste cel care este integrat in centrala electrica, nu e cazul la tine

 

Pe confort iti arata corect pozitia portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Il arata inchis sau deschis,arata daca actionez clapeta de deschidere. Singurul lucru care nu este cum trebuie si am banuit a fi din broasca sau instalatie,este faptul ca-mi da "Driver's door status: Unlocked" si celelalte sunt Locked. Asta cu toate usile inchise si blocate din butonul de pe portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in ceasuri daca avem ceva relevant. Am cateva B6 de reparat pe la garaj, ma uit maine pt tine prin blocurile de masura, sa vedem daca te pot ajuta mai departe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat o instalatie de la un passat b7 din 2014( 3AB971120BG) si am inlocuit-o pe a mea. Defectul persista in continuare pe usa st fata si avariile pe inchis nu se aprind. Posibil sa nu fie compatibila nici instalatia asta?

Ordinea culorilor firelor era la fel ca la a mea. Nu am testat ordinea dupa continuitatea lor. Singurul lucru care a diferit este mufa senzorului de impact din portiera.

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am revenit cu rezolvarea la problema cu portbagajul. Daca cineva are aceeasi problema ca a mea,ii recomand sa verifice mufele dintre instalatia haionului si cea din interiorul masinii. Este vorba despre 2 mufe albastre care se afla sub plasticul negru de la geamul fix/lipit din spate( plasticul cu grilele de aerisire). Mufa care se afla in partea dr este responsabila cu afisarea in bord si aprinderea lampii de portbagaj. Eu am avut un pin mancat de rugina si inca unul care abia se mai tinea la locul lui. Nu-mi pot explica cum de au ruginit pinii acolo.

Nu mai am de rezolvat decat portiera st fata,cu broasca si in felul asta sa rezolv cu aprinsul avariilor la inchidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu...pt ca iti pierde pe langa furtunas spalator luneta, care e spart...in manson cauciuc. 

On 6/23/2021 at 5:13 PM, F l o r i n said:

Deci, inteleg ca singura problema care a ramas, este cea ca nu iti afiseaza in bord, portbagaj deschis ?

Verifica firul care duce din F5 in confort, in T18a, pin 15

Screenshot_20210623-171624_Gallery.jpg

Banuiesc ca se vedea acest lucru, daca se verifica cablajul dintre yala si confort 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa este la jumatatea geamului si nu are cum sa ajunga solutia la ea. Cat despre furtunas...nu este spart. Inclin sa cred ca se datoreaza condensului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fals...si fals...din pacate. Eu nu vorbesc din presupuneri...ci din experienta. Toate B7 variant au problema descrisa de mine, am descoperit prima oara problema acesta, acum vreo 7 ani...cand au început primele B7 variant, sa aibe aceasta problema....si de atunci....alte zeci... Verifica furtunasul, preventiv

 

P.s. daca tu te indoiesti ca soluția pleca la vale 1m... atunci despre faptul ca avem cazuri in care urca pe cabluri lichidul de racire pana in ecu motor...la unele Audi....ce sa mai zicem?

Screenshot_20210705-230026_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu presupun nimic. Am demontat tot(si haionul dar si laterala dr spate) si am vazut ca nu are nimic furtunasul. Cineva a umblat acolo mai demult,dar a fost chior sau prost ptr ca nu a vazut ca un pin este lipsa si unul abia se mai tinea. Furtunasul este mufat de fabrica undeva la vreo 15cm(spre fata masinii) fata de mufa instalatiei si vine pe sub mufa. Deci singura varianta de a intra solutie in mufa ar fi daca s-ar rupe in burduful de langa balama,ceea ce nu s-a intamplat la mine. O fi fost rupt in trecut(asta nu am de unde sa stiu) si au schimbat instalatia cu totul. Ciudat este faptul ca pe pasla de antifonare(cea care vine pe sub mocheta portbagajului) nu sunt urme/pete de apa/solutie.

Sa vad acum ce naiba ii mai fac portierei st fata si am scos-o si pe asta la liman!

P.S.- Daca se stia despre problema mufei,nu era mai corect sa se zica? De asta intri pe forum,nu!?

Oricum...multumesc!

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!