Jump to content

Golf 6 - Placute de frana


miti
 Share

Postare recomandată

Salutare la toti!

Vreau sa schimb discuri si placuta la masina din semnatura si ma confrunt cu aceeasi necunoastere. Nu inteleg unde pot vedea exact dimensiunea discurilor, respectiv a placutelor.

Pe siteurile de piese pentru discuri fata gasesc diametru 280, 288 sau 312; pentru spate gasesc 256, 272 sau 282. Pressupun ca pentru fiecare in parte am placute diferite pentru ca si acestea au inaltimea 55 sau 66 pe fata. Pe spate nu stiu ce tip de montare Lucas sau Bosh... m-am pierdut in toate detaliile astea. Va rog sa ma ajutati cu un tip de piesa pt fata si spate as dori sa fac comanda online.

Mersi de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele se comada dupa seria de caroserie ,nu dupa dimensiuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Vreau sa schimb disc-urile la masina mea si as lua in considerare si un upgrade la unele mai mari.

Ce puteti sa-mi recomandati pentru Golf 6, motor 1.6 TDI, CAYC, cu stage1 de 140 CP (low budget)? Exista posibilitatea sa fac upgrade la disc-uri dar sa pastrez etrierii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Vrei să mergi pe circuit cu ea ?

Poți să pui perforate sau plăcuțe mai șmechere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu circuit, doar prin București, dar nu vreau sa am probleme.

Să înțeleg că dacă pun discuri perforate de 280 și niște plăcute ok nu o sa am probleme daca pastrez etrierii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mare nu înseamnă ca e mai bun ( parerea mea personala)

Eu am montat discuri si placute ceramice dar nu din alea de 100 ron placutele. 

Franeaza super bine masina si super multumit de alegere, parca e alta masina. Am 12000 km deja facuti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai și ce ai pus, dacă poti să îmi spui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe ATE. 

ATE power disc fata si spate (297 ron discul pe fata si 212 discul pe spate )

Placute ceramice fata-spate (315 ron setul pe fata si 287 ron spatele,)

Preturile sunt de la data cumpararii, am pastrat factura pt garantie.

Sper sa nu se considere reclama :D

 

Modificat de manuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am facut 145.000 km - din mai 2013 pana acum - (in general pe autostrada) si nu le-am schimbat niciodata. Am fost la service de 2 ori sa le controleze si au spus ca placutele si discurile sunt "ca noi" si nu trebuie schimbate. E adevarat ca pe autostrada folosesc foarte rar frana si o pisc un pic daca e nevoie. A mai experimentat cineva ceva similar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut loghy, nu e o problema. Pur si simplu eram curios daca cineva a ajuns la un nr. ridicat de km (peste 130.000 km) fara sa schimbe placutele si discurile de origine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu folosesti frana ajungi si la 1 mil de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 10/3/2017 at 1:54 PM, Chris C. said:

Salut loghy, nu e o problema. Pur si simplu eram curios daca cineva a ajuns la un nr. ridicat de km (peste 130.000 km) fara sa schimbe placutele si discurile de origine.

Salut, eu am ajuns la 178k km ai cred ca sunt placutele si discurile originale, trebuie sa ma uit in cartea de service .

Si am si o intrebare, am luat discuri pe fata Brembo Max Line, au venit ieri, arata foarte bine, au acele striatii pe ele .

Placute am comanda normale de la Brembo care se potrivesc la codul meu PR ptr frana adica 1ZM .

A mai montat cineva aceasta combinatie, trebuie ceva placute speciale pentru aceste discuri cu striatii ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 4/19/2017 at 10:30 AM, donye said:

Salutare la toti!

Vreau sa schimb discuri si placuta la masina din semnatura si ma confrunt cu aceeasi necunoastere. Nu inteleg unde pot vedea exact dimensiunea discurilor, respectiv a placutelor.

Pe siteurile de piese pentru discuri fata gasesc diametru 280, 288 sau 312; pentru spate gasesc 256, 272 sau 282. Pressupun ca pentru fiecare in parte am placute diferite pentru ca si acestea au inaltimea 55 sau 66 pe fata. Pe spate nu stiu ce tip de montare Lucas sau Bosh... m-am pierdut in toate detaliile astea. Va rog sa ma ajutati cu un tip de piesa pt fata si spate as dori sa fac comanda online.

Mersi de ajutor!

Pana la urma am luat discuri ATE si placute ATE ceramic, iar dupa un an sunt f multumit.

Ca dimensiuni pentru masina din semnatura:

- pe fata discurile au fost de 312mm diametru

- pe spate discurile au fost de 272mm diametru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut,

Trebuie sa imi schimb si eu placutele fata, pe partea stanga exterior mai am cam 2mm desi nu mi s-a aprins becul de uzura a placutelor. M-am gandit la ATE 13.0460-7117.2 din cate am inteles imi trebuie 1ZM, asa scrie si pe sticker-ul din portbagaj, sunt ok?

Modificat de 1m2r3a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce cantitate de lichid de frana intra la Golf 6? 

Merci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a intrat aproape 1 litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Aveti idee daca placutele de frana de la golf 4 ( 1.9 tdi ) , se potrivesc si pe golf 6 1.6 tdi ? Am ramase un set de placute noi de la vechiul AXR si vreau sa stiu daca pot fi folosite si la golf 6 . Din ce am citit discurile par a fi tot de 280 mmm. Cu stimă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se potrivesc 100% pt G6 1.6 tdi cayc de la 1.9 axr/atd cu senzor de uzura inclus... placutele fara senzor se potrivesc dar nu va indica niciodata daca sau uzat.

placute.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mufa diferita ?La golf 4 funtiona senzorul de uzura ptr placute ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut băieți! Vreau să cumpăr plăcuțe de frână față-spate, dar nu sunt sigur care sunt compatibile. Eu de obicei cumpăr de pe autokarma și acolo poți alege mașina și motorizarea, dar nu poți căuta după VIN. La rezultate sunt o mulțime de dimensiuni și coduri. Din ce am înțeles pe față trebuie cu senzor uzură, iar pe spate fără, corect? Atașez poza cu stickerul din portbagaj. Am 1ZF pe față și 1KD pe spate? (eu așa înțeleg). Mai departe după codul ăsta văd sistem de frânare care poate fi TRW, Bosch și Lucas-Girgling. Pe etrierii din spate scrie TRW, dar pe față nu văd nimic. Dacă pe spate e TRW sigur și pe față? Lățimea, lungimea și grosimea diferă și ele foarte puțin între diferitele modele. Contează? 

IMG-20200614-WA0001.jpg

Modificat de bavarezul13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți căuta și după VIN, trebuie doar să fii autentificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valentin Ivan

Autati-ma va rog sa inteleg problema asta. Golf 2012 DSG TSI 1.2. 
Achitionata recent 156000km , discurile din cred ca erau alea din fabrica la cat de tocite erau. Si placautele erau dar mai mergeau. Masina frana ok, tineai piciorul usor pe frana si cand se apropia de oprire completa te smucea, dar doar un pic.

Am schimbat si discuri si placute, nu stiu ce dar mi-au luat 1400ron pe toate. Acum frana se simte mai buna/eficienta, dar cele de pe spate scartaie ca un intins de arc de fiecare data cand dau cu spatele, tin apasat pe frana, bag in drive si iau de volan...de am impresia ca se rupe. Daca ma joc din drive in reverse 2metrii inainte si inapoi, parca zici ca se lipeste frana cand comuta (am crezut ca e o problema la tamponul de la cutie la cum lovea, dar si ala e schimat tot odata cu palcute&discuri, nu e de acolo).
O fractiune din acelasi sunet este si cand plec de pe loc, cand iau piciorul de pe frana sa apas acceleratia.

Cel mai mult ma deranjeaza ca smuceste acum la cea mai mica oprire si daca o misti 1m, cand se opreste, zici ca s-a oprit tramvaiul si tre sa te tii de bara. 

Am facut deja 700km cu ele..

Oare trebuie reglate?

Marime disc gresite?

Materiale proaste?

sau trebuie sa se mai toceasca si sa ma obisnuiesc si eu cu masina? Vin de pe un passat 2002 cocosat manual si deja mi-e dor de el.

multumesc!

Modificat de Valentin Ivan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Smunciturule pot fi mai degraba de la cutie ,nu de la placute.

Scartaitul vine de la placute AM si/sau montaj incorect .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Trebuie sa fac schimbul de placute fata/spate pt un Golf 6. M-am uitat pe Epiesa și pe Autokarma, dar vad foarte multe coduri. Atașat imagine cu stiker portbagaj și stiker ușa șofer. Ma puteți ajuta cu informații despre plăcuțele pe care trebuie sa le comand ( pt ce dimensiune de disc, ce fel de sistem de frânare). Pe spate trebuie sa schimb și discurile. Trebuie sa fie aceiași "marca" pe care o au și plăcuțele?

Mulțumesc!

Simptomele erau scârțâit puternic de fier pe fier în zona rotilor( ceva gen tramvai pe șină în curba), atât în timpul mersului cât și la frânare. Când am oprit, am văzut ca deja plăcuțele ajunseseră la o tabla pe care o au pe părțile laterale.

20220313_133529.jpg

20220313_131350.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!