Jump to content

Golf 6 - Placute de frana


miti
 Share

Postare recomandată

@pronet mersi

un link recomandat pt placute ate ceramic pt masina din semnatura?

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de uzura este doar pe placuta din stanga fata, ce din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect, singura problema este ca se pot duce alea pe spate primele deci nu este bine sa te bazezi doar pe senzor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut, am facut saptamana trecuta o revizie la Brady si mi-au spus ca trebuie schimbate si placutele de frana, in oferta ce mi-au dat-o aveam trecut codul 1K0698151A . 

cand caut pe epiesa placute de frana pentru masina mea nu imi apare acest cod, desi au si aceste placute pe stoc. imi apar altele cu J, E ,D la sfarsit cu preturi intre 150 si 330.

Ce sistem de franare pe fata are Jetta 1.6tdi din 2013? pe spate se vede ca ar fi TRW . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva sa gasesc ce sitem de franare am pe fata , fara sa dau jos roata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1ZM de 280mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ar trebui sa tina placutele de pe spate? Cele de pe fata tocmai le-am schimbat (64kkm, s-a aprins becul). Cele de pe spate par sa nu mai aiba mult - desi "lumea zice" ca ar trebui sa tina mult mai mult decat cele de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin in functie de cum a fost condusa masina, nu este o regula, la mine au tinut mai putin cele pe spate, cel mai bine dai roata jos si le verifici .Eu le verific cand schimb anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Saturday, May 21, 2016 at 8:02 PM, danb1974 said:

Cat ar trebui sa tina placutele de pe spate? Cele de pe fata tocmai le-am schimbat (64kkm, s-a aprins becul). Cele de pe spate par sa nu mai aiba mult - desi "lumea zice" ca ar trebui sa tina mult mai mult decat cele de pe fata.

eu am schimbat placutzele spate dupa 14.000 km de la schimbarea celor de pe fatza. (101.000 versus 87.000 ).

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 29.02.2016 at 10:05, Al Bundy a scris:

Senzorul de uzura este doar pe placuta din stanga fata, ce din interior.

Salutare.azi am dat jos roata fata dreapta si am observat k nu are senzor pe partea dreapta la placute...asa sunt la toate golfurile 6?am dat roata jos pt.ca am un scartait k si cum ar fi ceva piatra sau fier pe fier...nu am vazut nimic suspect nici pe disc sau etrier...ce ar putea fii?help please.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ce am spus mai sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minute în urmă, Al Bundy a scris:

Eu ce am spus mai sus ?

Da ms.de raspuns...m-am linistit.legat de zgomot nush ce sa zic...nu am observat chiar nimic...ar trebui sa dau jos etrierul?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul de uzura este pe placuta stanga fata. Cel putin asa este la a mea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebuie sa fie decente, am avut discuri RoadHouse(tot spaniolesti) si au fost foarte bune, daca cauti ceva ieftin dar ok iti recomand Ferodo Premier.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebam ca am deja placutele astea pe masina dar de mai putin de o luna. Sunt multumit, n-am de ce sa ma plang, eram curios daca stia cineva ceva de ele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu cand pun contactul la masina nu se aprinde acel martor de placute. Este posibil ca masina sa nu aibe senzor de uzura?

Mentionez ca placutele sunt cele de fabrica iar acum, din ce vad prin jante sunt aproape la fier. I-am intrebat pe cei de la Midocar si au spus ca are dar la fel au spus si in 2012 cand mi-au adus masina ca ca avea oglinzi rabatabile electric si masina a venit fara.

La alte golfuri 6 am vazut ca atunci cand pui contactul se aprinde martorul de placute pret de cateva secunde . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am auzit de G6 fara senzor de placute

e ciudat insa ca nu ti se aprinde martorul, poate e dezactivat cu vcds-ul?

ca sa fii 100% sigur ca ai senzor da roata stanga fata jos si vezi daca ai firul care vine la senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca nici la mine nu se aprinde simbolul de placute. Poate are legatura cu anul fabricatiei sau versiunea sw a centralei electrice.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat, exista firul dar este ciudat ca nu se aprinde martorul. Cei de la vw spun si ei ca are senzor de uzura, cel putin asta au vazut in sistem cand am dat comanda de palcute, ca sunt cu senzor de uzura

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu se aprinde, desi este activat din VCDS...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Ieri s-a aprins martorul de la placutele de frana in bord la masina din semnatura. Am cautat pe diferite site-uri sa vad la ce pret ar fi placutele de frana, dar nu stiu ce model ar trebui sa aleg pentru masina mea. Am gasit modele: 1ZF,1ZM, 1KD,1KF, 1KV, 1KY, 1KZ, 1ZE, etc. si nu stiu ce inseamna aceste prescurtari.

Ma poate ajuta cineva in identificarea corecta a placutelor? Placutele au acelasi cod pe fata si pe spate?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti codurile pe stickerul din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

61.500 KM . am inversat rotile spate -fata. surpriza..... placutele dreapta fata nu au senzor si erau aproape fer pe fier zice mecanicul ca ar mai merge 2-3 mii km, cele stanga fata mut mai bune au si senzor. e normal ?

 

daca ma luam dupa senzor discul dreapata il faceam praf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!