Jump to content

Golf 6 - Placute de frana


miti
 Share

Postare recomandată

am un golf 6 cu 50 000 de km la bord ! as schimba placutele si nu stiuce fel sa pun ca difera pretul de la 1 milion la 7. Apropo voi la cati km le-ati schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune ATE ceramic. sau Pagid, Textar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un search pe site la magazinele de piese online, in care selectezi sistemul tau de franare, te ajuta enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am experimentat cu ceva placute de frana iar cele mai bune mi se par de la Trw DTEC.Ca si coduri GDB1658DTE   GDB1550DTE in functie de ce ai tu pe masina.Nu lasa praf pe jante ca placutele normale si nici nu scartaie.

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as recomanda sa le schimbi atunci cand se aprinde senzorul de uzura .

Din acel moment mai mergi cam 2000 / 2500 KM .

Iar la urmatorul set de placute automat si discuri noi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca am senzor de uzura. s-a uitat un mecanic la ele si sunt tocite un pic peste jumate, dar cica iese pistonul daca le mai las

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic peste jumate, adica un pic peste 50% din grosimea placutei?

Eu cred ca n-are rost.

Daca ai uzat 50% in 50.000 km inseamna ca mai mergi macar 30.000 cu ce a ramas.

Eu am schimbat placutele fata la 85.000, dar aproape ajunsese uzura la senzor.

Cele spate inca nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci frumos ! inseamna ca mai am timp de gandire


cu putin noroc fac 100.000 cu cele din fabrica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am mers pe ATE Power Disc ca discuri, iar placute ATE normale si sunt multumit de cum franeaza. Le-am schimbat la 160k, iar inainte nu stiu la cat au fost schimbate pentru ca am luat masina la 150k. Placutele de pe fata au fost undeva pana in 200 de ron, nu mai stiu exact, iar cele de pe spate 130 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc textar de ceva vreme si sunt mai multumit de ele decat de ATE. Poate fi placebo, dar parca frana mi se pare mai comunicativa. Sunt putin mai scumpe decate ATE dar nu departe ca pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa le schimbi acum. Pe fata ai senzor de uzura (poti observa acest lucru cand pui contactul, martorul este un cerc galben dublat de 2 paranteze taiate in stanga si in dreapta). Pe spate nu ai senzor, le poti verifica vizual cand schimbi anvelopele. Daca vrei placute mai ieftine si bune, recomand delphi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

abia acum m-am lamurit.e martor indiferent de modelul masini    diesel sau benzina etc 

Modificat de miti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare? am vazut ca exista placute fara acel senzor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatuiesc ATE ceramica ca si placute, nu lasa praf deloc, si pe ploaie sau dupa ce speli masina nu ai aproape de loc acel sentiment ca masina nu franeaza bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele fara senzor sunt low-cost. Pentru o diferenta mica de pret iti sugerez sa optezi pentru placute cu senzor. In functie de banii de care dispui, ai mai multe optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ðe cateva zile am inceput sa aud un scartait de la placutele de frana.Nu intotdeauna cand pun frana se aude,dar este enervant zgomotul.

Nu ar trebui sa imi arate in bord ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzor de uzura e doar pe placutele din fata nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit ,doar pe fata sunt, dar nu stiu sigur

On 1/26/2016 at 0:38 AM, Emilut said:

Placutele fara senzor sunt low-cost. Pentru o diferenta mica de pret iti sugerez sa optezi pentru placute cu senzor. In functie de banii de care dispui, ai mai multe optiuni.

din ce vad pe aici colegii au optat pt ATE.Tu ce ai folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu a fost cazul la mine. Am cu masina 52k km si mai am de mers cam 10k sa le uzez pe cele din spate si ~20k pe cele din fata. Nu o sa aleg ATE. Nu am folosit niciodata la nicio masina si nici nu am de gand sa incerc (principiul meu, poate nefondat, un lucru care e scump nu inseamna ca e si bun).

Optiunile sunt: Trw, Textar, Brembo, Wagner, Ferodo, Delphi, Bosch, Starline, Comline.

Ferodo am pe masina din fabrica. Sunt multumit (dimineata la primele frane, mai scartaie putin) dar nu stiu daca o sa mai merg pe mana lor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.02.2016 at 10:39 PM, Mistery said:

senzor de uzura e doar pe placutele din fata nu?

imi confirma cineva? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!