Jump to content

Bora 1.6 Rus


MajeStik

Postare recomandată

On 2/17/2016 at 11:48 PM, MajeStik said:

Inca nu, tu ai rezolvat ?

Bec led rosu

Spoiler

bec-bord-led-rosu-309fc18a96f60a66ab-150

si il astupi cu un polistiren in fata,etc pt intensitate pana crezi ca lumina e egala,oricum nu e mare branza.Nu vopsi ca o sa iti para rau si prietene.....oja e pt femei :))

@Ionut: vorba aia: everything is made in china,except kids (daca sti continuarea) :D butoanele,schimbator se gasesc relativ usor si ieftin daca doresti sa iti achizitionezi

Modificat de cxr2test
v2
Link către comentariu

Mi am luat leduri pentru iluminat la picioare albastre si in manere albe (sau tot albastru, ramane de vazut daca imi place combinatia). Am tras cablul de la butoanele de geamuri de la sofer pana in masina pentru iluminarea la picioare si tot aici o sa leg si ledul pentru maner. Partea interesanta este ca daca dau intensitatea la minim, ledurile de la picioare se sting de tot ceea ce este foarte bine.

Ledurile au costat 5 lei bucata, la fel si modulele cu 3 smd-uri pt picioare. Calitativ par foarte bune, firele sunt mai firave dar ma descurc.

Sunt curios daca exista o alternativa mai buna pentru cele la picioare, daca am de unde sa ma leg din alta parte, poate cineva care a mai facut pe aici asa ceva ma poate indruma.

Revin cu poze dupa ce le si montez.

 

12527696_966308906772059_2014017382_n.jpg

12736944_966308880105395_1938074219_o.jpg

Link către comentariu

Avem si rezultatul, imi place foarte mult efectul si combinatia de culori. Nu este deranjant sub nici o forma, chiar si la intensitate maxima.

 

12751994_967015183368098_255466450_o.thu12776727_967015163368100_642160271_o.thu

 

Si un video scurt:

 

Link către comentariu

Nu arata rau,dar pune in ton culorile din interior,ai la butoanele de AC acela din mijloc alb/galbui (din cauza ca ai schimbat butoanele si nu si bec-ul),ai albatru inchis (foot light) cu albastru mai deschis de la casetofon si ceasurile albe,fa un ton mai OEM si o sa fie perfect ;)

Link către comentariu

Albastrul de la picioare e ca cel de la player, dar in video se vede altfel. Butonul o sa il fac rosu sau alb, ramane de vazut daca gasesc modelul acela de bec, dar cu led. Cineva mi-a mai sugerat sa le pun rosii la picioare, dar era prea mult rosu.

Link către comentariu

Totusi eu cand vad albastru asta la picioare ma gandesc doar la daciile 1300 tunate.Daca erau leduri albe, erau exact ce trebuie.Mai mult de 2 culori in masina strica.La tine predomia albul si rosu, ar trebui sa te axezi doar pe combinatia asta.Scapa de albastru, chiar si de la player.Nu stiu cum le-ai legat tu, dar eu le-as lega la plafoniera, sa se aprinda doar cand intru/ies din masina, nu si in timpul mersului.Acum tu faci cum iti place tie.Bafta.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Pot sa le schimb oricand cu leduri albe, asta nu e o problema insa imi place combinatia. Sunt doua culori, albastru si rosu, albul este doar la ceasuri. Culoarea e placuta, nu deranjeaza. Mi-a placut cum da in passatul asta.11219610_903603249725684_178151517614380

Link către comentariu

Pe passat se vede frumos pentru ca lumina albastra este mai spalacita, si este imprastiata pe o suprafata mai mare.Imi place si mie cum se vede pe passat, vad ca are si acelasi player ca si al tau.Totusi tu la ce ai legat luminile?

Link către comentariu

Le-am legat la butoanele de ridicat geamurile de la sofer. Culoarea este cam aceiasi, probabil a facut poza cu un aparat mai bun si are importanta si lumina ambientala in contact cu cea de la picioare, de aceea efectul este mai frumos pe passat, poate si interiorul alb. Da, playerul este ca al meu.

Link către comentariu

eu la picioare am legat pe fiecare usa individual.

in felul asta se aprinde lumina doar pe partea pe care deschid usa, nu se aprind toate.

daca le vrei pe toate, legi la plafoniera

Link către comentariu

da,acel albastru la prima impresie iti da ideea de daciile tuning :)

Pe acel passat da bine in primul rand pt ca bec-ul de la plafoniera pare a fi neon la cat ilumineaza si astupa din acel albastru/mov-ish,poti lasa albatru dar e prea intens,pune o rezistenta sau un potentiometru si ar da mai bine.

Cum zice Muale,e o idee buna sa legi individual dar e mai migalos.

Link către comentariu

Nu e chiar migalos sa leg individual, doar ca trebuie sa desfac fata de usa si la usa din dreapta. Aceiasi lumina de plafoniera o am si eu, asa cum am mai spus calitatea pozei nu scoate treaba asta in evidenta. Tocmai de aceea le-am legat pe blocul de lumini ca sa pot seta intensitatea odata cu luminile din bord.

Link către comentariu

Sambata pun noile roti si fac si schimburile de ulei si filtre. Incepem primavara asa cum trebuie :)

Link către comentariu

Gata si schimburile, de data asta am mers pe Castrol Magnatec 5W-40 (data trecuta am folosit Ravenol, tot 5W-40), schimbat filtru  aer, habitaclu, ulei, benzina. Am pus si noile roti.

12787116_970332079703075_1134440228_o.th12789929_970332043036412_1842976523_o.th12788391_970340449702238_1771542768_o.th

 

M-am ales si cu un sticker care spune multe :))

 

12767989_970332099703073_477263337_o.jpg

12787031_970332116369738_1496151091_o.jpg

Link către comentariu

Faine jantele. Montreal with a twist ;)

Frumoasa masina, doar benzile alea de leji nu arata din aceeasi poveste - poate daca le-ai pune mai "ingropate" in grile sa nu sara in evidenta?

Link către comentariu

Nu inteleg exact la ce benzi te referi :D Jantele sunt BBS RS825, un fel de montreal 3 :)) Practic sunt montreal cu o buza in plus si cu acele surubele tipic BBS.

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

Bine ca mi-ati adus aminte,are un vecin un G4 break cu faruri xenon oem si grile cu proiect. tot OEM zicea el moarta in capatul gradinii...trebuie sa fac sapaturi.Este proiector OEM in grile la G4 ? Faine rotile !

Link către comentariu

Arata foarte bine, o schimbare semnificativa.Ai ales confortul balonului mai mare.Daca erau pe 17 aratau bine de tot.Te-ai gandit la niste distantieri pe spate? Sta destul de mult roata in interior.

Link către comentariu

Nu exista proiectoare oem in grile la G4/bora. Doar faruri cu proiectoare incluse.

ce se gasesc sunt niste am-uri acceptabile pt benzinare - pentru diesel nu-s ok, entru ca obtureaza racirea intercoolerului.

Link către comentariu

Am vazut si eu grile cu proiectoare, ma gandesc sa imi iau pentru ca urmeaza un retrofit la faruri si ma gandeam sa pun pozitia in locul proiectorului din far.

 

@ionutMK4  e o idee cu distantierii, nu stiu daca afecteaza in vreun fel vreo piesa sau modul de rulare, o sa ma interesez.

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

eu am distantieri pe spate de 1,5cm si nu afecteaza cu nimic vreo piesa sau modul de rulare.poti sa pui linistit.

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!