Jump to content

Bora 1.6 Rus


MajeStik

Postare recomandată

Trebuie doar dat jos de pe masina si curatat bine bine.In timp ce il cureti il pui si la bateria masinii sa ii misti pistonasul.Eu am curatat si teava aia care duce de la EGR la clapeta de acceleratie.Stergi eroarea si adaptezi Egr'ul si nu mai ai treaba nici cu oscilatiile.Da si clapeta jos si curat-o bine pe dedesupt daca tot te apuce de treaba.

Link către comentariu

Am curatat clapeta, am pus si alt egr, la fel face..trebuie investigat in mai multe locuri.

Link către comentariu

Are cineva idee daca bandourile de pe usi sunt lipite sau prinse cumva in cleme ? Cele de pe bara stiu ca sunt prinse in cleme. Vreau sa le vopsesc la culoarea masinii, problema este ca din cate am inteles, nu prea prinde vopseaua pe cele care vin negre din fabrica, asa cum le am eu, ca sunt facute din alt material. Ma gandeam sa cumpar bandouri care vin vopsite din fabrica, sa dau vopseaua jos de pe ele si sa le revopsesc.

Link către comentariu

Saptamana viitoare jantele pleaca la reconditionat, ramane de vazut la ce firma. Am discutat cu cei de la SRZ Powercoading (https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms) , mi-au spus ca se pot reconditiona prin sablare, kituire si vopsire electrostatica. Acum sunt in dubii legat de procedeul de vopsire. Unii zic ca electrostatic e ok, altii zic ca vopsitul clasic e mai ok. Din cate am aflat, jantele sunt vopsite din fabrica electrostatic. E cineva pe aici care a reconditionat ?

 

Cei de la SRZ mi-au cerut 650 de lei cu timp de lucru cam 3 zile si garantie 12 luni, altii mi au cerut 450 de lei cu timp de lucru o zi si garantie 3 ani. Acum nu stiu daca celor de la SRZ le ia 3 zile pentru ca au mai multe de facut sau ca procesul lor este mai complex si mai bun.

 

Cel mai probabil le voi vopsi albe ca acestea de mai jos, dar fara buza chromata ca ma costa inca 400 de lei :)) Voi vopsi si etrierii rosii, pentru un efect vizual frumos.

 

post-151485-0-56831000-1453635814_thumb.

 

Ma gandeam si negre, dar nu cred ca se vor vedea prea bine fiind spitele subtiri. Ceva sugestii ?

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

Eu am vopsit electrostatic 2 seturi de jante pana acum...

Astea la SRZ

post-14266-0-21650100-1453637313_thumb.jpost-14266-0-12880500-1453637314_thumb.j

Si astea la un alt coleg de forum de pe aici...

post-14266-0-90108400-1453637314_thumb.j post-14266-0-37502500-1453637315_thumb.j

 

Nu ai nevoie de jante acum...deci nu ar conta cat le tine...

Ar fi bine de stiut ce acopera garantia...si adaca ai ceva la mana sau daca te mai cunoaste peste 3 ani...daca intelegi ce vreau sa zic...

Link către comentariu

Bine punctat, o sa intreb ce acopera garantia. Ce culoare sunt cele din imagine ? Gri metalizat ?

Link către comentariu
radu_cainamisir

Salut! Imi place tare mult ce faci cu masinuta. Bora este un model tare indragit de mine si imi place sa vad ca reconditionezi acele mici piese. Detaliile astea fac diferenta. Te urci intr-o masina care are in jur de 14 ani si observi ca defapt uzura e minima.

 

Daca tot ai renuntat la grila cu semn in favoarea celei fara semn ai putea cand mai strangi bani sa merci la tinichigerie pentru a umple semicercul de pe capota ca sa fie treaba completa. 

 

Multa bafta in continuare!

Link către comentariu

Salutare,

 

Mersi frumos ! Legat de grila, ma batea gandul sa revin la cea cu emblema :)) Daca raman la cea fara, pe langa tinichigerie ar trebui revopsita capota ceea ce nu este necesar acum. Probabil voi folosi capacelul de la grila cu care astup acel gol, desi nu se vede la fel de bine ca si cum ar fi astupata cu kit...Trebuie sa il vopsesc in culoarea masinii pt ca este negru.

 

Interiorul a fost prioritatea mea de cand am luat masina, imi place ca atunci cand ma urc in ea sa fie pe cat se poate de intretinuta, am avut si norocul sa o iau destul de bine ingrijita. Toti se mira cand se urca, zic ca e ca noua.  :))

 

Pana da caldura termin si cu interiorul si apoi ma apuc de exterior :)

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

eu am vopsit la SRZ un set de jante de tabla.

A aparut rugina pe ele, nu au fost pregatite bine.

e drept, nu in primele 12 luni, dar avand in vedere ca sunt jantele de iarna si circul 3/4 luni pe an, ma asteptam ca vopsirea electrostatica sa fie mai rezistenta.

Link către comentariu

si eu am vopsit la SRZ, dar pot spune ca sunt destul de multumit inca! (desi cand am atins janta cu cheia de roti vopseaua a sarit, eu ma asteptam sa se zgarie)

Apropo jantele mele sunt vopsite de 3 ani! inca arata ca in prima zi, exceptie facand janta pe care am lovit-o cu cheiea.

Modificat de DB86CLP
Link către comentariu

Chiar doresti sa le faci albe ?  :dry:

 

Cum le-a facut Laurentiu pe ale lui, au iesit chiar fain. Mai gandeste-te.

Link către comentariu

Sincer nu vreau perlat, poate sa le fac culoarea lor originala sau albe ca in exemplul pe care l-am dat mai sus. Culoarea o aleg si in functie de culoarea masinii si modelul de janta.

Link către comentariu

Am facut o simulare pe o poza gasita pe net cu culoarea mea de caroserie si jantele modelul montreal2 albe.

 

post-151485-0-06468500-1453755405_thumb.

 

Inca o simulare pe masina mea:

 

post-151485-0-36337800-1453755550_thumb.

 

O alta varianta, si cel mai probabil pe asta voi merge, este sa le fac negre si etrierii rosii: 

 

Jantele mele sunt BBS RS825, sunt modelul Montreal 2 dar cu acele suruburi pe margine, stil BBS.

 

Am mai gasit un model aproape ca al meu, reconditionat de cei de la SRZ si chiar imi place combinatia. Buza si oala argintie lucioasa (nu polishata) si fata neagra dar nu vreau acelasi negru cu sclipici :)) Vreau un negru intre lucios si mat.

 

1781161_848391215178020_8377381330782108

 

Voi ce ziceti ?

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

A 2a imi place, cea in care se vede si etrierul. Da, cred ca asta o sa vie alegerea. Cred ca un gri spre negru, cu suruburile argintii sau chromate. Nu stiu ce sa fac in privinta buzei, pentru polishat mi-au mai cerut inca 450 de lei in plus :))

Link către comentariu

Suruburile lasale asa cum sunt, eventual le cureti tu cu o pasta ceva.

 

In poza 2 si janta aia are buza si uite ce bine vine vopsita toata :)

Link către comentariu

Jantele au plecat la reconditionat, sper sa iasa asa cum imi doresc :) Problema e ca tot oscliez intre negru mat sau gunmetal + lac...mai dureaza pana le vor vopsi deci mai am putin timp sa ma decid (o zi maxim doua).

 

Negru mat. Ma gandesc ca e foarte pretentios, daca sar pietricele se vor vedea zgarieturile imediat daca nu au luciu.

 

12074659_1184102061606932_90859670530997

 

Gunmetal + lac:

 

12112467_1192994577384347_92162122947832

 

Ce ziceti ?

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!