Jump to content

Bora 1.6 Rus


MajeStik

Postare recomandată

Salut cum ai vopsit cu negru mat? este spray? Poti sa-mi dai un link sau numele :D

Link către comentariu

DupliColor negru mat spray. Am slefuit bine cu smirghel ca sa inlatur vopseaua cauciucata si apoi am aplicat mai multe straturi de vopsea cu intervale de uscare. Ideal ar fi sa aplici si un strat de plastic primer pe care sa il slefuiesti din nou cu un smirghel foarte fin si apoi sa aplici vopseaua, dar nu am avut plastic primer si am aplicat direct. 

Link către comentariu

Daca chiar vrei sa para ca nou atunci te pui pe treaba: demontat portiere si torpedo.nu stiu sigur de torpedo dar portierele sunt si ele tot infoliate din fabrica(unde e cazul,are si plastic pe culoare) dezlipesti folia/materialul de pe plasticul de la portiere (evident demontezi manere,lampile din portiere.etc) cureti plasticul si aplici folia noua(fie ea ce vrei:neagra-mat,neagra cu textura,etc)

 

hqdefault.jpg

Se poate face  sigur pt ca la vechile mele portiere am facut tot teste inainte de a ajunge la recycle bin si am dat jos din folie,e migaloasa treaba dar daca o faci cum trebuie cativa ani nu o sa mai iti bati capul cu ele.

Modificat de cxr2test
d["-"]b
Link către comentariu

Partea aceea gri de sus nu vreau sa o infoliez, o las asa ca sa se potriveasca cu partea de sus a bordului. Partea de dedesubt vreau sa o infoliez.

Link către comentariu

Am reusit sa vopsesc si etrierii intr-un final :D rezultatul este super.

IMG_0834.jpg

IMG_0841.jpg

IMG_0832.jpg

Link către comentariu

De efect.Poti sa ne spui cu ce i-ai vopsit? Vreau sa ii fac si eu, dar cu galben.

Link către comentariu

Spray special de etrieri, am dat 33 de lei pe un tub, am folosit aproape 2 tuburi. Am dat 4 straturi.

Link către comentariu

Si eu si eu :))Dar cu verde. Au iesit foarte bine! :) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Da, prezoanele sunt originale, cred, adica nu le-am schimbat, nu stiu daca le-a schimbat cel de la care am luat masina. M-am gandit si la capacele antifurt.

Link către comentariu

Capacelele sunt din plastic pt protectia prez.Antifurtul inlocuieste un prezon la fiecare roata si are cheie speciala.

Link către comentariu

In seara asta am activat si tempomatul, foarte multumit de investitie :D Multumesc colegului F l o r i n

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Doua batranici la o barfa :D 

IMG_0977.JPG

Modificat de MajeStik
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salutare,

Revin cu o problema legata de cutie sau ambreiaj, nu stiu inca sigur. Ideea e ca atunci cand se incalzeste motorul, incepe sa intre greu in viteza, asa e de cand am cumparat-o. Vara pe caldurile alea devenea un chin. Acum o saptamana am observat ca se scurge niste ulei pe la capul de planetara de la cutie. Am observat ca acum cu ploile astea incepe sa se ingreuneze si mai repede. Dupa cateva scurte cautari pe net, am vazut ca unii spun ca ar fi placa de presiune si trebuie schimbat tot kitul de ambreiaj, la asta m-am gandit si eu.

Cineva pe aici care s-a confruntat cu asa ceva ?

Link către comentariu

Mie mi s-a intamplat asta la masina de serviciu, mai ales vara, bine alta marca, si pana la urma am schimbat cablurile de la timonerie, intra cu un deget indiferent de timp sau caldura, asa am zis si eu ca e placa moale dupa ce merg mai mult prin oras, dar nu a avut treaba pura presupunere, m-am chinuit un sezon asa, dimineata vreo ora era ok. dupa pranz chin mai ales vitezele 2.-4 , de aici mi-am dat seama ca nu are nimic ambreiajul. Nu gasesc explicatie logica dar dupa schimbarea cablurilor parca e alta masina. Mentionez ca ambreiajul are 300k de aici si dilema ca ar fi uzat. Incearca intai cu cablurile desfacute sa vezi daca culiseaza usor, eu am incercat si abia se miscau pe camasa.

Link către comentariu

Ok, mersi de sfat, weekendul viitor cred ca le desfac sa vad ce se intampla. 

Link către comentariu

Revin cu cateva poze recente :D 13162571_1013327855403497_1536668669_n.jpg13101571_1013327845403498_820595763_n.jpg13153525_1013327838736832_1461188418_n.jpg

 

In sfarsit am rezolvat si cu lumina din portbagaj, switchul era problematic. Am renuntat la becul normal si am pus banda cu leduri pe centru, rezultatul este foarte bun:

13162421_1013327825403500_957975128_n.jpg

 

Am pus si leduri in buzunarele usilor din fata care se aprind cand deschizi usa :D

13101161_1013327828736833_823275638_n.jpg13101251_1013327832070166_625752782_n.jpg

Link către comentariu

in buzunare sunt mai utile sa se sprinda cand aprinzi pozitiile.

cauti ceva seara in masina, nu deschizi usa.

Link către comentariu

Am pregatit deja soclul de led si pentru pozitii, urmeza sa le pun in partea cealalta. Cele albastre sunt spre sofer, cele albe le voi pune langa difuzor.

Link către comentariu
On 4/15/2016 at 3:45 PM, MajeStik said:

Doua batranici la o barfa :D 

IMG_0977.JPG

becuri xenon?

Link către comentariu

Nu, sunt doar pozitiile pe led :)) Din cauza telefonului se vad asa. Nu as pune xenon pe far fara lupa.

Link către comentariu

Am rezolvat si cu problema schimbatorului. Era timoneria, undeva la tijele culisante se gripase, am gasit o timonerie aproape noua, am curatat pe unde era rugina si acum merge de parca ar fi masina noua :)) 

IMG_1553.JPG

Link către comentariu

Da.. :( Am pus mana pe o suma frumusica de bani si cred ca voi trece la E90 din 2010 :P Nu as fi dat-o dar...vreau ceva mai nou. In asta investesc dar nu o sa imi mai scot niciodata banii inapoi.

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!