Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

@75NOR S-ar putea sa ai dreptate. Am vorbit cu dealerul ca blabla..jante, intarzie productia daca nu vreau sa le schimb. Fuck it - le schimbam. Si imi arata cum e comanda data la ei - intr-un programel de al lor. Acolo - surpriza - imi apare Keysis cu toate ca nu bifasem si nici nu il vroiam. Face ceva sapaturi si cica e de la MY2017 si nu il poate debifa. Acum citit celalat topic am vazut ca sistemul audio canton vine cu Keysis iar eu aveam bifat canton...deci sanse mari sa ai dreptate. Tot nu am data de productie.

Din ce saptamana se produc pr RO MY2017?

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He,he, esti in carti pentru MY2017. Incepe din week 22.

In caz ca nu ai luat Columbus, vei primi la Bolero acelasi ecran mare, de 8'' ca la Columbus :) Inca o chestie misto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au dat termenul aproximativ..dar e la o luna dupa cel din contract si cica inca nu e batut in cuie. Legal - se poate face ceva - de genul avansul inapoi? Banuiesc ca da pentru ca nu isi respecta contractul nemaipunand la socoteala faptul ca am comandat MY 2015 si primesc 2017 (bine - asta nu ma deranjeaza - dar legal e alt produs...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai citeste cu atentie contractul - termenele de regula sint indicative si nu exista sanctiuni daca intarzierea nu e din cauza dealerului. MY 2015 nu aveai cum sa comanzi decit daca luai ceva de pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In contractul meu nu scrie nimic cum ca ar fi termene informative. Scrie clar - termen de livarea 10-12 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste cu atentie, e un paragraf care specifica foarte clar ca termenul se poate schimba din cauze legate de productie...intarzieri, greve, evenimente de forta majora samd.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care au dat comanda in jur de 1 aprilie cand ar trebuie sa le vina seria masinii? Eu nu am inca seria masinii si ma cam ingrijoreaza. Pot verifica starea comenzi si altfel decat prin dealer ca mi se pare ca imi toarna gogosi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria masinii o stii abea dupa ce se fabrica masina. In ce saptamana este programata masina sa fie fabricata? Saptamana de fabricatie trebuia stabilita deja pana acum (normal ar trebui sa fie planificata saptamana de fabricatie dupa o saptamana de la comanda). Daca nu ai saptamana de fabricatie inseamna ca sunt probleme de disponibilitate la anumite optionale si nu a putut fi planificata. Eu am patit acest lucru in 2012 si dupa o luna si jumatate de la comanda am decis sa iau ceva de pe stock pentru ca altfel ramaneam fara masina de sarbatori.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detaliza partea cu luatul de pe stoc, te rog. Adica - eu am data avansul - pot lua orice masina de pe stoc si sa considere avansul pt aia?

Si seria masinii nu o am. Trebuiau sa mi-o dea acum 1 luna. Saptamana trecuta mi-au zis ca un tip de janta nu e pe stoc si daca vreau sa il schimb. Ceea  ce am facut. Acum astept seria masinii. Dealerul mi-a zis ca in programul lor apare ca sf de iulie dar inca nu au seria masinii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai a intrat in aplicatia lor unde vedea masinile pe stoc din toata tara. M-am decis pentru configuratie Elegance + Pachet Business si culoare si apoi a mai durat in jur de 10 zile pana mi-a venit masina. Masina era in vama de la Curtici si a trebuit sa astept urmatorul transport pentru BradyTrade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am intrat zilele trecute pe skoda.de si am remarcat, cu mirare, ca la ei preturile sunt cu min. 4000 euro mai mari ca la noi. De fapt, mai mult sunt mirat ca la noi e asa ieftin. Care ar putea fi motivul ? In afara de asta, stie cineva daca luminile ambientale de pe bord si portiere sunt dotare standard doar la l&k ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

O parte din diferenta de pret provine din unele dotari care la ei sunt standart si la noi optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate pentru mine, nestiind germana, n-am putut compara dotarile. La noi, diferenta intre ambition si style este de aprox. 3400 euro. Deci ambition la ei inseamna style +  la noi  ? Mi-a placut ca la ei, la ambition si style sunt disponibile motorizari care la noi sunt fie doar la ambition, fie doar la style.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Darbo: lumini ambientale ai standard si la Style.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca apare in configurator optiunea de omologare ca autoutilitara N1? Serios? autoutilitara superb 3 :)) Buna optiunea daca avea si un 3.0 TDI in oferta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, sunt curios cati clienti au bifat optiunea, dar totusi varianta 2.0TDI 4x4 (DSG6) 190CP & 400Nm, cantareste 1.635kg (Combi), poate trage o remorca de 2.200kg, poate transporta un volum de 660L/1.950L (cu bancheta rabatata) cu o sarcina maxim de 715Kg (2275kg greutate totala). Cu aceste numere poate fi demna de o autoutilitara :) , dar iesi cam scump (31.769 euro pentru S3 Combi Ambition 2.0TDI 190CP 4x4 DSG).

Modificat de rempha
adaugat mai multe informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele mici nu ai niciun avantaj daca o incadreaza la uitilitara.. Oricum e ieftin impozitul la 2.0. In schimb la autoutilitare e putin mai scump RCA-ul, CASCO, trebuie sa faci ITP-ul in fiecare an..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Back OT, a aparut varianta finala pentru echiparea Sportline.

Asa va arata. 

Ma cam "desumfla" jantele, adica nu-mi plac deloc. Sunt dezamagit ca nu au mers pe cele Supernova prezentate pe concept.

In plus, in Cehia au aparut preturile pentru SportLine, sunt considerabil peste Style :( 

O varianta interesanta pentru mine, ramane un Style + alcantara, cu rotile pe care le vreau, adica Sirius Antracit.

Urmand sa-i fac retrofit Sportline: eleron (la culoare, caci negru e prea show off), baghete inferioare pe usi, grila fata si volan - toate disponibile deja ca accesorii Skoda, atat la noi, cat si pe Superskoda. Cromurile de pe usi colantate, carcase de oglinzi negre.

Suspensia sport + directia progresiva le bifez ca optionale si nota bene scap de DCC-ul cu care vine SportLine-ul si pe care nu-l vreau. Oricum nu as folosi normal + confort.

In plus, indiferent de SportLine sau nu, ar trebui sa fac retrofit la evacuarea de 280cai, adica singura vizibila (trebuie fusta+tipsuri de 280). 

S2 evident ca avea evacuare dubla stanga dreapta vizibila la 2.0TSI, la S3 sunt evacuari de dizel, ascunse in bara - bleah

Singura chestie pe care nu as putea sa o am ar fi tapiteria de plafon neagra... :) 

470F9E1C-6795-4AF4-9B3D-B10BABA2A424_zpsau4lu9rc.png

p1540284.jpg

2016-Skoda-Superb-SportLine-alloy-wheels-at-2016-Geneva-Motor-Show-1024x678.jpg

2016-Skoda-Superb-SportLine-red-at-2016-Geneva-Motor-Show-1024x678.jpg

AETV97531009_1.jpg

AETV97531009_3.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri am comandat si eu un Superb 1.4TSI 150cp (ACT), Moon White, echipare Ambition plus multe altele (o sa le prezint intr-un topic la sectiunea Masina Mea, cand o sa vina).

Intrebarea e, oare pot sa comand eleronul + fusta si evacuarea de sportline + luminile ambientale din interior care sunt disponibile doar pe Style, astfel incat atunci cand vine masina sa le puna ei pe masina si sa mi-o livreze direct asa?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Livrarea se va face pe configurația comandată. După ce semnezi actele și mașina te are de proprietar se va face programarea in service pentru partea de retrofit. La mine nici măcar cauciucurile de iarnă nu le-au montat până nu am terminat "papetăria".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ar fi inutil sa comand totul inainte, o pot face dupa sa inteleg.. Era interesant daca faceau modificarile dinainte. Probabil nu fac asta ca sa nu comentezi ca nu platesti masina in caz ca zgarie/strica ei ceva la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

@RzzV , ai obtinut ceva discount? ai luat-o cu rabla? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a lansat SportLine in UK: preturile sunt cu 2k Lire sub L&K, este pozitionata peste Style asa cum era de asteptat. Vezi mai jos preturile de UK

Interesant este ca acolo include Columbus si Sunset in standard, deci automat optionale de 1,000Eur, deci gap-ul fata de L&K e foarte mic.

A aparut si o culoare noua, Dragon Green metalic...

Pun o poza cu spatele: toate motorizarile, exceptand TSI280 vor avea fusta aia cu evacuari fake, tevile se vad, orientate in jos ca la dizel :(  retrofit @TSI280 needed.

Milton Keynes, 28 June 2016: ŠKODA is giving its customers a sporting chance this summer with the latest addition to its award-winning Superb range. Available as an Estate or Hatchback, the new Superb SportLine offers an enhanced design; highlighted by 19-inch Anthracite Vega alloy wheels, sports design bumpers, sunset glass, and black gloss trim treatment on the grille, wing mirrors, window surrounds and rear spoiler (Hatch only). The Estate features black gloss roof rails and body-coloured spoiler.

 

Inside, the Superb SportLine features an enhanced appearance which includes a three-spoke Super Sport multifunction steering wheel with silver stitching, quilted Alcantara sports seats, LED ambient lighting, carbon dashboard trim, aluminium pedals and black headlining. Its segment-leading practicality remains, with a 625-litre load area (660 litres for the Estate) and generous passenger space.

 

The standard kit list also includes Bi-Xenon headlights, Columbus Navigation and Wi-Fi, rear parking sensors, Drive Mode Select, dual-zone climate control, KESSY keyless entry and cruise control. A sports chassis lowers the car’s ride height by 15mm, and an XDS electronic differential lock ensures sharper handling.

 

Available in Moon White metallic, Quartz Grey metallic, Business Grey metallic, Brilliant Silver metallic, Black Magic pearl effect and Corrida Red, the SportLine also introduces Dragon Green metallic as an exclusive option.

post-6-0-14882400-1467207154.jpg

skoda-superb-sportline-uk-pricing-7.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"- Alo, buna ziua, vreau sa lansez comanda pentru S3 Sportline 220 tsi. Imi puteti spune va rog un termen estimativ de livrare?

- Bineinteles, minim 6 luni maxim 1 an!

- Imi cer scuze, credeam ca am sunat la Skoda dar cred ca am apelat din greseala la Bentley. O zi frumoasa!"

Aparent, modelele astea de sine statatoare merg pe filozofia orientalilor si iti ofera cam tot ce ai nevoie ( probabil se face o analiza o comenzilor antecedente) dar nimic in plus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!