Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Mega bummer. In schitele tehnice S3 zice ca are 1520mm in spate transversal iar in fata 1507mm (ceea ce e cam ciudat, nu vad de ce in fata e mult mai ingust) si e mai mult decat in Passat, Mondeo, Touareg sau Touran.

In Touareg citisem pe undeva ca merge combinatia iar in Touran chiar as fi fost sigur ca merge deoarece sunt 3 scaune individuale cum e si in S-Max.

 

Solutii? (dar nu 7 locuri din motive de volum portbagaj ramas si mai ales siguranta lovire din spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La S III adultul sta incomod in zona umerilor din cauza ca scaunele pentru copii trebuie fixate avand centrul exact pe linia mediana a locurilor laterale (nu se pot lipi de portiera) si, in plus, sunt foarte evazate lateral in partea superioara care protejeaza capul si torsul copilului.

Chiar daca nu vei folosi scaune isofix tot nu vei putea sa le pozitionezi lipite de portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile vor creste cu 1,1% incepand cu 03.12.2015 la toate masinile din grupul VAG. E o politica aplicata si de alti dealeri auto din Ro (stiu ca si Mazda si Ford fac aceeasi miscare) dar nu stiu motivatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sln - ce cauti tu nu vei gasi decit la un monovolum cu scaune individuale pe rindul 2 sau la un suv full size gen q7, Volvo xc90 sau Mercedes GLS. La Touran se poate combinatia pentru ca locurile laterale sunt lipite de usi, care sunt verticale, nu inclinate. La berlina usile au o curbura spre plafon si niste pernite intre spatarul banchetei si usa. Acelea maninca exact spatiul pentru locul din mijloc. Desigur, toata teoria e valabila daca folosesti scaune cu isofix, pe celelalte le poti aseza cum vrei tu si incap, cu non isofix eu am pus fara probleme 2 scaune si un adult intr-un Hyundai Tucson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, incep sa constat si eu cu regret ca ~40k mai e doar MPV ca solutie.

si fara isofix doar pe centuri oare incap? si asa nu intentionez sa mai cumpar scaune doar pt isofix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am inteles niciodata de ce se face bancheta in felul acesta la autoturisme...tb sa cumpar neaparat un monovolum ca sa am trei locuri veritabile in spate.? Si eu m am lovit de chestia asta cu scaunelele in spate. Macar sa puna ca optional o alta bancheta sau sa profileze bancheta pt trei locuri. De ce mai are atunci doua plus trei locuri???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aoleo...na ca-i facut-o...le-ai mai dat o idee ce sa ne puna sa platim dupa ce ca teoretic trebuia sa fie standard.

Adica la stilul VAG de enumerare echipament standard 4 roti, 4 usi, volan, tetiere, imediat vor incepe sa puna 4 locuri, optional 5! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...dar chestia asta cred ca este valabil pt toate marcile..doua locuri si al treilea, la mijloc, aiurea si cocotat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Ar mai fi solutii hibrid, scaunulndin dreapta sa se intoarca 180 grade. Stiu sigur ca la Espace se poate. Parca sunt si alte modele. In principiu bancheta spate e gandita pt 2 persoane lejer. Pe distante scurte se poate si 3, dar nu vreau sa fiu in pielea celuidin mijloc la un drum de 8 ore. Oricum nu incap 3 locuri comode (mai trebuie vreo 10 cm minim), plus ca este trendul de 2fotolii spate cu confort si ergonomie. (toate modelele medii/mari il au. Vezi noul/vechiul 7, S, etcetera...

Stiu pe cineva care mergea cu copii cu O1 ( 2 copii in scaune si sotia in spate) dar nu cu isofix, iar sotia e miniona (adica mica, nu galbena si cu salopeta de blugi). Crowded...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscul de a fi OT, dar pentru cine vrea 5 locuri "intregi" in masina, adica 3 locuri full pe randul doi, recomand - in buget de Superb - Ford S-Max.

Exista si in varianta de 5 si de 7 locuri (optiune), iar pe randul 2, scaunele sunt in numar de 3 si reglabile individual.

Un S-max 2.0 tdi Powershift Titanium iese in 30k Eur

 

Sharanul echivalent e in zona de 38-40k :(

 

 

Later edit: tocmai am vazut ca S3 Style 2.0tsi DSG a fost scumpit cu aprox 300Eur   :tuktuk:   :tuktuk:   :tuktuk:   :tuktuk:  

Adica 1.1%.

 

Ce magarie ! Nu e vorba de aia 300E, cine are >30k de dat pe o masina nu se uita la 300E, dar mi se pare o mizerie scumpirea, mai ales in contextul actual al imaginii sifonate a VAG.

 

Sunt foarte dezamagit...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pt ca de la 1 ian scade tva ul si oricum masina va fi mai ieftina....asa ca ceva banuti nu stica , in plus, la vanzator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, si pana atunci in decembrie inca 1%, in ianuarie se greseste la calcul ca de...algoritmul si uite asa....  :icon_rendeer:

cineva a zis mai devreme ca e ajustare la inflatie ceea ce n-ar fi exclus pe T3 parca, dar atunci cu minus nu "mere"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pt ca de la 1 ian scade tva ul si oricum masina va fi mai ieftina....asa ca ceva banuti nu stica , in plus, la vanzator...

Masina nu este mai ieftina datorita TVA-ului, pentru ca importatorul si vanzatorul isi deduc TVA-urile, ei lucreaza doar pe preturi fara TVA.

Atat timp cat cumperi masina in leasing sau pe PJ nu te ajuta cu nimic scaderea TVA, dar iti da in cap scumpirea de 1.1% :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cu toate ca sigur imi iau vreun warn, dar pot sa spun ca is in al 9-lea cer cu E 250, l-am ridicat ieri seara si pana azi la 12 am facut 400 km si pot sa pun ca e de vis grupul, motor, cutie suspensie, nu mam dat la masina ca e in rodaj pana la 1500 km dar nu imi pare rau o secunda ca am renuntat la dragostea mea din primavara de la Geneva S3, numai bine si sarbatori fericite daca iau ban.

revin si cu poze dar pe zii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pun la indoiala cele spuse de tine...totusi doua lumi diferite, dar sunt sigur ca si la CASCO RCA etc sumele sunt altele... :)

Oooo, sau cine isi cumpara Merc. nu se mai pune...este gentleman :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Asta este noua mea achizititie pt care am anulat achizitia de S3

post-161058-0-79917100-1449333458_thumb.

post-161058-0-95271500-1449333473_thumb.

post-161058-0-77575400-1449333491_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica tu vroiai sa iei skoda si pana la urma ai luat mercedes?! Foarte tare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitate la discutiile anterioare, da eram pe punctul sa dau comanda la un S3 L&K la care am ajuns la valoarea de 40100 cu discount si la E 250 am platit la 44000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ce s-a scris anterior, iar mirarea mea nu a venit decat sub forma aprecierii ca ai ales si altceva. In general cei de pe vwfprum lauda grupul, cei de pe ford forum lauda doar ford si nu ar alege pentru nimic in lume alta marca. Bravo, la suma asta de bani sunt si alte marci care intradevar sunt premium. Nu vag-ul nostru cu gardu vopsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că uităm faptul că a fost vorba de o ocazie. Altfel, la o diferență de preț de cel puțin 20k, nu cred că s-ar fi apropiat de Merc. ;)

N-ar fi OK să acredităm ideea că putem intra în segmentul premium cu 45k când vorbim de autoturisme de talia S3. Nu fără un ajutor consistent sub forma unor promoții "cap de linie" sau limitate dpdv al clasei/motorizării. Altfel rămânem spre 70k, acolo unde toate configuratorele de "premium" ne vor trezi la realitate. Mai ales pentru cei care caută benzinare cu putere decentă (peste 240 CP) și transmisie 4x4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar observ ca au inceput sa apara oferte sau ocazii cum spui din ce in ce mai frecvent. Vezi si clasa C la pret f bun, sigur daca nu vrei vreun avion de motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa compar ca nu e nimic de comparat dar sincer Skoda cere prea multi bani, se poate face comparatie cu passat-ul care la interior sincer e mai frumos si partea frontala mai frumoasa si totusi e VW nu skoda chit ca e aceeasi masina, pe un superb full nu merita mai mult de 35000 si asta ca sa fiu indulgent, totusi e pt persoanele cu mai putini bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Consiliere achiziție Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!