Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Tu zici ca bonusurile de gen Cleverpack si Bonus client pt Ambition sau Style sau Rabla sunt inclusi in aia 8% ? Nasol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Faci masina conform configurator, acolo se scad chestiile gen Cleverpack si alte discounturi din configurator si abia apoi discuti cu dealerul si vezi ce discount mai obtii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, si discountul pe care-l urmaresc il calculezi ca % la pretul brut de lista sau la pretul net din configurator ?

Ca unii zic de 5%, 8%, daca nu stiu baza de calcul degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baza de calcul e intotdeauna pretul Brut, fara orice alte reduceri. 

Sau, mai simplu ca sa nu te stresezi cu procente iti setezi o suma ( ex. 3000e) pe care o obtii ca rabat comercial indiferent de baza de calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vorbeste de maxim 8% la Skoda. Asta inseamna deci: pret de lista - diverse reduceri (rabla, bonus din catalog etc) -8% ? Mi se pare cam mult, nu ar fi rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai inteles prea bine. Discountul se calculeaza din pretul final pe care ti-l da configuratorul (care include orice bonus clever sau ne clever etc.) functie de ce platesti efectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci atentie mare la cum pune dealerul problema ca te poate imbrobodi lejer ca iti da domne 8-10% cand defapt real e 2-3% iar restul vine din actiunile din configurator. 

Edit: m-am uitat in configuratorul S3 si avem asa:

- cleverpack style care iti bifeaza actiune cleverpack style de 500e

- actiune cleverbonus style 500 e

Astea sunt reducerile oferite de Skoda din configurator. 

Daca am ratat ceva...din viteza si neatentie. 

Discountul oferit de dealer se da dupa dupa bifarea acestor actiuni.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 minutes ago, vdragos said:

N-ai inteles prea bine. Discountul se calculeaza din pretul final pe care ti-l da configuratorul (care include orice bonus clever sau ne clever etc.) functie de ce platesti efectiv.

Sa facem un exemplu numeric, eu stau bine cu partea financiar - aritmetica dar nu inteleg ce inteleg alti colegi care zic cau scos 8%, sa stiu la ce e dispus dilaru:

pret initial lista 25500

optionale +1500

rabla -1450

bonus cleverpack etc -1000

pret din configurator = 24550

discount dilar 8% x 25500 = 2040 ???

pret final = 22510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam  asa daca vrei sa incluzi rabla in pretul de lista. Bonusurile cleverpack sunt o jmecherie de marketing, ca toate optiunile cu minus din configurator ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu asa:

Pret initial: X

Optionale: Y

Bonus cleverpack: Z

Pret din configuator: (X+Y)-Z = T

Discount dealer: presupunem 8%, de amorul artei

Pret final: T-8%

Rabla se scade la final, nimeni nu-ti aplica discount si pe valoarea rablei :) (la propriu si figurat)

Sper sa nu gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu zici deci:pret final = T - 8%T - Rabla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa zic. 

Totusi trebuie verificat la dealer, cu Rabla n-am avut treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul de calcul prezentat de 75NOR este cel corect însă probabil că au mai fost colegi care au adăugat și pachetele valabile pentru toți și astfel au ieșit cifre mai puțin relevante. Acum sper că nu vom continua încă 2-3 pagini cu prezentarea modalităților de calcul pentru procentul de reducere. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ca sa fie clar pt toți și sa încheiem subiectul: toți dealerii aplica discount conform cu ce a spus @75NOR. La ala am primit și eu cat am spus,  după acel preț, la final, se scade și rabla. Nu mai vorbiți prostii doar de amorul artei cei care faceți tot felul de calcule dubioase.

Ca tot vorbim de achiziție, am fost anunțat ca voi primi și covorașe de cauciuc pentru iarna când va sosi masina, pe lângă cele standard din material textil. 

@75NOR nu am cumpărat cu nicio finanțare, nu îmi place ideea ca la final sa plătesc masina cat nu face. Banii jos, e cel mai rentabil.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: uite, sunt curios de masinuta ta. Pana vine si ii vei face topic, mai da-ne si noua cateva detalii: ce echipare, ce optiuni ti-ai pus ?

Bravo ca o poti lua cash, eu n-am avut de ales, sunt un client bun pentru Porsche Leasing :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind, masina este echipare Ambition, 1.4tsi 150cp, 6 trepte, manuala (nu ma atrage deloc dsg, rareori simt nevoia cand stau ore in sir in aglomeratia din capitala). Pe langa echiparea Ambition am mai pus cateva dotari printre care: faruri Bi-Xenon cu AFS, instalatie spalare faruri, verificare nivel lichid parbriz, DRL cu LED, Active Cruise Control, Maxi-DOT color, airbag-uri laterale spate, compartimente laterale in portbagaj cu capac, Crew Protect Assist, Driving Mode Selection, duze parbriz incalzite, incalzire stationara cu telecomanda, jante aliaj Zeus 17", volan multifunctional imbracat in piele cu comenzi radio/telefon, pachet drumuri grele (obisnuiesc sa merg des la munte si sa scot masina de pe asfalt, asa ca am ales pdg ca sa nu dau cu ea de pamant - acum cateva saptamani am vazut un Superb nou, cu numere rosii, in Poiana Brasov cum a atins la iesirea de pe o strada cu panta mare - e foarte joasa masina pt zona montana, daca nu ai de gand sa o lasi in parcarea din centrul oraselor montane si sa o iei pe jos in rest..), consola spate cu priza 230V, 12V, USB + suport tableta, SunSet, pachet led exterior, parbriz incalzit, pregatire telefon bluetooth + phonebox, prezoane antifurt, proiectoare ceata cornering, scaune fata incalzite, senzori parcare fata spate, SmartGate, stergator luneta, portbagaj electric....si cam atat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cum se va misca motorul de 1.4TSI 150CP pe o caroserie de aproape 1400kg. Pe hartie suna foarte bine 8.6sec pentru 0-100km/h (S2 cu 2.0TDI 170CP are 8.8 sec).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: buna configuratia, foarte practic dotata.

Eu zic ca o sa fii multumit, toti cei care au condus motorul asta pe Superb au fost incantati si asteptarile le-au fost depasite.

Ref la asteptari, sper ca nu ai asteptari de offroad, chiar si cu PDG montat, la un ampatament de 2.850m, chiar si cu garda la sol mai mare, tot o poti pocni de dedesubt, unghiul ventral e foarte mare.

Pentru ce culoare ai optat ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca nu fac offroad cu ea, deși cu actuala Octavia pot face un offroad mai soft asa, dar Superbul fiind mai lung nu e potrivit deloc pt asa ceva. Dar cu pdg e mai ușor sa ieși de pe asfalt cu ea la munte, inclusiv iarna e util. Oricum am grija de masina cum am avut și de actuala, nu am dat cu ea de pamant pe nicăieri. 

Culoarea pe care am luat-o este moon white. Îmi place mult cum arata pe mașină. Iar dotarile le-am ales după preferințe, nu m-am limitat la nimic, am luat tot ce mi-aș dori ca utilitate și toate mofturile (gen încălzire staționara,  foarte utila iarna când masina nu sta în garaj noaptea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna alegere Moon White si @Gorillaz_Doktor zicea ca e multumit.

Inca o intrebare: In loc sa iei un Ambition si sa-l burdusesti cu optionale, nu era mai ieftin sa iei un Style ? (in ideea in care Style vine cu multe in standard din cele puse de tine ca optionale)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate nu, deși mi-aș fi dorit style, dar nu voiam alt motor, ci 1.4tsi 150cp. Iar pe style nu exista, varianta de 1.8tsi fiind o alternativa dar mult prea scumpa. Practic un style cu dotările pe care le-am pus pe Ambition, deși style are mai multe în standard, era muuult mai scump. Minim 5k euro diferența (pt 1.8tsi) și nu mi se pare ca merita. As vrea totuși să-mi pun iluminare ambientala ca pe style dacă pot apoi, îmi place mult cum se vede.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce este efectiv SunSet ? E 200 EUR si nu-mi pare a fi vreo jaluzea la pretul acesta.

PDG ce aduce in afara de garda marita ? Intareste suspensiile ?

Smartgate il gasiti util sau e interesant la prima utilizare doar ?

Motorizarea de 1.4 TSI ar fi si optiunea mea intr-un buget limitat asta mai mult pt ca 1.8 TSI devine inaccesibil din cauza costului pachetului Style.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunset: https://www.google.ro/search?q=sunset+skoda+superb+3
Despre PDG: http://vwforum.ro/search/?q=PDG&type=forums_topic&item=121285 sau, în toată aria Skoda, http://vwforum.ro/search/?type=all&q=PDG
S-a mai vorbit și de SmartGate, sunt convins că vei găsi și singur. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kpk1 nu o să-ți răspund la celelalte pt ca găsești informații, dar strict referitor la superb 3, am povestit tot pe topicul asta cred cum am văzut cu ochii mei unul în Poiana Brașov atingând de asfalt la ieșirea de pe o strada în rampa. Și da, pdg e f util chiar dacă ar fi doar înălțată. Dar din ce am înțeles pe superb 3 pdg înseamnă suspensie mai tare și puțin mai înaltă. Nu mai vine și cu scut metalic ca la alte modele skoda anterioare. Eu o sa caut să-mi pun scut metalic după ce vine, în cazul în care nu vine cu scut metalic asa cum mi s-a spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bai si nu mai apar odata preturile alea la SportLine...:banghead:

In UK si DE vad ca sunt la nivel de L&K, dar cu o echipare mai putin bogata, which sucks :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!