Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

nu merge search.....

trebuie si eu sa schimb placutele.

lichidul de frana se schimba? daca da - de ce? daca nu - de ce? eventual preturi, manopera, marci.

masina are 135 mii si e adusa de la 84 mii. nu stiu daca a fost schimbat vreodata.

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Recomandarea celor de la VW este ca lichidul de frana sa se schimbe odata la 2 ani. Motivatia este ca isi pierde din proprietati deoarece absoare apa si isi pierde din proprietati.

Ai grija sa folosesti numai lichid de frana original VW sau daca nu, macar sa respecte norma. Vezi ca acum merge searchul si poti gasi mai multe informatii despre lichidul de frana.

@Pompiliu Discurile de frana pot tine si 200 mii km. Depinde foarte mult de stilul de condus si de ce tip de placute de frana folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

800 de mii manopera ? In jumatate de ora cred ca n-au avut ce face. Ba cred ca au mai avut timp si de o cafea. 800 de mii e exagerat. Cand va fi cazul o sa mi le schimb singur. E floare la ureche.

Depinde de stilul de condus si de placutele folosite. In general, dar nu e regula, se schimba cam la fiecare al doilea sau al treilea rand de placute.

Mai da-le incolo de discuri. Nici chiar asa. Daca sunt schimbate la timp placutele, discurile ar trebui sa tina peste 100.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a aprins si mie martorul respectiv la un moment dat.

masina e adusa din germania, eu am mers in romania 37 mii km, stil tineresc de condus :scratch:

am schimbat toata placutele de frana si discurile fata (la 160 mii km) care dupa parerea mea mai mergeau dar nu foarte mult.

din ce am vazut placutele ar mai fi mers chiar cateva mii de km dar ala e gradul de uzura indicat de producator asa ca cel mai normal e sa fie schimbate cu prima ocazie.

Modificat de hercule
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am schimbat acum o saptamina, nu mai sta cu ele, aveau cam 3 mm grosime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti grija cu schimbatul placutelor in fata blocului...pe fata merge usor ca nu au sistem de blocaj (frana de mana) dar pe spate e alta discutie...cu presa normala se poate sparge etrierul...sau nu reusiti sa il comprimati...

cat despre senzor...cand se aprinde de obicei trebuie schimbate placutele pt ca pistonasul ajunge pe la capat de cursa si eficienta franarii scade, mai ales la frane care necesita interventia ABS-ului

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai da-le incolo de discuri. Nici chiar asa. Daca sunt schimbate la timp placutele, discurile ar trebui sa tina peste 100.000 km.

discurile de frana se schimba la 100.000km, cel mai recomandat e cand ai schimbat discurile de frana sa schimbi si placutele chiar daca nu sunt ele prea uzate deoarece placutele vechi sau uzat dupa discu veci si cand o sa pui frana o sati tremure volanu. Daca cumperi placute originale mergi cu ele si 60.000km garantat asta depinde si de drum si nici decum de sofer, normal daca stai intro zona muntoasa si sunt nu mai serpentine normal ca trebuie sa stai cu picioru pe frana ca nu oi fi dilau sa mergi nu mai cu frana de motor :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am schimbat placutele cu ceva vreme in urma si vreau sa spun ca nu mi s-a aprins beculetul, desi ar fi trebuit (cand am dat placuta fata st. jos se vedea ca se tocise deja si contactul ala de pe placuta). Plus ca se tocisera inegal pe spate si la o roata erau cam la limita.

Concluzia mea: nu va bazati numai pe beculetul ala de se aprinde in bord pentru a nu avea surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca acel martor pentru placutele de frana se stinge singur, sau este necesara o resetare din calculator, pentru ca eu am schimbat si placutele si discurile si a ramas aprins martorul..

mltumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ oby_bv : eu din cate am vazut, senzorul de uzura este din metal si cand se uzeaza placuta, acesta ajunge sa atinga pe disc si prob face contact si se aprinde becu :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca acel martor pentru placutele de frana se stinge singur, sau este necesara o resetare din calculator, pentru ca eu am schimbat si placutele si discurile si a ramas aprins martorul..

mltumesc

Martorul se stinge singur dupa ce ai schimbat placutele. Dar mai e o chestie. Se aprinde atunci cand firul se intrerupe, nu cand ajunge la masa. Deci daca nu s-a stins becul, ai un contact slab la careva mufa de la placute si circuitul nu se inchide prin firul din placute. Deci computerul sesizeaza intreruperea firului. Poti verifica ce se intampla cand scurtcircuitezi mufa ce vine din instalatie, apoi sa pui contactul. La mine o ajuns firul ala la planetara si in timp l-o taiat. Si se aprindea becul cand vroia el.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, principiul e simplu, eu incercam doar sa-i explic pas cu pas cum sa-si dea seama ce se-ntampla la el, sa poata depista si singur problema. :rolleyes:

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

btw...cam ce firma de discuri de frana sunt mai bune la pret/calitate?

am intrat pe un site care a fost postat de cineva aici..si erau mai mult BREMBO..preturi super ok...dar se potrivesc? nu stiu ce specificatii au ale mele :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am si eu o rogaminte daca poate sa ma ajute careva.

Am vrut sa schimb placutele pe spate la golf si nu pot sa le montez pe cele noi din cauza ca sunt mai groase decat cele vechi si nu pot sa imping pistonu care strange placutele.

Are cineva o ideie cum sal departez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate trebuie o presa speciala pt ca pistonasul de la etrier trebuie impins si rotit in acelasi timp altfel nu intra placutele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SilentAssasin

Retragerea pistonaselor pentru inlocuirea placutelor de frana pe spate se face cu vag-com!

Frane de parcare---inlocuire placute:

[selectare module]

[53 - Frana de parcare]

[setare de baza - 04]

Grup: 006

[start!]

Activare setare de baza

[CON/DEC/Urmator]

Etrierul se deschide.

[Gata, inapoi]

Se inlocuiesc placutele.

Grupul 007 in setare de baza va readuce pistonul.

Grupul 010 in setare de baza are caracter de test:

in prima faza etrierul se deschide 1x, dupa care strange de 3x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o problema. cand franez usor (la aprox 30 kmh) se aude un usor scartait. Cand dau cu spatele si franez zgomotul se amplifica foarte tare. se uita lumea ciudat la mine :huh:. E interesant ca atunci cand dau cu spatele sunetul atentioneaza copiii si se feresc :D. Mentionez ca martorul de placute nu e aprins si grosimea lor e undeva la 4-5 mm fata si 6-7 spate si sunt uzate uniform. Sunetul mi se pare ca se aude din spate. Problema asta o am de curand (2 luni). Care sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de martor frine...

de curind am schimbat placutele , dupa cca 5000 km iar martorul, dau roata jos si surpriza, placutele erau ok, dar firul de la senzor era rupt, so..., le-am schimbat din nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine martorul nu e aprins. sa fie oare defect? Am scanat zilele astea masina si nu are nici o eroare. Este posibil sa fie de la discuri? mentionez ca inafara de zgomotul ciudat, la franare indiferent de viteza, masina se comporta normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,eu am cumparat bora mea in decembrie 2005 si avea 128000km,in aprilie 2006 am schimbat toate 4 placutele de frana dupa ce s`a aprins senzorul in bord,am pus Lucas si sunt f multumit de ele(doar ca se aude ca trenu cand pun frana,zcartaie sau nush ce au),tine f bine frana...si acuma am 197000km si inca tine f bine frana si nu s`a aprins senzorul in bord,cel mai mult merg prin oras:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si la mine face ca trenu cand pun frana :lol:. Placutele nu sunt uzate tare, nu am martor in bord aprins. de la ce sa fie si ce sa le fac sa taca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate o pietricica... ceva care a intrat intre disc si placuta. S-a mai intamplat sa stii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de scartait...scartaie de la materialul din care sunt facute placutele..dar si de la discurile care nu sunt tocite uniform...daca daca va uitati pe discurile voastre o sa vedeti ca pe unde calca placutele este format un sant, iar pe discuri, in partea inferioara, adica inspre prezoane, nu sunt tocite drept, cum sunt in partea superioara, au un pic de curba si acolo nu mai calca placuta bine.

Se pot aranja discurile la strung, desi eu as prefera scartaitul decat sa-mi ciopleasca unu discurile...si sa crape pe autostrada.

Modificat de DragonBallz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!