Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

re,eu pe bora mea tot placute de frana italiene am,sunt bune dar scartzaie de cand le`am pus de aproximativ 10000km,in rest ma impac bine cu ele,tin bine franele:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bosch nu face multe alte repere ce le poarta sigla. Am vazut filtre Bosch facute in fabrica la MANN, bujii Bosch in fabrica la Beru ... dar eu cred ca exista o intelegere intre ei ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

sorry daca s-a mai discutat acest lucru dar eu nu am gasit...

Astazi mi s-a aprins martorul in bord de placute de frana uzate...aveti idee cam cat as mai putea merge cu ele pana sa le schimb? nu se aude nici un scartait cand franez.

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii de placute la Bora si Golf sunt doar la rotile din fata. Mai poti merge, dar sa nu pleci la un drum lung. Informativ, gasesti placute de fata Lucas (destul de bune) la 130 RON , spate 90-100 ron. Schimbarea nu dueaza mult, in 30 de min la orice service ar trebui sa le schimbe. Verifica si pe spate, sa nu fie "prajite", mai ales daca ai cumparat recent masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers putin peste 500km in oras. Cred ca poti merge lejer 1000km. Oricum cu cat mai repede cu atat mai bine si iti dai seama ca depinde daca sunt facuti in oras (mai mult franat) sau in afara (mai putin franat). :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu se masoara in km dat fiind faptul ca poti merge mult si sa calci frana rar si fara forta.

deci cred ca ar trebui sa mergi de urgenta la schimbat fie si numai pentru faptul ca se pot strica discurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

umm..eu auzisem ca poti sa mergi f mult cu ele asa :(

inca ceva...becu nu stat aprins permanent..azi nu s-a aprins :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai bani si timp,cel mai bine ar fi sa le schimbi.Ce rost are sa risti.Eu le-am schimbat desi nu se aprinsese becul si inca mai mergeau cele veci destul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta iti pot spune ca in momentul in care martorul de placute se aprinde definitiv (nu se aprinde si se stinge cand vrea el),mai ai min 3-4 mm de material anti-frictiune pe placute.La un mers lejer pe un drum fara serpentine si pante abrupte,folosind frana de motor poti face chiar si 1000 km,dar nu iti recomand.Du-te la service deindata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie cand mi s-a aprins permanent in borg martorul pt placute (se stie ca asta e doar pe roata stanga fata) mai avea vreo 6 mm (mai tineau sigur 1000 km), dar cand am dat si dreapta fata jos...unde nu e senzor, alea erau consumate la maxim...adica mai aveau cam 2 mm.

Am schimbat imediat toate 8 placutele..si acum le tot verific sa vad daca iar se tocesc inegal si cu toate ca am deja 25 k km s-au tocit egal si mai tin vreo 10 k, dar din pacate pt mine nu mai tin discurile atat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee cat e la reprezentanta VW schimbarea lor? (piese+manopera) si ca idee..cam cat rezista pana sa le schimbi din nou..aproximativ (medie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat masina secondhand si nu stiu cand au fost schimbate.Oricum eu am mai facut 65-70k km si inca mai mergeai destul dar am zis sa le schimb sa fiu sigur.Da acum depinde si ce stil de condus ai,eu merg mai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un condus mai sportv max 30-35K, mai batraneste poate ajungi pina in 50k km.Nu stiu preturi dar nu iti ia mai mult de 1/2ora in fata blocului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee cat e la reprezentanta VW schimbarea lor? (piese+manopera) si ca idee..cam cat rezista pana sa le schimbi din nou..aproximativ (medie)

De ce vrei neaparat reprezentanta vw?, nu exista prin Timisoara nici un service?

schimbarea placutelor e o operatiune banala, orice mecanic priceput o poate face, insa sunt si unii care habar nu au!

iti recomand sa intrebi inainte de a nerge intr-un service, mergi pe recomandarile altor persoane care au fost acolo

manopera pt fata - max 50 ron!

pretul placutelor este variabil, in functie de ce firma cumperi, daca sunt cu zenzor de uzura sunt putin mai scumpe. Recomand: Ate, Brembo, Textar, Lucas

Eu am pus Brembo Series - 110 ron/fata

PS: vezi ca senzorul de uzura este doar la placutele de pe fata!, si daca nu ma insel doar la cea de pe partea stanga!

daca discurile nu sunt noi odata cu schimbarea placutelor acestea se curata si ele de rugina si se sterg, la fel si etrierul si pistoasul care actioneaza placuta - se dau cu un spray special ce rezista la temp. ff mari (peste 1000 grade C) - vorbeste cu mecanicul pt. ac. operatiuni, asta daca se pricepe!

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost azi in TM la VW de pe lugojului....mi-a zis ca ma costa prox 10 mil :| WTF!!!

3-4 mil mi se pare decent dar 10 e cam mult totusi...

Laurentiu...ai zis ca ai pus Brembo cu 110 roni...de unde pot si eu sa fac rost...si au si senzor de uzura?

poate cineva din TM sa imi zica cam unde e mai bine sa le schimb?

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat cu 130 ron placute frana Ferodo cu senzor. Inca nu le-am schimbat ca nu s-a aprins becul. Am mers cu ele de cand am masina 44000 km. Cu schimbatul este foarte usor desfaci doua suruburi si este gata. Pe spate este putin cam complicat de retras pistonul in etrier. http://www.elitecat.cz/, un site sa-ti faci parere despre costuri de piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi de unde fac rost de niste placute Brembo? o.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat singur placutele de frana pe fata in 45min la ambele rotila o Octavie (este la fel si la Golf si la Bora) am montat ABS luate de la Wolksman, imi pare rau ca nu am facut niste poze , un fel de Do It Yourself, dar cand am timp liber mai repet operatiunea la Octavia mea (dupa ce iau placutele de frane tot de la Wolksman) si am sa fac si niste poze, dar acum a cam venit frigul...

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat azi placute Ferodo...1.6 mil si 800k pe manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din curiozitate....discurile de frana se schimba des ? cam la cati KM? o.0 eventual niste preturi...multumesc

Modificat de Pompiliu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de stilul de condus si de placutele folosite. In general, dar nu e regula, se schimba cam la fiecare al doilea sau al treilea rand de placute.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu discurile pe spate... am pus Lucas 100 ron bucata. Pe fata sunt ceva mai scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!