Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

toni ce discuri  textar ai pus  ? pro textar cele  care au pe toata suprafata un produs anticoroziv ? 


astept pareri discuri -placute  TEXTAR   SAU ATE ?   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut si placute Textar si ATE, dar Textar mi se pareau cam moi/ineficiente comparativ cu ATE. Te poti orienta si catre TRW, acuma asta am pe masina doar ca pe discuri de 312mm si mi se par ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tarox, esti sigur ca Textar produce placute pt Trw, Bosch si Ate??? De unde ai informatia asta?

In legatura cu duritatea placutelor, eu prefer placute mai moi care sa se toceasca mai repede si sa nu manince din disc asa repede si mai ales sa nu il ovalizeze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.elit.ro/produse/textar-placute-de-frana-%C8%99i-senzori-de-uzura.html  bagate si vezi ce scrie ,  si eu prefer placute mai moi  , dar nu stiu care ,  in general este bine sa  le pui pereche  textar cu textar , sau ate  cu ate ,  dar nu am nici o experienta ,   pana acum am avut pe original , daca nu o sa ma convinga careva    cred ca merg pe original oem  ,  dar sant in dubi  daca pe original  sant ate  , nu ar fi ok sa pun ate  aftermarket ? exista diferenta de calitate intre aceasi marca     original  cu aftermarket ? 


deci ate , bosch si trv  sant   furnizori ,   producator este TEXTAR 


CE SPUNETI   DISCURI SI PLACUTE PE ORIGINAL    OEM  ,  SAU   TEXTAR , ate,  trw, 


eu sant plecat din tara   discurile - placutele   fata spate in italia la reprezentanta , in jur de 600 euro   , credeti ca in romania ar putea avea un pret mai bun ? 


originale   oem  nu cele economice 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot acolo ajungi la preț, poate mici diferențe în funcție de service. Dar 600 euro cu tot cu montaj în România. OEM sunt OEM, cu cele AM sunt foarte multi cărora li se ovalizeaza discurile foarte repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toni ce discuri textar ai pus ? pro textar cele care au pe toata suprafata un produs anticoroziv ?

astept pareri discuri -placute TEXTAR SAU ATE ?

Textar Pro fata/spate. Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placute mai moi mai is si BREMBO,eu am pus discuri Brembo Max cu placute brembo si e foarte buna franarea,Singura problema cu placutele brembo e ca fac mult praf si se innegreste repede interiorul jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brembo sunt ff bune si din cate stiu eu se produc numai la fabrica lor din Italia. Am avut pe fosta masina si dupa patru ani jumate aratau ca noi , nu bateau nu aveau nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic , mersi de pareri ?   cred ca o sa merg pe original ?  se pare ca totusi    ce este aftermarket este mai slaba calitate?  nu cred ca  discuri  trw aftermarket au aceeasi calitate ca cele twr  oem ?   cred ca folosesc  materiale diferite , asa cred eu ,    si nu in ultimul rand    sant pe piata si multe facaturi  si daca ai norocul sa dai peste ele ,    daca cumperi discuri ate si placute ate   crezi ca sant facute la mama lor  si sant facute prin turcia  ?   ti-ai luato ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat , sunt si discuri / placute aftermarket care sunt mult peste cele OEM , mult peste asaca treaba cu OEM nu este o regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiu si eu, Brembo sunt cam singurii care isi produc singuri discurile in Italia. Si eu am optat tot pt. Brembo max, deabia astept sa le montez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot vad postari  ca sant discuri bune    brembo , ate , trw  , dar  sant si multe exemple  negative cu aceste discuri , ovalizari , dupa ce postari am vazut pe net se pare ca brembo  nu sant asa cum  se pare ? cam slabe ,  nu stiu ce sa  zic ,  nu mai sant nici italienii  cum crede lumea , doar sant aici  si le cunosc obiceiurile ,  cred ca mai bune facute in italia sant   tarox  ,  totusi nu inteleg de ce discurile  si placutele after market  sant mult mai ieftine decat pe original? oare nu este vorba de ce este in compozitia discurilor placutelor  , deci ajungem tot  la calitate , 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot stand pe vw forum italia , multi lauda discuri ate + placute ate ceramic ,  ce parere avet , le-a folosit careva ? 


puteti spune un vanzator serios   care vinde  ate


facute la mama lor in germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum folosești masina. Dacă nu o folosești măcar 70-80% în afara și pe distante mai lungi nu merita. Frânează bine după ce le încălzești cu mai multe frâne la viteza mai mare, dar scârțâie la frânare și nu au eficienta mare dacă sunt folosite în oraș pe distante scurte. Știu pentru ca își pusese cineva cu un golf 6 și le-a schimbat repede deoarece erau foarte enervante în oraș, nefăcând multe drumuri lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg   discuri ate + placute ate normale ?  sau discuri textar pro  + placute textar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal dintre cele 3 variante eu as alege a patra varianta: OE. Știu, multi spun ca nu merita diferența de preț dar eu cred ca diferența aia de preț face și diferența de calitate. (Ma refer la discuri și plăcuțe de frână, sunt și piese la care diferențele nu sunt chiar vizibile) totuși, dacă nu folosești mașina preponderent la drumuri lungi, nu merita ate ceramic (chiar dacă scapi de mizeria lăsată de plăcuțele normale).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luk 79  ce discuri si placute sant peste cele oem ? 


ate, , textar ?  dar astea sant si pe oem


stiti ceva de remsa ? 


discuri si placute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pot sa-mi dau eu cu parerea legat de Remsa: NU LE RECOMAND. :dry:

Masina mea din semnatura a venit cu placute si discuri Remsa aproape noi (probabil schimbate datorita pretului si ca sa dea bine la vanzare - ca are discuri si placute noi). De cand m-am urcat in masina am vazut ca frana e nasoala fata de fosta Bora 1.4 16V care avea discuri OEM si placute TRW.

Dupa vreo 5000 de km m-am hotarat sa schimb placutele (fata + spate) si am pus TRW. Masina franeaza o idee mai bine, dar tot nu cum trebuie (dupa ~ 10.000 de km). Au mai ramas discurile Remsa care intre timp s-au ovalizat. Ca sa nu mai spun ca, daca ma duc la spalatorie sau daca trec prin apa, frana nu mai tine bine deloc (franeaza exact ca atunci cand schimbi placutele sau discurile noi si n-ai frana cum trebuie). Trebuie sa fac cateva frane mai serioase ca sa-si revina. :sly:

Urmeaza sa schimb cat de repede si discurile si sa-mi pun altele. Cam astea au fost experientele mele cu Remsa. Deci, feriti-va de ele. :icon_thumleft:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prefer Brembo la discuri. Mai bine Italia decit China :). Cand vor fabrica Vw discuri atunci imi voi cumpara si eu, deocamdata atunci cind cumperi original, cumperi doar cutia originala, discul tot AM este... :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luk 79 ce discuri si placute sant peste cele oem ?

ate, , textar ? dar astea sant si pe oem

stiti ceva de remsa ?

discuri si placute

. Otto Zimmermann , Brembo , ATE .......variantele de top de la ele .

Tarox , la motorizarile noastre nu ar trebui sa ne stresam atat , importante sunt culisele , pistoanele din etrieri sa fie unse sa nu aiba joc sau sa fie blocate dupa aia se gasesc discuri si placute nu neaparat scumpe sau de top dar calitate buna si nu ai probleme cu franele.Si Brembo si Ate si Zimmermann nu cele de top ( cand zic de top ma refer la cele mai performante , scumpe cu nivel ridicat de carbon etc de la cele enumerate) sunt fff bune.

Toti se plang de anumite firme de discuri pentru ca daca le bat discurile ei doar le schimba ..... Normal ca problema nu e rezolvata si schimba discurile din 4000 in 4000 de km , daca ar face o revizie la frane asa cum trebuie nu s-ar mai plange , poti sa pui discuri de 5000 de lei daca ai probleme cu , culise sau pistoane blocate etc tot o sa le ovalizeze .

Modificat de LUC79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LUC79 îți dau dreptate dar nu în totalitate. Cunosc pe cineva care a pus discuri și plăcuțe ATE normale când cele cu care a venit mașina s-au ovalizat, pe un golf 5, iar după 1000km s-au ovalizat și le-a schimbat pe garanție. Cele schimbate au mai ținut încă 5000km și din nou s-au ovalizat. Le-a schimbat tot pe garanție și următoarele au ținut vreo 2500km după care iar s-au ovalizat și de data asta nu a mai acceptat sa i le înlocuiască ci sa i se dea parte din bani înapoi pentru neconformitate, deoarece nu avea timp sa stea cu mașina în service o data la doua luni ca sa schimbe discurile. Plus ca dacă nu le montezi în service nu îți oferă garanția. Și apoi a cumpărat OE și de atunci are cam 50 mii km și nu mai trepideaza. Deci problema la mașină dacă era, se ovalizau și astea OE. Dar nu neg ce spui tu, unii au și alte probleme și de aia li se ovalizeaza repede. Aici nu era cazul. Concluziile eu le-am tras și am ales să pun mereu discuri OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegi am o problema  cand franez am trepidati in volan si pe toata masina , am schimbat discuri fata si placute si tot asa face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi


o sa ma uit dupa un ceas comparator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!