Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Dar iti franeaza calumea, puntea spate?! Fa o proba cu frana de mana in mers, sa iti dai seama...ma gandesc ca etrierul sa nu apese cu forta suficienta placute pe disc si de aici sunetul!

Cel mai probabil calitatea proasta a placutelor,noul trend placute ecologice samd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat discurile si placutele de frana fata spate cu altele marca ferodo,si pistonasii de la etrier spate stanga dreapta.Mi s a zis ca la inceput frana va prinde greu timp de cativa km, dar sunt total panicat;azi chiar era sa l busesc pe unu din spate, pedala fiind fff moale si e nevoie de cateva pedaleca la dacia ca sa prinda mai sus si sa fie teapana. E normal asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai insista cu aerisiarea asa am patit-o si eu.

Mai insista cu aerisirea asa am patit-o si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am o problema un pic ciudata zic eu. de ieri am auzit un zgomot pe partea dreapta fata la franare. credeam ca e o piatra ce a intrat, si am dat roata jos sa vad. Cand dau roata jos surpriza; placutele praf, adica fier pe fier de acolo si zgomotul la franare. M-am uitat si pe partea stanga si acolo mai are cam 1-1,5 cm placuta. Probabil pe stanga are si senzorul pt ca in bord nu s-a aprins nimic. Intrebarea e daca e normal sa se uzeze neuniform? Mentionez ca placutele le-am schimbat noi din februarie( dar cobor o panta cu inclinatia de 15% in fiecare zi de cel putin 2 ori, probabil de acolo si uzura).Oricum placutele trebuie schimbate pt ca incepe sa-mi distruga discul care si ala e nou. Astept raspunsuri. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand schimbi placutele sa verifici culisele de la etrier si pistonul , le cureti si le gresezi cu vaselina eventual schimbate garnituri si burdufele de la culise daca e cazul , vezi cand demontezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare colegi! La Bora mea s-a aprins senzorul de la placutele de frana de pe fata asa ca o sa ma duc maine sa le schimb. Problema e ca am sunat la un service unde mi-au zis ca e 185 ron manopera daca vin cu placutele mele. Le-am cerut un pret daca iau piesele de la ei si astept sa imi zica maine dimineata cat costa. Cam la ce pret e manopera in Bucuresti pentru asa schimbatul placutelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult! O sa vad maine oferta de pret dar o sa caut alt service daca e peste 120.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

185 doar pe fata? hoteala la drumul mare, manopera de 15 min intr-un servis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

220 lei la mine. Placute,discuri,schimbat lichid si verificat pe stand. Am gasit si la 170 lei doar schimbat placute si discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, va deranjez cu intrebare legat de discuri fata si anume ce imi recomandati intre TRW si Ferodo? Am gasit un pret avantajos pe Ferodo dar nu stiu nimic de ei de ceva timp. Pt placute nu am gasit decat trw, credeti ca ar fi ok sa le combim? Multumesc anticipat ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat pana la urma 155 pe manopera+stand de frane. E ok, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un pret corect. Se poate si mai ieftin dar si mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un set de discuri 280mm pt fata, care sa nu se ovalizeze in 2000km? Cum le pun pe cele originale, uzate ce-i drept, alea nu mai bat. Cum pun Bosch-urile, bat intr-o veselie.

Se pare ca e plina piata de piese contrafacute. O recomandare in acest sens?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca e de la discurile "contrafacute?" Eu am pus Ate disc  si placute si am mers cu ele peste 5000km si n-am nici cea mai mica problema, am trecut si prin apa cu rotile, am facut si transfagarasanul pe ploaie cu ele, si n-am absolut nici o bataie/trepidatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am masurat si eu bataia in discuri cu ocazia montarii rotilor de iarna .

Am ridicat ambele roti fata pe suporti, dati rotile jos, confectionat un ac ascutit cu un suport, bagat masina in viteza 2 si lasat la ralanti sa mearga cu acul de pe suport setat pe marginea discului .

Roata dreapta, aparent nici o bataie .

Roata stanga, bataie atat axiala si radiala destul de mare, tremura varful la ac usor .

Avand in vedere ca am schimbat deja 2 perechi de discuri pe fata si rectificat fara nici un efect, cred ca o sa schimb fuzeta de pe stanga, pentru ca sau am lovit-o intr-o gaura sau s-a intamplat altceva pe acolo .

Simptomele la mine sunt de dardaiala zdravana in volan la orice franare de la viteza mai mare .

PS. in timpul mersului in aer s-au aprins martorii de ABS si ESP, dar s-au stins dupa ce am mers putin cu masina . Inca n-am scanat erorile sa vad daca a ramas ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dragi colegi.....exista difernte la sistemul de frânare intre golf 4 diesel si benzina?pentru ca eu am avut o problema la o roata pe spate,rămânea infranata...dupa ce am desfăcut si remediat problema,am constatat ca i.mi trebuie si plăcute,si neavând de unde sa cumpăr atunci imediat,mi le.a dat un prieten pe ale lui(le cumpărase sa le schimbe dar amanase)el având diesel...azi i le.am cumpărat aa i le dau înapoi,si când am facut comanda cei de la magazin m.au întrebat daca pentru benzina sau diesel...i.am întrebat de ce,iar ei mi.au spus ca e diferenta intre ele,ca tot ansamblul de frânare e mai mare la diesel decât la benzinar,si ca daca s.au potrivit la mine alea de diesel,înseamnă ca la mine au fost schimbate...acum eu va intreb...asa e?e vreo diferenta?scuzati daca v.am plictisit cu povestea mea,dar am vrut sa ma fac inteles,si sunt foarte curios de răspuns...o zi buna

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Daca e benzinar care nu e GTI sau R32 sau 4 motion, sunt aceleasi sisteme pe spate, adica 232mm si 9mm grosime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recent mi.am schimbat discurile si placutele pe o Bora benzina. Cand am adus discurile si placutele la mecanic constat ca cele de pe fata erau prea mici si nu potriveau . Am mers inapoi la magazin si mi.au dat mai mari dar nu stiu daca asta sa fie problema daca ii diesel sau benzina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recent mi.am schimbat discurile si placutele pe o Bora benzina. Cand am adus discurile si placutele la mecanic constat ca cele de pe fata erau prea mici si nu potriveau . Am mers inapoi la magazin si mi.au dat mai mari dar nu stiu daca asta sa fie problema daca ii diesel sau benzina ...

 

nu conteaza benzina sau diesel..

 

conteaza dimensiunea discului, standard e 256mm pe fata, la motoare mai mari exista 280mm, iar 288mm la 1.8T si VR6

 

iar la audi TT exista si 312mm, fiind aceleasi platforme teoretic poti pune si discuri de 312mm pe fata la bora :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am fript si eu cu discurile ATE pe fata. Am schimbat tot la frane(discuri+placute+lichid frana) ATE si dupa 3000 km s-au ovalizat pe fata. Dezamagire ATE..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai verificat/revizuit si culisele impreuna cu pistonasele degeaba esti dezamagit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci alta e buba la tine, si eu am tot ate si nu am nici cea mai mica problema cu ele. Cel mai mult umbluu in oras , sunt genul de sofer care nu franeaza de la 100 m si tine tot timpul picioarele pe frana ci franez chiar in ultimele metrii si prind foarte bine, am circulat si pe autostrazi cu viteze de peste 170/180 si franele se comporta ireprosabil. cand A fost testat franarea la 50 100 si 120 de km/h in oras cat si pe autostrada la 200km/h si cand apas pedala de frana simti ca iti sar ochii din cap, si am deja cateva zeci de mii de km cu ele. Verificati sa fie echilibrate rotile, verificati intotdeauna presiunea in roti ca si astea au cate un rol in ovalizare. Si nu cumparati produse de pe internet doar pentru ca e mai ieftin cu vreo 50 de lei. Montati-le in service-uri autorizate sa beneficiate de garantie in cazul defectelor, sa culiseze bine etrierul , in rest nu stiu ce sa va zic.

 

5. Se interzice postarea fisierelor video, a imaginilor, a link-urilor sau adreselor web unde sunt gazduite fisiere video ori audio sau a relatarilor despre incalcari explicite ale legislatiei, pe care le-ati reusit cu autoturismul (sau orice alt mijloc de locomotie) si au cea mai mica legatura cu viteze peste limita legala, curse ilegale de masini si/sau alte activitati ilegale/imorale.

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!