Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca au avut defect de fabricatie. De ce nu le duci la garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca nu au fost montate in service. Au fost montate de un mecanic dar acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat mai atent la poze... sa aiba vreun efect vaselina data pe butuc? Eu stie ca butucul jantei nu se lubrifiaza pentru ca se micsoreaza frecarea dintre janta si butuc, janta fortand in prezoane in momentul miscarii. Cum la tine discurile sunt crapate doar in jurul gaurilor prezoanelor, pare ca a fost o forta prea marea in acele zone si asta pare o varianta plauzibila.

 

N-ar strica sa trimiti un mail cu pozele astea la Textar, poate vin cu vreo idee/solutie. Pare un pic ciudat sa patesti acelasi lucru pe ambele parti. Ar insemna ca intregul lot sa aiba defecte. Iar Textar nu face discuri de ieri, de azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, nu m-am gândit la varianta cu vaselina aplicata pe janta. A fost aplicata ca masura de siguranta sa nu se lipească janta de butucul discului. Daca observi crăpăturile sunt îndreptate spre exteriorul butucului discului dand impresia ca s-a folosit o forta prea mare de strângere a prezoanelor. Dar prezoanele au fost strânse la mana cu cheia cricului. Altii rup prezoanele in fuzeta si discul rămâne intreg. Bănuiesc doar materialul de proasta calitate adica discuri contrafacute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare..a pus cineva frane de gti pe 312mm pe un golf 4 1,4 16v? va intreb pt ca vreau sa stiu de ce am nevoie in afara de fuzete? capul de planetara se potriveste?furtunele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti in aria despre Tuning sigur o sa gasesti ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Iesi mai castigat cu niste placute de caliate superioara(gen EBC sau Ferodo DS2500), cu coieficient de fracare mai ridicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,stie cineva este diferenta la culise si bucsele de la culise intre discurile de 280 mm si cele de 256 mm sau sunt la fel pentru ambele dimensiuni.Multumesc

  

Si codurile la bucsele si culisele etrierilor de pe spate daca le stie cineva va multumesc.

Are cineva ceva informatii????
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri Delphi montate pe puntea spate, parcurs 15k km au deja o uzura pronuntata! Dupa pret si calitate....!!! (au costat 70 lei bucata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba ca ai pus vaselina pe butuc cu acele fisuri.

Acolo este din cauza materialului de au aparut acele fisuri.

Si eu folosesc vaselina pe butuc sau pe disc in zona unde vine prinsa roata si totul este in regula.

Si chiar daca ai strange la mana pana nu mai poti tot nu are voie sa apara acele fisuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La materialul de slaba calitate m-am gândit si eu. Discurile originale n-au avut nici o fisura la modul cum strâng eu prezoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salutare,stie cineva este diferenta la culise si bucsele de la culise intre discurile de 280 mm si cele de 256 mm sau sunt la fel pentru ambele dimensiuni.Multumesc

  

Si codurile la bucsele si culisele etrierilor de pe spate daca le stie cineva va multumesc.

Are cineva ceva informatii????

 

Cred ca sunt la fel, dar cel mai sigur mergi la magazin si acolo iti dau piesele dupa VIN-ul masinii si stii sigur ca se potrivesc

 

salutare..a pus cineva frane de gti pe 312mm pe un golf 4 1,4 16v? va intreb pt ca vreau sa stiu de ce am nevoie in afara de fuzete? capul de planetara se potriveste?furtunele?

Uite aici gasesti un ghid complet despre upgrade-ul de frane:

http://www.audi-sport.net/xf/threads/the-definitive-brake-thread-for-8l-a3-s3-owners-and-other-golf4-platform-cars.96917/

Parere personala: nu merita sa pui discuri asa mari pe o motorizare asa mica, pe langa costul initial mare mai sunt si discurile+placutele scumpe in caz ca trebuie schimbate in viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc colegi pentru opiniile voastre. Tind sa cred si eu ca piesele sunt proaste calitativ. Maine am ITP si apoi l-e schimb. Si ca o observatie, piesele sunt luate de la o firma de pe net.

De ce nu ne spui de unde le-ai comandat ca sa evitam si noi sa luam piese proaste? Tocmai imi caut si eu discuri si placute si ...........! Mersi

Modificat de Freemidan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca regulile forumului permit, n-am avut timp sa l-e citesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru asa ceva, nu se supara nimeni, e bine sa stim sa ne ferim. insa ar fi de preferat sa pui si factura, ca sa nu fim acuzati de defaimare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma care le-a vandut nu este producator, doar vanzator, se putea intampla si la firme cu feedback bun sa prinda un lot slab, firma producatoare ar trebui sa le schimbe pe garantie fara discutie, cu factura m-as duce la OPC se vad ca sunt noi si au defect de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca nu sunt montate in service autorizat nu sta nimeni la discutie cu tine. Le-am luat de pe e-piesa.ro. Ma uit mai târziu sa vad de factura in contul pe care l-am facut pe site-ul lor

 

Din pacate, in contul de pe site-ul nu pot sa vad factura, pun ca attach istoricul comenzii.

Eu nu am pastrat factura stiind ca nu are valoare la garantie din moment ce nu am montat piesele in service autorizat.

post-45043-0-09998700-1427143248_thumb.j

post-45043-0-52429600-1427143260_thumb.j

Modificat de nelutzui
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ciudata mi se pare treaba asta ca sa pierzi garantia daca nu montezi la service autorizat :(

 

ce dracu se poate monta gresit ?

mai ales ca in 99 % din cazuri montajul il face un mecanic ... ca doar nu ni le montam noi in spatele blocului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

nu nu, in garaj in spatele blocului ;) :D.

dar sa stii cand mi-am montat eu discurile nu aveam inca garaj, deci...sub cerul loer cum s-ar zice.

 

Teoretic un service trebuie sa stie procedura de montare a unor piese si sa verifice tot ce e de verificat sa se asigure ca s-a facut un montaj corect pe o baza functionala, nu pe un butuc plin de rugina, indoit sau culise ruginite sau ertieri blocati.

Ca asta nu se face oricum, decat in rare cazuri cred, e alta mancare de peste.

Aici vorbesc inclusiv de cheile dinamometrice, care sunt asemenea unui miraj in desert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In unele magazine de piese auto este specificat printr-un afis coditia ca piesele sa fie montate in service-uri autorizate pentru acordarea garantiei. Si pe site-ul mentionat de mine este o fraza de genul asta.

 

La montare flansele si etrierii au fost curatati, iar culisele unse.

post-45043-0-84261900-1427215316_thumb.j

post-45043-0-93652300-1427215642_thumb.j

post-45043-0-05554400-1427215653_thumb.j

post-45043-0-92479300-1427215661_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit setul de Textar cu Ate (discuri si placute)

Discurile demontate prezinta la interior crapaturi destul de serioase. Placutele sunt uzate uniform. Si acuma intrebare: pot folosi la urmatorul schimb placutele date jos, ele fiind f.putin uzate?

post-45043-0-91339200-1427384971_thumb.j

post-45043-0-99508200-1427384993_thumb.j

post-45043-0-40692500-1427385016_thumb.j

post-45043-0-55999400-1427385036_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut zilele astea o frinare pe la 160 la ora, masina a trepidat cam tare, cum am scris si mai sus discurile pe spate au 15k, iar alea pe fata au 7k. La schimbare au fost inlocuite si ghidajele pe spate, butucii curatati, jocuri in articulatii nu am. Am sa vad dupa ce trec la cauciucuri de vara daca tot asa face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Se pot refolosi placutele alea fara nici un stres. Doar sa franezi mai lin pana se pasuiesc cu discurie.mi se pare incredibil ce au patit discurile alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuri contrafacute,materiale proaste folosite si pret mic banuiesc! Este exact ca la jantele contrafacute,eu am luat o groapa mai mare pe partea dreapta si am rupt 2 jante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!