Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

Vezi in cartea masinii numarul de Pr, acolo e specificat tipul de frane, prin acele coduri.

De mers mai poti merge destul de mult, adica de oridinul a cateva mii, in functie de cat de mult franezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat dar nu am gasit nimic. O sa ma duc la un magazin sa vad cat ma ajunge toata distractia. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile fata sunt de 280 pe , ate toata distractia te duce undeva la 550-600 de lei.

Mai exact disc o bucata 152 sau 188 de lei plus placute 137 sau 262 setu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ceva pareri , vreau sa schimb discurile  fata spate  , golf 4  tdi  85kw ,   discurile o sa le iau  oem ,  placutele  vreau sa cumpar  ceva de calitate ,  ce recomandati  din aceasta lista ?  ATE , TEXTAR , TRW , PAGID ,    doresc ceva  top    dar sa  nu fie nici prea dure , sa nu consume discurile  , care dupa cum am spus  vor fi  oem , astept pareri   :RO flag:  :RO flag:  :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

textar sunt relativ moi, eu am pus si nu am nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeti ca la discuri  pot gasi ceva   calitate mai buna ca originalul oem ^?   textar , ?   precizez ca  doresc ca suprafata discurilor sa fie neteda  ,  discurile fata spate pe original oem ma costa in jur de 300 euro 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile fata sunt de 280 pe , ate toata distractia te duce undeva la 550-600 de lei.

Mai exact disc o bucata 152 sau 188 de lei plus placute 137 sau 262 setu.

gresit

la golf 1.6 discurile fata sunt de 256

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi o sa am in vedere ? tu le-ai combinat cu  discurile originale ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LUC79 2x188+262=638lei, doar piesele. Dacă adaugă și montajul (presupunând ca nu îl face singur) se duce la mai mult, deci în niciun caz nu costa doar 550-600 totul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.

 

As dori sa stiu daca la masina din semnatura pe spate pot monta si discuri ventilate?

A fost un prieten cu masina la reglat directia si acolo i-au spus sa schimb discurile spate ca sunt c-am uzate.

As dori sa stiu si eu ce optiuni am. As pune mai mare dar nu stiu daca se poate.

 

P.S. Care sunt marimile standard fata/spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate mai mare, 256x22mm ventilate, jante minim 16", le gasesti pe Octavia vrs sau pe GTI de 180 cai (cel mai des întâlnite pe la dezmembrari) sau mai sunt câteva modele. Cel mai bine consulta linkul următor si gasesti toate informațiile necesare:

http://uk-mkivs.net/topic/9932-the-brake-discussion-upgradessizesinfo/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeti ca la discuri  pot gasi ceva   calitate mai buna ca originalul oem ^?   textar , ?   precizez ca  doresc ca suprafata discurilor sa fie neteda  ,  discurile fata spate pe original oem ma costa in jur de 300 euro 

Ai avut probleme cu cele originale sau de ce cauti mai bune?

 

Eu le-am schimbat chiar ieri si am pus Textar, discuri si placute. Asta am pus si pe puntea fata de curand si sunt multumit de comportament pana acum. Sa vedem cum rezista in timp. In general, nu prea ai cum sa gresesti cu marcile mari, gen Textar, TRW, ATE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit , la motorizarea

Discurile fata sunt de 280 pe , ate toata distractia te duce undeva la 550-600 de lei.

Mai exact disc o bucata 152 sau 188 de lei plus placute 137 sau 262 setu.

gresit

la golf 1.6 discurile fata sunt de 256

lui sigur are 280 am acelasi mtotor si eu am de 280 , eu le am schimbat singur discuri fata , discuri spate plus Placute fata spate plus culise etrier spate. Modificat de LUC79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar tu ai bora, nu golf

bora 1.4, golf 1.4 si golf 1.6 au 256

bora 1.6 are 280

mai documenteaza-te ca induci colegii in eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiuni discuri Golf: 

Golf 1.4 16V | Golf 1.6 16v | Golf 1.6 8v | SDI : 256mm x 22mm
Golf 2.0 8v | 1.8 | TDI 115 | TDI 110 | TDI 100 | TDI 90 : 280mm x 22mm
Golf GTI 1.8T | 130/150 TDI | Golf V5 150 : 288mm x 25mm
VW Golf anniversary | Golf GTI AUQ : 312mm x 25mm
Golf R32 : 334mm x 32mm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tarox, discuri si plăcute EBC au review-uri bune. Trage un ochi pe situl lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana cealalta vreau sa pun si eu discuri pe fata.pareri intre TRW.uri si ATE.uri? ppt  un g6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiuni discuri Golf: 

Golf 1.4 16V | Golf 1.6 16v | Golf 1.6 8v | SDI : 256mm x 22mm

Golf 2.0 8v | 1.8 | TDI 115 | TDI 110 | TDI 100 | TDI 90 : 280mm x 22mm

Golf GTI 1.8T | 130/150 TDI | Golf V5 150 : 288mm x 25mm

VW Golf anniversary | Golf GTI AUQ : 312mm x 25mm

Golf R32 : 334mm x 32mm

. Nu are rost sa discutam in contradictoriu cel mai bine le masoara sau dupa codul PR , daca te documentai mai bine vedeai ca sunt si 280 si 256 pe fata dar eu zic ca 85% sunt sanse sa fie de 280 , chiar il rog pe colegu Marian008 cand schimba discurile sa ne anunte ce dimensiune sunt.

Intre TRW si Ate as alege Ate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa va tin la curent cu dimensiunile. La ATE ma gandeam si eu ca firma dar vroiam sa imi fac o idee cat m-ar ajunge toata treaba pana sa ajung la un service va vad exact. Am fost la un magazin sa intreb cu seria de la masina dar nu stia nici ala ce dimensiune vine pe ea. Mi-a recomandat pe Ferodo ca si-a montat el si sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ferodo Premier am pus si eu fata spate sunt bune si pret bun , daca pui dinastra sa ai grija sa fie Premier , cele lalte mai ieftine am vazut ca se plange lumea ca scartie , bat etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca erau Premier ca am iesit undeva pe la 600 max 700 toate 4 discuri si placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat a fost la mine 215,90 lei pe spate discuri + placute si pe fata 265,70 discuri + placute Ferodo Premier.

Era cica ceva oferta.

Fff

post-142455-0-67858300-1435318963_thumb.

post-142455-0-64472600-1435318980_thumb.

post-142455-0-49475700-1435318998_thumb.

post-142455-0-68866700-1435319026_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toni , mersi de sfat,  si eu ma gandeam  la textar ,  sau ate ,  inca nu  stiu dar oricum vreau  sa fie netede discurile  ,   cu cele originale  nu am avut probleme  dar sant  scumpe  cam 600 euro  cu tot cu placute  fata spate ,   dupa cum am inteles textar    produce placute de frane , , este lider mondial ,   de asemenea  placutele ate , trw si bosch  sant produse de textar ,   dar nu stiu daca   si  la discuri este aceeasi istorie ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate mai mare, 256x22mm ventilate, jante minim 16", le gasesti pe Octavia vrs sau pe GTI de 180 cai (cel mai des întâlnite pe la dezmembrari) sau mai sunt câteva modele. Cel mai bine consulta linkul următor si gasesti toate informațiile necesare:

http://uk-mkivs.net/topic/9932-the-brake-discussion-upgradessizesinfo/

 

Ms Gabi , am citit despre subiectul postat de tine. Eu am jante de 16 pe alea de vara , pe alea de iarna am table de 15 deci atunci ar trebui sa-mi schimb atunci si jantele de table cu 16. Si cine a postat acesta discutie a spus ca pe spate se pun de 180 numai ca design , ca nu o sa am franare mai buna ... o fi adevarat?

"

  • Upgrading the rear brakes does not do much in terms of braking power, reducing your stopping distance. The rear brakes only account for about 30%. Most people upgrade just for looks. "
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!