Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Hai ca scriu aici pentru ca nu am topic separat in sectiunea dedicata si nici nu cred ca se impune deschiderea unuia. Asadar, in viitorul nu foarte indepartat va trebui sa fac prima revizie la al meu Leon echipat cu 2.0 tedei euro 6.

Am cerut o oferta (dupa VIN-ul masinii) de la dealer si am primit asa:

- ulei Castrol  Long Life 3  507 00,

- filtru ulei,  

- filtru praf si polen.

Ok, inteleg ca filtrul de motorina se schimba la un numar mai mare de km dar filtrul de aer (sa fie filtrul de praf??!?!?!) ? 

Voi ce recomandari imi puteti face? 

Zi frumoasa va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praf si polen este cel de habitaclu. Posibil sa nu retin bine, dar la mine de ex cel de aer se schimba la 6 ani sau 90k km.

Eu le schimb asa... Ulei plus filtru la fiecare 15k, polen la fel, de combustibil nu am, iar pe cel de aer il schimb la 2 schimburi de ulei. La 15k mi s.a parut curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, mersi pentru raspuns.

O alta nelamurire pe care o am in continuare ( desi am citit topicul asta cap-coada) este urmatoarea: ce ulei sa folosesc sau mai degraba e bun Castrolul pe care il comercializeaza astia prin reprezentate? Sau e d-ala facut la rusi ( in contextul actual uleiul facut in turcia pare de calitate premium)...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am luat Castrol Longlife 3 Professional Edge de completare... pare a fi OK uleiul, scrie Made in UE pe ea. Ca nu o fi cel mai bun, nu comentez dar macar asa ei raspund garantial. Totusi nu cred ca o reprezentanta serioasa sa isi permita sa cumpere/comercializeze ulei contrafacut.

In maxim o luna ajung si eu la revizia de 15 000 km, mai mult de atat nu o tin, poate sa fie muma uleiurilor in masina. Ma gandesc ca intra 5 litri de ulei in 2.0TDI E6 si cu filtre si manopera ne va costa intre 750-900 lei... furt be fata dar daca vrem garantie... asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, cristi511 said:

Hai ca scriu aici pentru ca nu am topic separat in sectiunea dedicata si nici nu cred ca se impune deschiderea unuia. Asadar, in viitorul nu foarte indepartat va trebui sa fac prima revizie la al meu Leon echipat cu 2.0 tedei euro 6.

Am cerut o oferta (dupa VIN-ul masinii) de la dealer si am primit asa:

- ulei Castrol  Long Life 3  507 00,

- filtru ulei,  

- filtru praf si polen.

Ok, inteleg ca filtrul de motorina se schimba la un numar mai mare de km dar filtrul de aer (sa fie filtrul de praf??!?!?!) ? 

Voi ce recomandari imi puteti face? 

Zi frumoasa va doresc!

Tizule,

Cu Castrol si filtrele (ulei, aer, polen) pe original ar trebui sa fie aprox 650-700Ron.

Filtrul de "praf" e cel de aer si-ti recomand sa-l schimbi la fiecare 15,000km. O sa intelegi de ce uitandu-te la cum arata cel pe care il dai jos. Idem filtrul de polen - musai sa-l ceri cu carbune activ

Filtrul de motorina se schimba la 90,000km conform fabricii.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanmazilu

Se apropie revizia de un an si la mine. Oferta de la Brady Trade (de unde am si cumparat masina O3 2.0 TDI) este :

Revizie de un an cu optiunea de interval flexibil

Ulei Motor VW 507.00 Castrol Edge Professional Longlife III 5W-30
Filtru ulei + garnitura
Buson baie ulei
Manopera si taxa mediu ulei

Total cu TVA 502

Revizie de un an full (include si verificari complete, diagnoza, etc)

Ulei Motor VW 507.00 Castrol Edge Professional Longlife III 5W-30
Filtru ulei + garnitura
Buson baie ulei
Filtru aer
Filtru habitaclu carbon
Manopera si taxa mediu ulei

Total cu TVA 834

Avand in vedere conditiile climaterice de la noi si numarul de km (14k) o sa aleg revizia full. Intrucat am fost multumit de Brady pana acum voi merge pe mana lor si cu materialele.

Modificat de bogdanmazilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca uleiul l-ai cerut la bidon, nu cel vrac la cazan de 200 de litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am facut revizia de 3 ani, pentru cei interesati iata cateva costuri:

ulei Motul 8100 x clean 5w30 =200 lei

filtru ulei MAN=21 lei  (W 712/95)

filtru aer MAN=51 lei   (C 27009)

filtru polen MAN=51 lei  (CUK 26009)  toate filtrele si uleiul au fost  aduse de mine iar cei de la Avia nu au avut nimic de obiectat.

manopera =420 lei  cu tot cu inlocuit lichid de frana 

TOTAL= 743 lei

Modificat de kyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On Friday, May 27, 2016 at 10:54 PM, kyu said:

Astazi am facut revizia de 3 ani, pentru cei interesati iata cateva costuri:

ulei Motul 8100 x clean 5w30 =200 lei

filtru ulei MAN=21 lei  (W 712/95)

filtru aer MAN=51 lei   (C 27009)

filtru polen MAN=51 lei  (CUK 26009)  toate filtrele si uleiul au fost  aduse de mine iar cei de la Avia nu au avut nimic de obiectat.

manopera =420 lei  cu tot cu inlocuit lichid de frana 

TOTAL= 743 lei

Am schimbat uleiul saptamana trecuta la Avia Motors. Am optat pentru ulei la bidon original VW. De atunci am senzatia ca motorul a devenit mai zgomotos. La voi cum  se comporta masina cu ulei vw la bidon?

Modificat de Lagunez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut revizie ieri pe Leonul meu 2.0TDI - 150CP EU 6 

14 890 km .

Scimbat Filtru aer original - 126 lei

Filtru polen carbon  original . 120 lei

Filtru ulei original - 62

Ulei Castrol LL 3 Prof. 5W-30, 5 litri - 350 lei

deci matrerialele au costat 679lei si manopera 224 (din care 39 lei manopera reparatie pana si echilibrat)

Reprezentanta Compexit Cluj - dealer Skoda si Seat. Foarte scumpi, cei mai scumpi din tara... 

Cred ca preturile sunt identice la O3 cu aceasta motorizare la acest service de reprezentanta, fiind masini surori din cadrul concernului VW !

Modificat de Andrei1980
Adaugire informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a facut cineva operatiune de ungere/mentenanta al sistemului de glisare pentru trapa? Daca da, unde, cat, rezultate? Nu exista mainfestari dubioase ale sistemului, dar vreau sa ii fac anual treaba asta, pentru a il pastra in stare buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

aceasta operatiune ma intereseaza si pe mine. De mai bine de 1 luna de zile cand deschid trapa/ plafonul panoramic, atat la deschidere cat si la inchidere imi face zgomot. Probabil trebuie uns ceva pe acolo. Nu asta ar fi problema insa la un drum mai cu gropi sau piatra cubica incepe sa si "troncane". Am fost acum 3 sapt la Procar in Timisoara si s-au uitat ca la naveta spatiala la trapa. Asta dupa ce cu 1 sapt inainte am fost la ei pentru revizie. Le-am spus si atunci de problema insa au zis ca nu este colegul de la "garantii" la birou. A ramas sa trec pe la ei insa au nevoie de masina de minim o zi, ceea ce acum pt mine este imposibil sa le-o las.

Mai are cineva asta de probleme?

La tine sosoktm face zgomot la deschidere? adica scartaie?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri am efectuat revizia la Metrotehnica: 30.000 km si 2 ani (a doua revizie - in jur de 15.000 km parcursi). 

S-au schimbat:

- uleiul, la bidon : Mobil 1 ESP Formula

- filtre: ulei, aer, polen

- facut presiune roti, verificat directie...

Pret: 720 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa fac revizia de 2 ani. Am facut o mini-revizie de 1 an cu schimb de ulei si filtre de ulei/aer/polen

+ vopsire bara fata

+ inlocuire parbriz

+ pe garantie schimbator si stergator spate

Unde recomandati sa le fac pe toate ? PBN(langa locul de munca) sau Avia Mors(langa resedinta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand Avia Pantelimon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2016. 06. 21. at 2:24 PM, mariusd4 said:

Vineri am efectuat revizia la Metrotehnica: 30.000 km si 2 ani (a doua revizie - in jur de 15.000 km parcursi). 

S-au schimbat:

- uleiul, la bidon : Mobil 1 ESP Formula

- filtre: ulei, aer, polen

- facut presiune roti, verificat directie...

Pret: 720 lei

Cat te-a costat uleiul? La mine cu aceste repere dar Castrol LL III 5W-3O Prof. m-a costat 9O3 lei la Cluj...dar uleiul era la 68 lei litrul...interesant ca mecanicul a zis el personal nu recomanda Mobilul din Romania... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Astazi mi-a aparut si mie pe bord indicatorul "check oil", la putin sub 10.000 km, tsi 220 cp.

Dupa ce am oprit si am verificat uleiul, aceste era la limita infieroara. La repronire, mi s-a stins inidicatorul.

Masina are deja 1 an si ma gandeam sa trec pe la dealer si sa cumpar niste ulei sa completez.

Ce ulei imi puteti recomanda? Eu am vazut in carte ca scrie ceva de VW 504 00.

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am pus Motul Specific VW la ultima revizie. Pot spune ca motorul e clar mai silentios decat cu Castol. La performante nu vad diferenta.

Mi-a ramas 1 litru si il tin pentru completare daca va fi nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la PBN si mi-au dat automat Castrol Long Life.

Am completat vreo 200-250 ml si acum e totul ok, sper sa nu se mai aprinda becul pana la revizie! :)

Barqqsanu, ai completat cu ulei pana la prima revizie?

Merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Astazi mi-a aparut indicatorul "oil change in 27 days".

N-am inca 10.000 km cu ea, insa probabil din cauza stilului de mers.

Cati litri de ulei intra in motor? Am vazut ca scrie ceva de 4.6l. In manual nu am gasit pe nicaieri, doar citit pe forumuri.

Din ce am citit pe la colegi, schimbul asta de ulei o sa ma coste in jur de 500 lei...:(

O seara buna,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum la 18.000 km s-a aprins la bord că este uleiul pe minim. La 16.500 km mă uitasem și era un pic peste minim, dar am vrut să verific că se aprinde la bord. Am pus 900 ml ca să ajung la maxim. 1.4 TSI 150 cp.

Indicatorul de revizie este tot la 30.000 km sau 2 ani. Cu DSG-ul se țin turații mici dacă nu trag de ea și eu nu o chinui prea des :) 

În rest totul merge perfect, în afară de faptul că de două ori s-a dezactivat modulul de telefon, efectiv dădea mesaj că nu există. Și a revenit tot timpul după 1-2 zile. Și tot de două ori nu și-a dat seama că am făcut plinul, acul continuând să coboare până la 0 și se înțepenește acolo și abia la următorul plin își revine.

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am dat ieri o fuga pana la Avia Motors pentru a primi oferta de schimb ulei.

Astfel, am aflat cu stupoare ca-n RS TSI intra 6l de ulei! :))

Avem urmatoarele:

- Ulei Castrol Longlife III 507 (Vrac) - 344,04 Lei - 1L este gratuit;

- Filtru Ulei - 76,26 Lei;

- Buson Baie Ulei - 10,24 Lei;

- Manopera + Materiale Mici - 97,2 + 7,78 = 104,98 Lei

TOTAL = 535,52 Lei;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,

Am efectuat zilele trecute prima revizie completa + inspectie la O3 1.4 TSI 150 c.p. la Avia Pantelimon. Masina avea 22 k, m-am dus de buna voie, computerul arata ca mai am inca 8k km sau peste 300 de zile.

Am dus eu ulei la bidon de 5 l Castrol 5W30 LL, cod 504/507, din care a mai ramas 1 litru.

S-au inlocuit: filtrele de ulei, aer si polen (ultimul arata destul de bine), busonul de la baia de ulei, s-a verificat jocul la roti (inexistent), presiunea in roti (inclusiv cea de rezerva), incarcarea bateriei, nivel antigel si lichid de frana, s-au setat intervalele de revizie flexibile: 30 k km / max. 2 ani pt. schimb ulei si 1 an pt. inspectie (obligatoriu).

Am stat tot timpul langa masina, a durat cam 100 de minute. Mecanicul a lucrat cu mare grija, consilierul a fost extrem de amabil cu formalitatile, amandoi mi-au raspuns cu explicatiile tehnice necesare la diferitele intrebari pe care le-am pus.

Cost total factura 508 lei, ma declar extrem de multumit de cum a decurs toata operatiunea. 

Recomand fara rezerve acest service.

 

 

 

20160818_200324_002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revizie 2 ani, 23500 Km, Skoda Octavia 1.2 TSI 105 CP: manopera 194 lei la Brady Express Service cu piesele mele (schimb ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru habitaclu, inel etansare, materiale mici?, spray curatare). La Brady Iuliu Maniu mi-au spus ca nu accepta piesele mele.

Nu stiu ce au mai verificat, nu puteam vedea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 5/27/2016 at 10:54 PM, kyu said:

Astazi am facut revizia de 3 ani, pentru cei interesati iata cateva costuri:

ulei Motul 8100 x clean 5w30 =200 lei

filtru ulei MAN=21 lei  (W 712/95)

filtru aer MAN=51 lei   (C 27009)

filtru polen MAN=51 lei  (CUK 26009)  toate filtrele si uleiul au fost  aduse de mine iar cei de la Avia nu au avut nimic de obiectat.

manopera =420 lei  cu tot cu inlocuit lichid de frana 

TOTAL= 743 lei

Foarte buna informatia, iar pt. cei mai pretentiosi o mica informatie. Filtrele de polen de la mann sunt de 3 feluri: simplu "CU" , cu carbune activ (sau cum s-o traduce) "CUK" si Bio...."FP" urmat de codul format din cifre, in cazul octaviei 3 este "26009"

Recomand schimbarea si la jumate de an, in functie de buget, nu e vorba de garantie, nr. de kilometri, etc ... ci de cum vreti sa fie aerul din masina, in special pt. cei care nu merg cu geamurile deschise.

https://catalog.mann-filter.com/media/einbauanleitung/HBUwqiCm.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!