Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Am facut primul schimb de ulei la 22600 km si aprox 14 luni. Cost 387 de lei la Autec Craiova.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb din proprie initiativa sau te-a anuntat masina?

Cum se prezenta uleiul schimbat? Era uzat rau? Asta in caz ca te-ai uitat la uleiul schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar filtru de ulei nu s-a schimbat??? Daca uleiul era de la reprezentanta, acest pret este cam cel al uleieului fara nimic altceva...sper ca totusi in regie proprie schimbi si celelalte filtre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zorro00: m-a anunțat masina.  Sunt pe interval flexibil de service. Nu am stat langa masina ca sa vad cum arata uleiul, dar cu cateva zile inainte am verificat nivelul si uleiul era curat, nici măcar nu incepuse sa se inegreasca. 

Andrei1980: la orice schimb de ulei se schimba implicit si filtrul de ulei. Ala a fost prețul pentru ulei + filtru + manopera + cateva plastice/carpe folosite in timpul procesului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gttoma

pretul este bomba!! :)

- ce ulei au folosit? La pretul asta banuiesc ca nu LL

- ce cantitate de ulei s-a folosit la tine?

- la mine (motorul e diesel) cel mai ieftin am schimbat in reprezentanta ulei (castrol LL3)+ filtru + manopera cu 590 lei si asta in 2015 :)))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdaaa oricum este un pret foarte bun. La Cluj la reprez Skoda/Seat Compexit pretul doar schimb ulei, cu filtru si ulei LL3 Castrol 5 litri de la ei dupa calculele mele a iesit la circa 440 lei, dar mai bine atasez o poza...Service_Seat_Factura.jpg . Pret identic si la O3 cu acest motor, intrebat chiar de mine( si folosite aceleasi piese si filtre) . Ma gandesc si la 1.8TSI intra undeva intre 4-5 litri ulei tot Castrol LL3 sau ceva de genul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei1980

Preturi bune si la tine! Atasat oferta primita de la cei de la Autoclub Timisoara pt schimbul de ulei. La ei am programare sapt viitoare.

Pretu final 660 lei :(

PS: La tine pretul este 545 de lei :)) ai uitat sa aduni si TVA-ul :)

 

image2016-12-05-094848.pdf

Modificat de vj_lau
added info
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vj_lau Ciudat, eu am platit in vara 556 ulei + filtru, revizia de 1 an, tot la Autoclub

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vj_lau Au folosit ulei LL. Asa se foloseste la toate motoarele cu interval variabil de service. Ce cantitate ? ... Habar nu am. Ideea e ca nivelul e la normal. Din ce am gasit pe net ar intra 5.2 L in acest motor, cu filtru cu tot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Detin o skoda octavia 3, 2014, 1.6 TDI 105 CP si nu reusesc sa identific in manualele auto cand se schimba prima oara distributia (in prezent am 130.000 km). Am intrebat la 2 dealeri skoda iar parerile au fost impartite, primul a spus la 120.000 KM al doilea la 180.000 km. Ceva idei ? Stima.

Mentionez ca nu exista absolut nici un simptom ciudat, sunete, etc... motorul ruleaza foarte lin, ca unul pe benzina:)

 

Modificat de IonisX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia 3 1.6 si 2.0TDI din cate stiu 210 000 km  cu mentiunea ca dupa 180 000 km sau 6 ani se inspecteaza cureaua si daca o cere starea sa, se schimba atunci, daca nu cel mai tarziu la 210 000 km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns Andrei1980. mi se pare ciudat sa nu fie mentionat nicaieri oficial lucru asta important...si este foarte stresant sa mergi cu incertitudinea asta. Am dat mail pana si in Cehia dar deoc nici un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Alunakis. Sunt mai linistit acum:) 

La acest interval banuieac ca se schimb si restul de accesorii + pompa apa nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce recomandati: Motul 8100 X CLEAN + sau LIQUI MOLY 4200 top tec?   5w-30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe care il gasesti mai  ieftin

Modificat de kthor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca exista 2 tipuri de bidoane castrol 4 litri LLL3, eticheta cu verde si cu galben, exista vreo diferenta intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine urmeaza cat de curand revizia de 60.000 km. Am inteles ca este una mai babana.

Ce repere ar trebui inlocuite? Intreb asta pt ca nu vreau sa fiu "incarcat" la reprezentanta de tot felul de alte costuri care nu sunt obligatorii.

La 60.000 km stiu ca se face revizia normala (ulei+filtre) + schimb ulei in cutia DSG.

Altceva? Bujii? Placute de frana? Lichid de frana? etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

eu la 60k am schimbat ulei + filtre(aer si polen) si se mai face o lista de verificari, gen protectie la coroziune, presiune roti, stare baterie, stare in general masina, etc...De asemenea eu am schimbat tot atunci si filtrul de motorina, insa conform planului de service acest lucru se face la 90k. Insa asta am vrut eu, nu mi-au zis cei din service de el.

Iar lichidul de frana se schimba prima data la 3 ani de la cumpararea masinii apoi la fiecare 2 ani de zile. Bujii nu ai de ce pt ca vad ca ai motor diesel :) iar cele incandescente nu au cum sa fie deja gata dupa nici 60k. Placute de frana in functie de cum franezi :) eu am 67k si fac lejer 100k cu cele din fabrica!

O seara placuta tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit 2 coduri pt. filtrul de ulei de origine: 04E115561B si 04E115561H, stiti care este pt. motorul de 1.4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel cu H este ultima varianta. Eu asta folosesc la CXSA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut.

Am atasat MS14ROW_OCTAVIA.pdf, oferta pentru revizia de 60.000km cu schimbare de ulei cutie DSG.

Cum vi se pare pretul? Cand schimbi ulei in cutia DSG nu se schimba si filtrul de ulei din cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EtoMai ai neoie sa iti puna si filtru la cv si garnitura filtrului+manopera aferenta schimbului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • george29 changed the title to La ce interval de km se face distribuitia Skoda Octavia 3 1.0tsi an 2018 ?

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!