Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

Am urmarit topicul - si pana la dusumeaua din portbagaj mi-a placut totusi.

Despre asta nu-ti scriu nimic, nu as vrea sa te jignesc. Astept momentul cand vei realiza si tu ce ai facut si revii la ceva de bun gust in portbagaj :)

Link către comentariu

@Flaghy,  mulțumesc!  La portbagaj mai am în plan câteva lucruri care sa se asorteze cu podeaua și cu materialul de pe margini dar de schimbat,  nu am de gând sa o schimb.. Am observat ca părerile legate de ea sunt în extreme. Ori e "de ce ai face asa ceva..?"  ori e "wow, unde ai făcut???  si eu vreau!!! " :))  ma amuza.  Cum ziceam și mai sus,  mie îmi place foarte mult :D

Vestea proasta de azi e ca nu am apucat sa montez adaptorul.  Uitucul de mine l-a uitat la lucru. Asta pe mâine. Vestea buna e ca am montat camera! 

O poza din timpul lucrarilor 

6f87d27.jpg

Imaginea e ok. Sunt mulțumit. Nu am linii de ghidaj din păcate, dar nu e o problema deoarece în imagine vad bara spate și ma ghidez după ea. Urmează sa o probez și noaptea.  Numa bine, lampile cu led de la număr ma vor ajuta cu vizibilitatea. Sunt curios totuși cum se vede :D 

6f39ddb.jpg6ee1b23.jpg6e919c9.jpg

@mad_kat,  nici o problema, iti respect părerea! Momentan îmi place mai mult asa decât cum era inainte..  Daca pe viitor ma plictisesc de el,  îl dam jos și gata :D

post_18_1.jpg

post_18_3.jpg

post_18_2.jpg

post_18.jpg

Link către comentariu

Cu o chestie te inteleg - si la Bora si la Golf, mocheta din portbagaj e destul de "amarata". Chiar in weekend ma uitam ca as vrea sa fac ceva cu ea. Oricum este de apreciat grija ta pentru o zona relativ ascunsa a masinii :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ce trece timpul.. :) Astazi se face un an de cand am cumparat Superb-ul. Pana acum nu am avut probleme cu ea, masina merge foarte bine si nu da semne de oboseala in ciuda varstei. Dupa cum spune si titlul topicului, este primul meu proiect si nu vreau sa ma opresc aici. Insa bugetul va fi mai limitat datorita faptului ca mi-am luat si primul meu apartament si asta inseamna inca o investitie si rata in plus.. :D 

Intr-un an de cand am masina, am parcurs 18 000 de km. Un singur incident care s-a intamplat chiar zilele astea.. O tanti nu mi-a acordat prioritate.. Din fericire, daunele sunt mici. Aripa si pragul de la usa sofer vor fi schimbate. 

Pe plan tehnic, i-am schimbat/facut urmatoarele:

255.000 - Schimbat distributie si curele, ulei, filtre, suporti motor, placute frane fata, reparat spalator faruri, broaste usi fata+spate+dreapta spate, inlocuit fire oxidate de la modul comfort.

265 000 - Schimbat ulei si filtre, curatat EGR, placute frana spate  

270 000 - Kit Brate Lemforder, un burduf planetara, curatat motorase climatronic, geometrie roti, polish faruri, curatat faruri pe interior inclusiv lupa, 

La masina am mai schimbat/facut pe parcurs:

 Plafoniera noua, stergatoare noi, toate boxele, scrumiera (nu o folosesc dar era rupta prinderea si nu se ma inchidea), activare deschidere geamuri din cheie, anulat deblocare individuala.

Momentan am. 273k si incet incet ne apropiem de revizie :) 

Ca ca o scurta recapitulare a upgrade-urilor mentionate cand am deschis topicul:

1. Facelift-uirea - partial done. Ar mai fi grila fata si oglinzile

2. Led-uri led-uri si iar led-uri - Masina este all led pe interior, inclusiv la picoare fata+spate. La exterior, are lampi led la numar si led-uri cu lupa pe pozitii. Asta a fost primul mod. Foarte multumit de ele.

3. Embleme noi fata+spate si la jante -

4. Retapitare piele volan + schimbator, cu piele perforata si cusaturi verzi.

5. Sistem Navigatie dedicat - Well.. nu e dedicat si nici nu regret. Este vorba de Kenwood DDX4025BT. Sunt foarte multumit de el. O gramada de functii, setari + ca se aude foarte bine. Chiar mai bine decat cel OEM daca faci setarile audio ok.

6. Jante 18 - BBS VZ029. 

7. Suspensie reglabila V-Maxx - Initial aveam in plan Eibach dar am zis ca pe viitor, poate trec pe perne si atunci voi avea oricum nevoie de o suspensie reglabila. Momentan e setata -5.5 cm

8. Remapare. Valori teoretice dupa remap: 165 cp, 385 NM

9. Piano Black pe interior + stalpi usa

Si cum ziceam la ultimul punct cand am deschis topicul: "Sa vedem ce idei imi mai vin", se pare ca mi-au mai venit destul de multe :D 

10. BC-ul de pe facelift (culoare rosie)

11. Led-uri albe la ceasuri + ace rosii. 

11. Oglina interioara cu efect antiorbire model de pe facelift

12. Microfon pentru bluetooth

12. Camera marsarier

13. Parchet bambus in portabagaj

14. Subwoofer Magnat 300 RMS + statie Magnat de 400. 

15. Folie Solarzone 25% transparenta.

 

Cateva poze printre care si doua before/after :) 

post_19.thumb.jpg.7bc0d0e6551d7ffbe4f019bf2cee7a04.jpgpost_19_1.thumb.jpg.2f1c5bf0b7bbf64a5a26dd8c9ac253ab.jpgpost_19_2.thumb.jpg.74a126cec7431e52ea92fad83e5220f4.jpg

post_19_3.jpg.2c43248a3dae4f106e757cb77248b8f2.jpg

post_19_4.thumb.jpg.4f3a2b7fa8ac063e6202f33e1ffbe3e5.jpgpost_19_5.jpg.eddf58562e0ac3cf0b96e07f184da0d9.jpgpost_19_6.thumb.jpg.2047a617968847c276773cbb02016829.jpg

 

Pe viitor, pe partea de mentenanta ar mai fi de facut urmatoarele:

- Schimbare parbriz, 

- Eliminare EGR. La urmatoarea revizie o sa ma uit cum se prezinta la 10k km de cand l-am curatat si daca va trebui schimbat.. atunci bye bye egr :) 

- Ambreiaj + volant.. kitul actual nu cred ca mai are viata lunga.. 

 

Ca planuri de viitor, ma gandesc la urmatoarele:

- Air ride 

- Revopsire integrala - cu aceasta ocazie, voi elimina bandourile complet (fata + spate si de pe usi)

- Upgrade la 200+ hp (FMIC + Turbo 2.7) + Upgrade frane (zimmerman 312 ventilate). 

- Jante pe 19/20. Ceva cat mai usoare. Ideal ar fi BBS RS-GT (o janta pe 20x8.5 cantareste 10.3 kg!! doar ca si pretul e pe masura.. )

- Insonorizare usi si portbagaj. 

- Grila si oglinzi facelift

- Vedem ce idei imi mai vin :D 

Link către comentariu

Man, arata foarte bine! Dubio-caterinco-interesanta ideea cu dusumeaua din portbagaj. :D

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@Andrei_Tdi,  mersi! :D interesanta descriere pentru parchet ai ales :))  

Astăzi am scos masina din service. Aripa și pragul sunt ok în sfarsit!  Nu se vede diferența de culoare. 

Momentan strâng bani de revopsire integrala. Ma va costa în jur de 1000 de euro.  Vopseaua actuala e ok,  mici imperfecțiuni de la drumuri însă vreau neaparat sa elimin bandourile. Iar stâlpii,  plafonul și oglinzile negre. 

Va arata ceva în genu:

FB_IMG_1463766051757.jpgFB_IMG_1463766044658.jpgFB_IMG_1463766422282.jpgFB_IMG_1463766033946.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
flaviusmaff

Nu stiu de ce, dar mi se pare ca arata mult mai bine cu bandouri. Si eu am trecut prin etapa asta, cu bari fara bandouri, dar mi-am dat seama ca ii sta mai bine cu. Interesanta ideea ta de a pune jante pe 20''.

Link către comentariu

@flaviusmaff, mie imi place mai mult fara.. Ar mai fi o solutie: sa elimin doar bandourile de pe usi si cele fata + spate vopsite in culoarea caroseriei. Vedem la momentul potrivit ce idei imi mai vin. Legat de jante, cel mai probabil voi opta pentru 19. Dar nu zic pas nici la 20 daca prind ceva frumos si la pret bun. Insa pana acolo mai e. Baby steps :)

 

Link către comentariu

Si eu sunt de acord cu bandourile in culoarea masini.Fara pare "cheala" .Pe rosu ii sta foarte bine, daca tot vrei schimbare, asta ar fi una semnificativa.

Link către comentariu

Eu as incerca o colantare in negru a grilei fata si a ornamentelor de la geamuri. Nu stiu daca s-a mai vb despre asta :-)

Link către comentariu

Felicitari pt tot ce ai facut pana acum, arata foarte bine si succes pt cele ce vor urma.

Eu as tine bandourile sau cel putin cele de pe bari, fara arata naspa...

Link către comentariu
Publicat (modificat)

@Bebeee am mai avut o "tentativa" de colantare a grilei cand am facut ornamentele in interior. Insa am ramas fara folie si de atunci am renuntat. As putea sa o vopsesc in negru impreuna cu ornamelte de la geamuri atunci cand voi revopsi masina. Mai ales daca fac si plafonul si stalpii.. Good idea :D 

@ionutMK4  Mie imi place mult si culoarea actuala. Maro metalizat iar mi se pare interesant. Faza e ca pretul de 1000 de euro este doar pentru vopsit exterior. Daca e sa schimb culoarea, atunci va fi alt pret deoarece trebuie vopsit si interior..

@~LauR~, mersi! :) Si tu ai facut treaba frumoasa cu Golfu! :D  Ornamentele de pe usi vor fi eliminate sigur. Acum ramane sa vad ce fac cu alea de pe bari.. Poate le voi vopsi in culoarea caroseriei. O sa mai tina ceva pana sa fac pasul asta ca sunt ceva bani totusi.. 

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Nu de mult ce am ajuns si eu de la Tuning & auto show. Eventul s-a tinut in Arad la Galleria Mall. Am fost cu niste prieteni, toti cu Golf IV , eu fiind singurul intrus :)). Masina a avut parte de mai multa atentie decat credeam. A fost frumos, unii cu poc-poc altii cu pssss-pssss :)). Multe masini impecabile, modificate cu gust. O sa postez poze si cu parte din masinile prezente la event dupa ce le primesc. 

1b320b2.jpg1c02a6a.jpg1c7d73f.jpg1e0422a.jpg1d753e2.jpg1ea9ea4.jpg1f5439f.jpg

 

 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Pozele de la show in format original le gasiti aici :) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

Weekend-ul asta mi-am făcut și puțin timp de curățenie la motor.  Am dat jos plasticele și le-am spălat.  Compartimentul arăta oribil.. 

da782072de.jpg 

Am mai luat și un set de triunghiuri reflectorizante OEM.  Ce aveam eu erau universale.  

da780dfee7.jpg

Siiiii...  Niște stickere :)) da780676c8.jpg

db1ea97e77.jpg

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Felicitari pentru masina ! Ai facut modificari de bun gust. Singurul lucru care mi se pare putin mneh este parchetul, in rest super tare. Asteptam si alte noutati :P

Link către comentariu

@stefz mersi! 

Ce urmează curând (sper) este o evacuare completa de inox,  EGR off(soft și fizic), Popcorn Rev limiter, si activare launch control. Mai câștig câțiva căluți și din astea. Din ce am înțeles asta ar fi Stage 2 iar Stage 3 ar fi FMIC și Turbo Upgrade.  Sper sa nu greșesc. 

Ieri am comandat și niște module U.S style. De mult mi le doream dar le-am tot amânat. 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Mie personal nu imi place schimbatorul, e prea cromat pentru gustul meu. In rest masina arata foarte bine, spor la modificari incontinuare.

Link către comentariu

@TrIcK,  mulțumesc!  Schimbătorul e cel cu care a venit masina din fabrica. Am zis ca da bine cu interiorul și nu l-am schimbat. :)  

Link către comentariu

Imi place mult masina. Atat de mult, incat te rog eu frumos, las-o asa cu bandouri :))  Daca vrei neaparat, vopseste-le in culoarea caroseriei si va fi o schimbare majora. Imi place si ideea cu parchetul in portbagaj, e o practica destul de intalnita la baietii cu perne de la noi de la show-uri. Ce nu-mi place in schimb din pozele before-after, e volanul. Mi se pare ca pielea pe care ai pus-o e prea groasa. Mie unul imi place volanul subtirel, finut. 

In rest, totul e super. Imi place ce e pregatit pentru ea, succes!

Link către comentariu

@Bogdan20cj mulțumesc! :)

@rudiRUD,  hehe in sfarsit cineva de pe forum căruia ii place podeaua :))  Legat de bandouri,  nu le voi mai elimina. (Am ajuns la concluzia ca totuși arata mai bine cu ele) Când voi vopsi masina,  ori le vopsesc pe astea actuale,  ori cumpăr cele cu crom și le vopsesc pe alea.  Vedem la momentul potrivit. 

Pana atunci însă,  lucrez la motor.  Pe vineri,  dacă nu apar surprize,  ii fac EGR off + Launch Control + Popcorn Rev limiter.

Luni, ar urma straight pipe direct din turbo + turbo cu interne de 2.7. Am găsit la un preț bun iar cine îmi face evacuarea ( Ugod ) mi-o verifica dacă e ok. Dacă da unda verde,  o iau.  Ar mai rămâne FMIC + upgrade soft dar momentan îmi sar peste buget.. :(

Meanwhile,  Static vs Stock :))

post_20.thumb.jpg.277197f74d0010a67b291a3348e38f8c.jpg

Cu aceasta ocazie vin și cu o întrebare legata de grila fata.  Sa o las pe cea actuala sau sa îmi pun cea de facelift ? Deși eram setat pe facelift, parca arata mai bine totuși cu grila actuala.  Parca.. 

Link către comentariu

Nu te supara dar Launch Control + Popcorn Rev limiter EU le vand inutile, nu cred ca te duci la Drag cu masina sa te ajute cu ceva...iar daca abuzezi de ele nu vad bine motoru.

Link către comentariu

@~LauR~, de abuzat nu cred ca se pune problema. Ma voi juca la inceput cu ele dar dupa tot mai rar. Oricum costa foarte putin, si am zis ca daca tot fac EGR off, sa le activez si pe astea. 

 

Link către comentariu

Am amânat egr off,  launch si rev limiter pe cand fac upgrade la soft pentru Stage 2. Am zis ca mai bin  le fac pe toate deodată. O sa fac un 'efort'  sa iau și FMIC-ul mai repede și sa ii fac Stage 2. Nu mai  am răbdare. :))  Din ce am vorbit cu Luci de la CarsX (RedFighter pe forum parca),  masina va avea undeva la 210 cp și cuplu 500-550. Oricum voi face o vizita și la un dyno dupa.  Acum sunt la service pentru schimb ulei și filtre.  Am măsurat și valorile la injectoare și sunt destul de ok. Unul îmi arata undeva la -0.5 iar restul puțin peste 0.2

Rămâne sa fac evacuarea luni (sper) si upgrade-ul la turbo. 

I-am mai pus US style pe 40%, si am anulat pozițiile sa fie frumi :D

 

post_21.jpg

post_21_1.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!