Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

Mai adaugam la lista de goodies si un kit de brate Lemforder. Bratele actuale sunt pe duca :( 

Link către comentariu

Ieri au ajuns parte din piese.  Am reușit sa montez scrumiera și oglinda.  Aveam puține emoții pentru oglinda ca nu se va potrivi deoarece era model mai nou.  Însă e perfect fit.  Si cu ocazia asta am și un led în plus în mașină :)

20160314_001501.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Iepurasul a venit mai repede anu' asta :)) 

20160323_182050.jpg

 

 

Link către comentariu

Astazi am lasat masina la service pentru montarea bratelor si suspensiei. Ori diseara, ori pe maine dimineata e gata. Deabea astept!

Si o ultima poza cu suspensia stock :) 

post_8_0.thumb.png.d5e365d8060758300ec8cd40b316c515.png

Link către comentariu

Din timpul lucrărilor. Nu e setupul final dar în mare cam asa va rămâne.  Pe mâine e gata ca trebuie făcută geometria și testată. În poza e la - 5 cm spate și - 5.5 fată. Voi reveni mâine cu mai multe poze după ce ii fac și o baie. :)

post9.thumb.jpg.7b016cb37077c1583d054eaef06149f7.jpg

Link către comentariu

Gata și cu suspensia. Urmează pe joi curatatul farurilor pe interior, montarea adaptorului pentru comenzi volan și a microfonului. Poate o sa schimb și bc-ul cu cel de pe facelift cu aceasta ocazie. O sa revin cu feedback despre suspensie în timp. 

 

Si pozele 

 

post_10.jpg

post_10_1.jpg

post_10_2.jpg

Link către comentariu

Niste distantiere sa vina mai inafara jantele si va fi perfecta! Cum se simte suspensia, ca duritate si feeling?

Link către comentariu

M-am gandit si eu la distantiere, dar mi-e sa nu frece dupa la o denivelare sau ceva.. Intre roata si aripa mai incape un deget. Poate pe viitor niste jante pe 19" cu ET mai mic. Am gasit ceva frumos de la Lorinser pe 20" daaar avand in vedere ca e daily car.. La BBS-uri imi place ca sunt foarte usoare si nu le-as schimba. Legat de suspensie, nu pot sa trag o concluzie pana nu fac si un drum in exterior. Azi o sa merg in Arad si o sa revin dupa cu feedback. Asa prin oras e ok. E mai rigida fata de stock dar nu cu mult. Nu iti "muta pietrele de la rinichi". :))  Mult mai ok fata de TA-TECHNIX  (fara suparare pentru cei care au). Dar cum ziceam, testul va fi in afara orasului :D  

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Am făcut ieri un drum de Arad pe ruta normala,  nu autostrada.   Per total ma declar mulțumit de suspensie.  E mai rigida,  indiscutabil,  fata de stock.  Era ceva de așteptat.  Însă nu e foarte.  La capitolul stabilitate a crescut și asta o simt cel mai bine în curbe. Imi place ca la anumite hopuri rămâne lipita de asfalt,  înainte face puțin balans.

 post_11_1.thumb.jpg.521eb3111521db008e8356642006b81e.jpg

post_11.thumb.jpg.cd40e793db6e4d84dc50c7afdf856dc7.jpg

Masina a rămas în Arad la Carsx unde i se vor face urmatoarele:

-Curățat interior far și lupa.  Băieții mi-au recomandat sa rămân la xenonul original de 4300k și asa și voi face. O sa trec la 5000k sau 6000k atunci când se vor duce actualele. 

-Montare microfon + adaptor comenzi volan

-Montare BC de pe model facelift.  

+ încă câteva mărunțișuri la partea de maintenance. :)  

 

Link către comentariu
On 29.03.2016 at 20:59, EmilianPop a scris:

Gata și cu suspensia. Urmează pe joi curatatul farurilor pe interior, montarea adaptorului pentru comenzi volan și a microfonului. Poate o sa schimb și bc-ul cu cel de pe facelift cu aceasta ocazie. O sa revin cu feedback despre suspensie în timp. 

 

Si pozele 

20160329_200027.jpg20160329_183523.jpg20160329_183517.jpg20160329_183501.jpg

Super poze,tu le vezi?:scratch:

Link către comentariu

acuma-s 10 minute mergeau... o fi ceva problema cu postimage.org.. sa speram ca isi revine. daca nu, le reincarc :) 

Link către comentariu

Dacă tot nis 'low',  punem și niște stickere :)

post_12.thumb.jpg.4acae0455618de3ab0a9a084ef48b7f1.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astăzi am reușit sa pun și BC-ul de facelift. Am scăpat de lumina aia gălbuie,  în sfarsit!!!  Si nu mai mor pixelii la căldură :)) Pozele sunt noaptea făcute,  în realitate arată mult mai ok. 

 

Urmează retapitarea volanului si schimbătorului. Poate și cotiera și levierul de la frana de mana..   deși nu e nevoie dar mai mult pentru cusături. Vreau sa le fac verzi.  Încă nu sunt hotărât dacă sa optez pentru piele perforata pe partea laterala de la volan sau pentru piele normala pe tot volanul. Nu știu cat de bine ar da pe Superb,  totuși nu e sport

Astăzi i-am făcut și o mica ședința foto :)

 

post_13.jpg

post_13_1.jpg

post_13_2.jpg

post_13_3.jpg

Link către comentariu
On 14.12.2015 at 7:25 PM, EmilianPop said:

După o vizită la CarsX în Arad, Skoda are acum 165 cp și 385 NM. Se simte puterea în plus foarte bine, mai ales după 80-100 km/h. Sunt foarte multumit :D

Salut.Faina masina.Nu ai avut probleme cu ea dupa resoftare?

Link către comentariu
2 hours ago, bitang said:

Salut.Faina masina.Nu ai avut probleme cu ea dupa resoftare?

Nu. Masina merge foarte bine. Nici iarna nu am avut probleme. Softul e facut destul de bine. Se simte puterea in plus, nu scoate fum deloc. Sunt foarte multumit. :) Dupa ce termin cu micile modifcari, vreau sa o duc peste pragul de 200 cp. Adica turbo de 2.7 + intercooler si Cat off. Asta implica si alt soft. Si automat upgrade la frane de la 288 la 312.

Link către comentariu

Ieri seara am trecut pe la colegul ady_desper unde mi-am retapitat volanul si nuca de la schimbator. Pana la urma am optat pentru piele perforata pe margini si pe schimbator iar cusaturile de pe volan sunt verzi. Alta viata!!! :D 

dd32ba2.jpgdd8a0bd.jpgde31f89.jpg

post_14.jpg

post_14_1.jpg

post_14_2.jpg

Link către comentariu
3 hours ago, Nazy said:

Superb!!! Nu degeaba se numeste SUPERB!!!! :)

Colegul Ady_desper are maini de aur.

Mersi Nazy!  Pe cand un topic si cu Superbul tau? :D 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Hai cu parchetul :))

 

post_15.jpg

Link către comentariu

După 4 ore de lucru,  am terminat și cu podeaua din portbagaj. 

Initial am vrut sa renunț la podeaua originala,  însă am ajuns la concluzia ca e mai bine cu ea sub podea deoarece oferea suport destul de bun pentru parchet în zona rotii de rezerva.  Cat despre roata,  da am renunțat la ea. E ceva janta de Audi A4 pe 15. O voi pune la vânzare :))    Urmează sa imi iau un kit de pana și triunghiuri OEM.  

Toata treaba cu portbagajul a plecat de la un Passat din Timişoara la care am văzut ceva de genu (Passat TIA,  pentru cei din zona și îl stiu) si de la faptul ca am prins un subwoofer + statie la preț destul de bun. Sunt Magnat ambele, stația duce 400 rms iar subwooferul e 300 rms. Se aude foarte foarte bine,  sunt foarte mulțumit de el.  Inițial,  a venit într-o cutie circulara destul de mare si de proasta calitate.  La o zi după ce l-am luat și l-am montat,  am schimbat cutia cu una de lemn,  imbracata în piele. La cea veche, i-am pus capăt zilelor :))

post_16.thumb.jpg.47cd1adbed5920837cf89b723c9409ec.jpg

A urmat cutia noua

 

Vineri seara eram cu subwooferul nou montat.  Iar astăzi,  de la 4 La 9 m-am ocupat cu un prieten de portbagaj. Parchetul este din bambus. A fost destul de multa bătaie de cap cu marginile puse pe el..  Însă într-un final am reușit!

Si niște poze cu lucrarea finala:

post_16_1.thumb.jpg.d360001cda7ba4c527e9d89a9da9b09c.jpgpost_16_2.thumb.jpg.eeecbe7618545276a07f26f4895075d3.jpgpost_16_3.thumb.jpg.1eddec273033f931982cc9659c062d2b.jpg

Cam asta e tot pe ziua de azi :)  Urmează sa imbrac subwooferul în ceva stickere (probabil stickerbomb)..  Alte idei nu mai am... ?  și nu vreau sa îl las asa. 

La capitolul practicalitate am pierdut doar un loc lateral. Deci e ok.  Ce-i drept,  accesul e mai greu la locul pentru roata de rezerva insa acolo nu am nimic. :)  

Link către comentariu

Gusturile nu se dicuta, dar mergea mai elegant o tavita dedicata. Portbagajul nu e sufragerie, parerea mea. Mai ales ca la un moment dat zgarieturile vor arata urat.

Kitul de roata e ok, dar ce faci in caz de cauciuc taiat? Astepti tractarea? daca esti in afara nu cred ca iesi cu mai putin de 100 E pana la primul service.

Modificat de teologul
Link către comentariu

Roata de rezerva, intradevar isi merita rolul.Dar poti sa o pastrezi, si cand ai drum lung o tii in portbagaj.Cand am vazut parchetul am crezut ca iti pui buteliile de la pernele de aer.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu
7 hours ago, teologul said:

Gusturile nu se dicuta, dar mergea mai elegant o tavita dedicata. Portbagajul nu e sufragerie, parerea mea. Mai ales ca la un moment dat zgarieturile vor arata urat.

Kitul de roata e ok, dar ce faci in caz de cauciuc taiat? Astepti tractarea? daca esti in afara nu cred ca iesi cu mai putin de 100 E pana la primul service.

Locul de roata de rezerva e acolo și pot foarte ușor la un drum lung sa o pun înapoi.  E chestie de 5 minute maxim.  Dar având în vedere ca am kit de pana,  nu am mai pus-o. Dacă ies în afara tarii,  atunci o pun,  altfel nu. :)  

Cat despre gusturi,  ai dreptate. Eram conștient ca vor fi păreri pozitive și negative despre podea. Ideea era sa nu fie un kitsch si sa iasă totul perfect.  Nu sa arate ca 3 bucăți de parchet aruncate acolo. Tocmai de aia a si durat atata.. E gândită bine,  se poate da ușor toată jos. :)  

7 hours ago, ionutMK4 said:

Roata de rezerva, intradevar isi merita rolul.Dar poti sa o pastrezi, si cand ai drum lung o tii in portbagaj.Cand am vazut parchetul am crezut ca iti pui buteliile de la pernele de aer

Pernele mai trebuie sa aștepte.. Configurația ce mi-o doresc e undeva la 2000-2200 euro.  :( momentan am doar diful în portbagaj.  Trebuie infoliat cumva și ala sa dea bine cu podeaua. Nu am idei momentan. 

Link către comentariu

Astăzi mi-a venit și camera marsarier. Va fi montata lângă lampa stanga de la număr și simetrica fata de încuietoarea de la portbagaj.  Ma bucur ca am găsit modelul asta.  Mai aștept sa vina și adaptorul de comenzi volan și merg sa le montez pe ambele.  Cel ce l-am cumpărat inițial era de B5.5 și nu se potrivea la a mea.  (ciudat) 67ebd9d.jpg668b109.jpg

post_17.jpg

Link către comentariu

:)) Ai facut treaba buna cu masina, pana la parchet :) . Poate pe viitor il imbraci macar cu material ceva de culoare inchisa daca tot il pastrezi. 

  Spor la modificari!! 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!