Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

DB86CLP și eu deabea aștept să o cobor :D

Pe săptămână viitoare comand și arcurile. La iarna voi avea nevoie și de o baterie noua și mai trebuie și bieletele schimbate. Luna asta sper să le rezolv pe toate.

Meanwhile, am montat si căpăcelele de la jante. Momentan mai am doar pe volan emblema veche, dacă găsesc o soluție fac update și la aia :D

post-22229-0-36047200-1443629658_thumb.j

Link către comentariu

Pana ajung arcurile, mai dam un refresh la topic cu cateva poze dupa o curatenie generala  :D

 

IMG_20151001_174138_2.jpgIMG_20151008_001646_2.jpgIMG_20151008_001654_2.jpgWP_20151002_15_19_33_Pro.jpgIMG_20150912_173338_2.jpgIMG_20150912_173447_2.jpg

 

Meanwhile, mi-am luat si un OBD II cu bluetooth. Nu am fost super incantat dupa ce m-am jucat putin cu el. 

IMG_20151003_111852.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Mulțumesc Bogdan! :D

Astazi mi-am ocupat timpul cu ea. Am fost la un electrician și am rezolvat restul bubelor ce le aveam pe partea electrică:

-Schimbat boxe dreapta (față+spate).
-Schimbat baterie
-Rezolvat un scurt circuit.

Momentan nu mai primesc nici un fault in vag com dupa scanare! :D La vârsta ei, e ceva..

post-22229-0-15462000-1445111134_thumb.j

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Superba masinuta :D Drumuri bune in continuare, așteptăm sa vedem cum va arata cu arcurile noi :D Pe când un "piano black" la interior? :)

Link către comentariu

Superba masinuta :D Drumuri bune in continuare, așteptăm sa vedem cum va arata cu arcurile noi :D Pe când un "piano black" la interior? :)

Mersi! :D în vreo 2-3 saptamani sper să le montez. Cât despre piano black, nu am renunțat la idee daaar interiorul e ultimul pe lista de upgrades. Vreau să termin cu exteriorul unde mai am arcurile, folie, și o vizită la tinichigiu ca să rezolv niște mici bube care nu se observa neaparat dar știu ca sunt acolo.. Mă gândeam să îmi vopsesc și stâlpii de la uși în negru dacă tot pun folie. Apoi remap, și dupa ne apucăm și de interior. Am niște planuri frumoase și acolo. Să sperăm doar ca nu apar impedimente în a le realiza.

Meanwhile, un alt mic update :D

post-22229-0-27521400-1445247483_thumb.j

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Multumesc  :) Da un semn cand vii prin timisoara si putem sa ne vedem. 

 

Meanwhile au intervenit alte prioritati (prima mea casa  :icon_bounce: ) care mi-au cam amanat planurile cu masina. Insa nu ma las  :D .  Daca tot vine iarna, am zis sa aman treaba cu arcurile pana la primavara..  In schimb, ma bate gandul sa-i fac cadou de craciun un remap. 

 

 

Recent, am trecut si eu la jantele de iarna adica cele cu care am cumparat masina. Desi sunt OEM, sunt enervant de grele pentru jante pe 17..  BBS-urile mi se par mai usoare chiar daca sunt pe 18..  In schimb, o idee mai mult comfort acum. 

 

Recent mi s-a dus alternatorul, iar cu ocazia asta am zis sa imi fac si revizia. Placute spate, termostat, curatat EGR, toate filtrele + manopera = 925 RON + alternator (sh) 250 RON.

 

post-22229-0-16654900-1450125207_thumb.jpost-22229-0-70793800-1450125109_thumb.jpost-22229-0-80273200-1450125050_thumb.j

Link către comentariu

După o vizită la CarsX în Arad, Skoda are acum 165 cp și 385 NM. Se simte puterea în plus foarte bine, mai ales după 80-100 km/h. Sunt foarte multumit :D

Cu o ocazia asta am activat și inchidere/deschidere geamuri din telecomandă. A mea fiind 2003, nu era activată opțiunea.

Link către comentariu

Cand te mănâncă mâna... :(

post-22229-0-78482100-1451062176_thumb.j

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

La multi ani colegi! :icon_santa:  

 

Datorita prostiei facuta de mine cu ornamentul de la usa din postul anterior, am zis sa incep anul cu niste upgrades la interior. Saptamana asta comand niste folie piano black si vreau sa infoliez ornamentele de pe interior. In principiu ar fi de infoliat: consola centrala fata si cea spate, ornamentele gri de la gurile de ventilatie si manere si ornamentele de pe usi. Sunt vreo 25 de elemente de infoliat in total. Toata treaba o sa o faca un prieten care se ocupa cu asa ceva.. sper sa iasa ok.  :rolleyes:

 

Tot saptamana asta o sa merg sa vad niste dvduri 2din: Kenwood 4025bt si 4028bt si daca sunt ok, se integreaza in bord si nu au defecte o sa cumpar unu din ele. Am atasat si niste poze cu modelele respective. Mai ramane de vazut cum fac cu adaptorul pentru comenzile de pe volan. 

 

post-22229-0-91722800-1451853873_thumb.jpost-22229-0-33401200-1451853929_thumb.j

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Naaa bun, azi am luat un Kenwood ddx4028bt. Prima impresie ce mi-a lasat-o a fost una buna: multe setari, se misca repede, touch-ul e destul de responsive. Singurul minus (de care eram constient dinainte sa il iau si pe care nu prea puteam sa il evit decat daca luam ceva dedicat) e fost faptul ca unitatea e putin iesita in exterior. Rama adaptoare s-a integrat destul de bine. Imi place ca am mult mai multe setari ce le pot face, mai ales la partea audio. Am senzatia ca se aude mai bine fata de casetofonul original. Voi mai avea nevoie de 2 adaptoare: Unul pentru bluetooth si unul pentru comenzile de volan. Vedem cum rezolvam si cu alea.

 

Pe poimaine trebuie sa ajunga si autocolantul piano black. Sper sa reusesc cat mai repede sa infoliez elementele din interior. 

 

post-22229-0-11962600-1451946152_thumb.jpost-22229-0-40664300-1451946160_thumb.j

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

O investitie buna.Pacat ca nu incape perfect.Prin spate pe acolo nu ai cum sa ii mai faci loc sa intre? O sa mai intineresti putin interiorul daca schimbi imitatia aia de lemn cu piano black.Asteptam sa vedem schimbarea.La mai multe modificari in continuare si mai multe ideii.

Modificat de hanesti
Link către comentariu

Mersi! :)

 

Loc este suficient.. am pus unitatea fara rama adaptoare si a incaput perfect, rama la fel. Dar cand le pun pe amandoua nu merge nicicum decat asa, o sa mai incerc sa vad poate reusesc cumva cand montez adaptoarele de bt si comenzi volan. 

 

Apropo, stiti cumva daca pot sa iau orice adaptor bluetooth sau trebuie unul special de kenwood?

Link către comentariu

Mutumesc tuturor! :)

Nu m-am putut abține. Daca tot dau un ban, macar sa fiu multumit pe drplin de alegere. Asa ca azi am fost și am schimbat unitatea. Nu îmi plăcea deloc cum stătea prima ieșită din bord. Așa ca am luat Kenwood DDX4025BT. Are și adaptorul de bt deci tot ce mai am nevoie este interfață pt. comenzile de volan.

post-22229-0-88738000-1452016964_thumb.jpost-22229-0-30382200-1452016965_thumb.j

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Daaaa, in sfarsit, pot sa zic ca imi place cum arata acum :D nu stiu daca sa infoliez si rama adaptoare sau sa o las asa. Carcasa dvd-ului e negru lucios. Consola va fi la fel. Mai ramane rama doar care e un negru mat. Dar nici nu vreau sa fac abuz de folie si sa iasa la final ceva urat.. 

 

Si cu ocazia asta, ma gandesc sa infoliez si stalpii de la usa. La Superb stalpii sunt in culoarea caroseriei.. Cred ca ar arata mai bine daca ii fac negrii  :rolleyes:

Link către comentariu

Eu as da si rama la foliat, o sa se vada ciudat rama aia mata, nu o sa se integreze in bord.Foliaza si stalpii si vezi cum ii sta, daca nu iti place dai folia jos.

Link către comentariu

Un buton ar fi trebuit sa fie pentru incălzirea parbrizului (nu am dotarea asta și sincer nici nu mă supăr ca nu o am :) ) iar la al doilea nu se putea pune nimic.. La facelift i-au pus: Passenger airbag off ca să le ocupe pe toate.

Nu am idei ce să pun în locul lor ca să fie toate iluminate..

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!