Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

O idee foarte interesanta :D Desi e de lucru ca spoilerul de RS nu merge pe Superb. Trebuie din cele doua facute unu.   Poate pe viitor...    :rolleyes:

post-22229-0-28378300-1452971017_thumb.j

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Eu zic ca ii strici linia eleganta a masinii.Masina e gandita ca limuzina, te duce cu gandul la confort, " balena',  nu cred ca ii sta bine spoilerul asta sport. Crezi ca de ce nu exista Superb RS.Zic si eu.

Link către comentariu

E si asta adevarat :) Oricum,  avand in vedere ca a fost ceva de lucru pentru a realiza acest bumper eu zic ca a iesit totusi ok. Costurile banuiesc ca sunt destul de mari: bara de rs + manopera + vopsit + etc.  

 

Sa revenim la oile noastre. Weekendul viitor ajung si eu acasa si sper sa reusesc sa imi infoliez ornamentele. Folia a ajuns. Ramane sa vorbesc cu baiatul ce o sa ma ajute si sa trecem la treaba. :D

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Am terminat si cu infoliatul! Prost moment mi-am gasit si eu.. la -9 grade puneam pe fete de usi pe masina. Mi-a fost putin frica sa nu rup ceva la ele avand in vedere temperatura la care am lucrat. Dar a iesit totul bine. O sa revin si cu poze maine ca acum e cam bezna afara.. :D Momentan am doar una din timpul in care lucram. Stalpii raman pe data viitoare cand ma intorc acasa. Nu am avut cum, pe frigul asta, sa pun folia pe ei. Si probabil ca voi infolia si grila fata cu ocazia asta. :)

 

post-22229-0-61898100-1453582315_thumb.j

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Am reusit sa fac si niste poze. Gurile de ventilatie nu le-am mai infoliat. Am vrut ca bordul sa arate exact ca cel de L&K. La fetele de usi am facut si manerele. Pe scurt, rezultatul dupa 8 ore de munca :)

 

IMG_20160124_110108_2.jpgIMG_20160124_110603_2.jpgIMG_20160124_110833_2.jpgIMG_20160124_110849_2.jpgIMG_20160124_111228_3.jpgIMG_20160124_111319_3.jpgIMG_20160124_112320_2.jpgIMG_20160124_112342_2.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Frumos, o schimbare radicala, o intinereste foarte mult.O sa se cam cunoasca praful si amprentele dar merita.Cu niste covorase de cauciuc si termini cu interiorul parerea mea.Ar merge si niste lumini in manerele de deschidere a portierei, daca nu ai deja.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Mersi! :) Are lumini în mânere. Am infoliat și rama de la dvd dar mi s-a parut ca era prea mult pe consola. Având în vedere ca și dvd-ul e tot negru lucios am renunțat la folia de pe ramă. Legat de amprente, ai dreptate. :D

Mai rămân stâlpii și grila.

Link către comentariu

Arata super. A intinerit. E f sobra asa. 

 

Insa, mai fain era sa le vopsesti. Sau ca sa le apstrezi fiind de lemn, cumparai altele SH din dezmembrari si le vopseai. Asa arata orice imeprfectiune. Se vede si in poze.

Link către comentariu

Se cam vad imperfectiuni... Si se intretine greu materialul asta.

In plus, nu mai e nici un pic de contrast in interior, totul negru...

 

Aproape ca arata mai interesant cu lemnul...

Link către comentariu

Mie imi place cum arata, insa as infolia si rama de la navigatie si ar arata mai ca un intreg toata consola.

Link către comentariu

Arata excelent!!! Felicitari...

 

Mersi Nazy! Nu te tenteaza si pe tine?  :))

 

Arata super. A intinerit. E f sobra asa. 

 

Insa, mai fain era sa le vopsesti. Sau ca sa le apstrezi fiind de lemn, cumparai altele SH din dezmembrari si le vopseai. Asa arata orice imeprfectiune. Se vede si in poze.

 

Mersi! Mie imi place ideea de interior sobru :) Avand in vedere forma ornamentelor care nu e cea mai friendly la infoliat, sa stii ca imperfectiunile sunt foarte putine si se vad doar acolo unde a fost afectata folia veche  ( Un exemplu in postul #38). Nu e de parca ti-ar sari in ochi primul lucru cand te urci in masina. Tre sa te uiti foarte atent sa le gasesti. Tot respectul pentru calmul pe care l-a avut baiatul ce le-a facut. 8 ore si ceva aproape cu mici pauze.

 

Era mult mai dificil cu vopsitul. Poate daca aveam ceva plastic mat in loc de mahon da. Dadeam doar cu lac si aia era. Dar mahonul este foarte lucios, si nu prea sta vopseaua pe el. Iar ornamentele laterale ce nu erau din mahon, aveau ceva folie pe ele care foarte foarte greu se dadea jos. Legat de ornamente din dezmembrari, sa stii ca m-am gandit si la variata asta.. daaar nimeni nu iti vinde doar ornamentele de pe usi. Trebuie luata toata fata de usa. Cu ornamentele din bord poate ca aveam ceva sanse dar greu si acolo. Ieseam la niste costuri mult mai mari.. 

 

 

Se cam vad imperfectiuni... Si se intretine greu materialul asta.

In plus, nu mai e nici un pic de contrast in interior, totul negru...

 

Aproape ca arata mai interesant cu lemnul...

Cum ziceam mai sus, sunt foarte putine si nu iti sar in ochi decat daca tii neaparat sa le cauti. La partea de intretinut, ai dreptate. E mai pretentios decat mahonul, intr-adevar. 

 

Toata ideea de ornamente in piano black a plecat de la Skoda Superb Edition 100. Uite un exemplu aici: post-22229-0-46195600-1453727560_thumb.j  Bordul meu arata identic, si asta am si urmarit. La usile laterale, am infoliat initial si manerele sa vad doar cum arata. Mi-au placut asa ca le-am lasat asa. Legat de contrast, nu chiar.. mai e plafonul alb :)) . Aici deja o dam in chestie de gusturi.  Eu de exemplu, daca as dispune de un buget mai mare pentru ea, as face si plafonul in alcantara neagra. Sa fie all black. :) Am mai vazut interioare negre cu piano black din fabrica si pe alte masini si aratau destul de ok.   Niciodata nu vei putea face un lucru sa placa la toata lumea, sunt constient de asta. :)

Link către comentariu

Mie imi place cum arata, insa as infolia si rama de la navigatie si ar arata mai ca un intreg toata consola.

Multumesc Mihai! Initial am infoliat-o si pe aia dar nu mi-a placut asa mult rezultatul. Adevaru-i ca nici nu am montat-o calumea in bord sa vad exact cum arata (intra foarte greu in bord, si daca nu imi placea, trebuia scoasa din nou, pusa la loc..), si era si seara, frig, nervi.. Cred ca o voi infolia din nou cand fac stalpii si grila. :)

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Daca esti fan all black, atunci este ok rezultatul. Intr-adevar, chestie de gusturi. Mie imi place oleaca de contrast in interiorul masinii

 

Cat despre piano black pe superb 1, nu stiam ca a existat si OEM. Credeam ca doar de la 2 in sus...

Link către comentariu

Daca esti fan all black, atunci este ok rezultatul. Intr-adevar, chestie de gusturi. Mie imi place oleaca de contrast in interiorul masinii

 

Cat despre piano black pe superb 1, nu stiam ca a existat si OEM. Credeam ca doar de la 2 in sus...

 

 

Doar pe Edition 100 au pus si alea sunt destul de rare.. 

Link către comentariu

Sambata am facut si stalpii negrii. De data asta a durat mai putin :D Acesta e rezultatul: 56af198c5c5d2_IMG_20160201_0957552.thumb 

Ornamentele de la usi ar trebui vopsite. Probabil mai in vara o sa ma ocup si de asta. La grila nu am mai umbat.  

Urmatoarea investitie va fi un kit de suspensii reglabile. Am renuntat la arcuri deoarece vreau sa o las mai mult de 3cm si poate pe viitor, o sa trec pe Air Ride. Pentru asta, am nevoie de suspensii reglabile. Despre TA-TECHNIX si JOM am citit mai mult de rau decat de bine..  KW, Bilstein sar peste buget cu mult, asa ca ma voi duce pe V-Maxx. Din ce am mai citit pe alte forumuri, am inteles ca e o suspensie destul de buna. Peste celelalte doua mentionate mai sus. Si nu e foarte rigida. Pe site-ul lor, pretul este de 400E fara tva. Deci, toata distractia cu tot cu montaj va fi undeva la 550-600..  

Sper pana la primavara cand montez bbs-urile sa fie si suspensia luata. Momentan, cheltuielile cu prima casa cam limiteaza bugetul pentru masina.. Dar incet incet le facem pe toate :) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Au iesit foarte bine si interiorul si stalpii. Referitor la suspensie, clar nu Ta-Technix (fara suparare pentru cei care au). Eu am asa ceva si vreau sa trec la cea stock. Daca tot vrei "sa impaci si capra si varza" , si te bate gandul de air ride, eu zic sa te pastrezi pentru air-ride.

Link către comentariu
7 hours ago, F l o r i n said:

arata foarte bine - cum sunt la Passat..... 

Mersi Florin! De acolo m-am si inspirat :D 

5 hours ago, Bitter_Sweet said:

Au iesit foarte bine si interiorul si stalpii. Referitor la suspensie, clar nu Ta-Technix (fara suparare pentru cei care au). Eu am asa ceva si vreau sa trec la cea stock. Daca tot vrei "sa impaci si capra si varza" , si te bate gandul de air ride, eu zic sa te pastrezi pentru air-ride.

Mersi! :)  Tocmai de aia nu mai iau arcuri. Pentru air ride e nevoie de suspensie reglabila. Iar arcurile vor fi inlocuite cu pernele de aer. Oricum, pana acolo mai e..kitul pleaca de 1200 de euro.  Dar daca voi face si pasul asta, macar sa stiu ca am suspensia reglabila deja. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
On 1/25/2016 at 3:43 PM, EmilianPop said:

 

Mersi Nazy! Nu te tenteaza si pe tine?  :))

 

 

BA DA!!!! Chiar vreau!!! Ma poti ajuta???

 

Link către comentariu

@Nazy, normal!  Ti-am lasat PM

Cat despre balena, noutati nu mai am momentan. Saptamana asta revin si eu la jantele de vara, iar cele actuale vreau sa le vand. Dupa ce le dau, probabil voi lua suspensia reglabila. Meanwhile, am mai gasit ceva ce imi face cu ochiul. Desi e cam scumpa investitia, imi place cum arata. Plus ca nu trebuie sa tai din bara sau alte chestii de genu. 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Mi-era dor de ele.. :)) Jantele vechi au intrat la vânzare.

IMG_20160216_182004.thumb.jpg.266398cae2

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Sa dam un refresh la topic. Zilele astea ma ocup mai mult de balena. In weekend masina va primi un polish la faruri + folie 25% transparenta. Azi am dat si comanda la mai multe piese: kit suspensie reglabila V-maxx, adaptor comenzi volan pentru Kenwood, oglinda interior cu efect antiorbire (de pe model cu facelift), microfon bluetooth, 3 butoane de geamuri (cele actuale sunt exfoliate), telescop portbagaj deoare cel actual nu mai ridica capota cum ar trebui..

Mai sunt in cautare si de urmatoarele: Grila de facelift, Oglinzile de facelift (cele cu semnalizare integrata si puddle lights), comutator lumini + senzor lumini (am gasit pe olx dar este iluminat in rosu, imi trebuie verde), camera marsarier si/sau senzori parcare. 

In viitorul apropiat am de gand sa si curat farurile pe interior. Asta implica sa dau jos sticla de la far ca sa am acces la lupe.. Probabil voi face acest lucru la CarsX in Arad iar cu aceasta ocazie, trec pe 5000k, sau 6000k. 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   1 membru

    • mad_kat
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!