Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

Sa stii ca ti-am citit tot topicul :))

Stii foarte bine care e parerea mea despre balena, mai ales ca ti-o violez de vreo saptamana :))

Vreau sa o vad stage 2 pe perne! Te provoc :D

url]

Link către comentariu

Oare sunt singurul care crede ca aceasta combinatie de stage 2 (adica putere, alergat masina, fortat in curbe) si perne este total nepotrivita? Daca nu ai accuair sau ceva de calitate dar si scump, eu nu as merge cu mai mult de 40kmh in curba. Cel putin nu cu pernele care se gasesc la noi. 

Link către comentariu
2 hours ago, rudiRUD said:

Oare sunt singurul care crede ca aceasta combinatie de stage 2 (adica putere, alergat masina, fortat in curbe) si perne este total nepotrivita? Daca nu ai accuair sau ceva de calitate dar si scump, eu nu as merge cu mai mult de 40kmh in curba. Cel putin nu cu pernele care se gasesc la noi. 

M-am gandit si la asta sa stii.. Eram la 'rascruce de drumuri' la un moment dat. Perne sau Stage 2.. Si cum m-am dus pe stage 2.. slabe sanse sa pun pernele. Fiind daily car, circul cu ea si in exterior destul de mult si acolo nu merg incet deloc.. + ca imi place enorm de mult cum sta masina in curbe! Vorba aia, e ditamai' balena dar sta foarte foarte bine. N-as da stabilitatea ce o am acuma pentru perne. Daaar, vorba ta, exista si solutii gen accuair. Pana la perne, mai este oricum.  Stage 2 costa destul de mult.. :( 

 

8 hours ago, Vise01 said:

Sa stii ca ti-am citit tot topicul :))

Stii foarte bine care e parerea mea despre balena, mai ales ca ti-o violez de vreo saptamana :))

Vreau sa o vad stage 2 pe perne! Te provoc :D

url]

Numa o saptamana?! Ce greu trece timpul cand esti pieton.. :tuktuk: 

Sa imi faca astia marire la salar si le facem :)) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Change of plans. Inițial vroiam sa fac pe lângă straight pipe si turbo upgrade deoarece am găsit un turbo cu interne de 2.7 la 200e. După ce o vindeam pe a mea,  nu ieșeam foarte mult pe minus.  Însă turbina respectiva avea probleme asa ca am renunțat.  Am zis ca fac upgrade la FMIc și las turbina pe mai târziu.  Azi m-am răzgândit și am zis ca dacă tot pun FMIc-ul și straight pipe,  sa fac și turbo upgrade și măcar știu o treaba.  Zis și făcut.  Am dat turbina actuala jos și mâine o trimit la Cipos.  Pe saptamana următoare, dacă totul e ok,  o primesc înapoi. Si tot saptamana următoare o sa aud și vocea ei cu straight pipe. Dacă stau bine cu bugetul,  fac și softul saptamana următoare și Stage 2 va fi complet.

Meanwhile,  vând Intercooler stock :))

post_22.thumb.jpg.dcf5c32af3477a56dc2903afe74c2504.jpg

Link către comentariu

Tare frumos FMIC-ul. Pot sa intreb un pret pentru el fara montaj?

Link către comentariu
3 hours ago, C o s m i n said:

Tare frumos FMIC-ul. Pot sa intreb un pret pentru el fara montaj?

Mersi! :D Deabea astept sa il vad sus pe masina.  Prețul a fost 770 ron fără transport.

Link către comentariu

@Bebeee, având în vedere turbina care e "noua", nu ar trebui sa se audă tare acel sunet. Am un prieten cu Golf 4 1.9 la care se auzea destul de tare însă a avut ceva probleme cu turbina.  După upgrade la turbo acel "blow off" nu se mai aude tare deloc.  Acuma... vedem.

 Pe marți ar trebui sa fie gata masina.  Mai trebuie softul care probabil îl fac luna următoare..  O sa fac un filmuleț și cu evacuarea.  Nu ma aștept sincer sa fie ceva wow pentru ca deh,  e diesel. Dar cine știe,  poate voi rămâne plăcut surprins :)

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Ce diametru faci la teava ?

Ai cam 70% sanse sa auzi blow-off-ul, dar depinde de soft (ce presiune alegi) si de diametrul ales pentru evacuare.

Straight pipe turboback sau catback ?

 

Spor la treaba, n-as ierta nicio suferinta de la semafor, cu masina ta :))

Link către comentariu

@rudiRUDjr, mersi!  E direct din turbo. :D Diametrul e 63. De auzit,  clar se va auzi da nu stiu cat de tare.. Sunt curios și eu iti dai seama :))  

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Daca tot e turbina jos,  sa curățam și admisia. :)FB_IMG_1466282894520.jpg

 

Link către comentariu

OMG  aproape de tot era blocata :eek: cu ce i-ai dat pe interior ?  Spray de frane ? 

Link către comentariu

Cu foc :))  

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Nu inteleg ce e in capul tau... turbina de 2.7... evacuare goala... nu se mai gandeste nimeni la stratul de ozon? O sa fii o bomba pe roti ma baiatule, mor toti copacii pe unde treci tu! 
Atentie, pamflet! :)) Felicitari emi, sa o vedem pe strada!

Link către comentariu

@Vise01,  ai uitat de egr off :))  E Euro 7 acum :))

Mersi!  Mai puțin.. :D

Link către comentariu
On 9/24/2015 at 10:14 AM, EmilianPop said:

In privinta suspensiei, m-am hotartat. Arcuri Eibach Pro Kit pe amortizoare stock. O coboara aprox 3 cm si cred ca e suficient. Am gasit pe net si o poza cu before/after montarea arcurilor. Mi se pare suficient. Mai low, o fac doar daca pun air ride  :))

12018527_10153008482211193_331683797_o.j

Aha,  siiiiiigur Emi..  Tot pe Eibach te-ai dus  - asta mi-a zis un prieten azi după ce a citit topicul. :))

Maine iau balena.  Deabea astept sa o aud :D Sunt foarte curios de cum se va comporta cu piesele de stage 2, dar soft de stage 1. Bănuiesc ca lagul va fi foarte mare..  

 

Link către comentariu

Lag-ul ti-l va da turbina, fiind mai mare si mai grea.

Softul nu te incurca deloc. Doar ca pana la update, va merge tot ca in configuratia veche.

Link către comentariu

E gata. Astazi merg dupa ea.:icon_bounce: Un rezumat la ce s-a facut: Intercooler + traseu, turbo 2.7, turboback straight pipe 60mm, EGR off fizic, curatare admisie. Mai ramane soft si alt senzor map. Tipul la care am fost mi-a aliniat si bara deoarece aveam un luft la farul stang. Era distanta destul de mare intre far si bara si nu imi placea deloc.  O sa postez si un filmulet cu evacuarea dupa ce il fac. 

Pozeeeeee

 

post_24_1.jpg

post_24.jpg

post_24_2.jpg

Link către comentariu

:icon_thumright: Frumos a facut traseul. Si se integreaza bine si sub capac.

Sa inteleg ca IC-ul va ramane la vedere? Nu mai pui nicio grila in fata lui?

Link către comentariu

@C o s m i n, mersi! :) Ornamentul respectiv l-am rupt cand l-am dat jos.... O sa merg asa pana il gasesc pe cel de facelift la un pret ok. Nou e 400ron.. :huh: Spre deosebire de al meu, cel cu facelift are marginea cromata si e mai bagat in interior. 

sk12.PNG

Link către comentariu

Am mai vazut trasee de fmic la b5 (ca-i acelas layout) si al tau de departe e unul din cele mai reusite.

Asteptam impresii despre cum se simte masina in setupul actual

Link către comentariu

@mad_kat,  mersi!  Sunt foarte mulțumit și eu de rezultat. :D Nu prea pot sa ofer un feedback calumea deoarece fiind pieton pentru o luna,  nu am condus-o decât foarte puțin..  Ideea e ca are lag ceva mai mare.  De tras,  trage exact ca înainte.. Cred.. Cat am condus-o eu, mi s-a părut ca parca e o idee mai sprintena în turații mari..  Deși am straight pipe,  scoate foarte puțin fum.  Vedem după soft cum stam cu el.  

Legat de sunet,  wow!  Am pus mana pe un GoPro și am făcut niște filmări. O sa fac un colaj și o sa pun link-ul și aici. Îmi place foarte mult cum se aude în turații. Stiu ca suna exagerat ce spun dar nu zici ca e diesel când e în ture.

Nu va legați de sticker :))  

d613d66469.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Frumos domne frumos :)

E normal sa traga mai tare la turatii mai mari, turbina mai mare si incarca mai greu...cand ai sa faci update la soft totul o sa fie ok.

Pe cat ai facut traseu la intercooler ?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!