Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca am cerut "recomandare" ma refeream la marca.tipul uleiului l-am dedus si eu din posturile precedente.

Asadar ,daca ma poate ajuta cineva cu o marca afidabila si nu exagerata ca pret.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. O intrebare daca se poate (sper ca nu am gresit topicul).

 

Am facut schimbul de ulei la 173500km si acum la 176800km mi sa aprins martorul cum ca trebuie sa verific uleiul de motor. Ce "belea" am la masina de a papat aproape 4L de ulei in ~3300km? 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a papat 4 l de ulei. trebuie doar sa completezi - vezi cu 500 ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat inainte sa vad mesajul, cu 1L, sper sa nu dauneze  :tuktuk: . 

 

Multumesc din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia mai întâi verificat nivelul uleiului, pentru că astfel de erori pot sa apară și din cauza senzorului. Dacă nivelul este la minim, se poate pune 1L de ulei, scrie și în manual ca asta este diferența între minim și maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu recomand peste 500 ml. 1 l mi se pare un pic chiar mult chiar daca aceasta valoare este intre min si max. Nu se aprinde senzorul cand mai e doar pe "fund".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie daca mi se aprinde martorul si completez cu 500ml, nivelul ajunge la maxim. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand 5w30 castrol longlife ptr motoarele cu fap 504-507

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Eu am parcurs cu uleiul actual 15.000km si il mai tin inca 5.000. Am pus Repsol Longlife 5W30. Nivelul pe joja a scazut in acesti km cu doar 1mm si inca are transparenta.

In Romania se vinde ulei Repsol?

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ajunge anul asta si prin Roman uleiul Repsol daca nu mai asteptam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a scazut nivelul niciodata in 3 ani, si am folosit ulei recomandat de producator (castrol) care este trecut in carte, schimbul Mereu la 15 000 ( o data pe an) passat 2.0 tdi 2005/2006 fap. 150 000 km.drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu deja folosesc Shell. Sunt foarte multumit. 2 ani am bagat doar Castrol. Completam cam un litru intre schimburi. Deja am 10.000 km cu shell si a scazut foarte putin nivelul uleiului in motor. Cred ca daca completez cu 200 ml ajung la maxim.

Il recomand. Problema e ca se gaseste cam greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin de putin timp masina, passat b6 2007, motor BKP. Vreau sa-i schimb uleiul si am facut comanda pe net prin curier de VAPSOIL LONGLIFE III 5W30.

Din pacate in colet am primit 0W30 in loc de 5W30. Vanzatorul sa se scoata (probabil) zice ca asa a primit la randul lui de la Augsburg si ca pot pune linistit in motor 0W30.

Sa il cred? Poate pompa de ulei sa-l urce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal pentru PD aveai nevoie de 5w40, insa mai importanta e norma VW 505.01. Daca ai vrut de buna voie sa treci pe 507.00, verifica sa aiba aceasta aprobare. Sunt uleiuri Shell (VAPSOIL) care au aprobare VW507.00. Tocmai ce am comandat uleiul din postul anterior.

Nu are de ce sa nu-l urce, pentru ca e mai fluid la rece. 

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrut eu sa trec la un ulei anume. Am inteles de pe forum, sau asa am vrut sa inteleg, ca Passat 2007 B6, cod motor BKP, 2.0 TDI 140CP nu are filtru de particule si are nevoie de ulei 5W30.

Nu stiu exact ce inseamana PD

 

Am urmarit un document de pe forum "Lucrari de service CBAA, CBAB, CBBB....etc.doc":

uleiul VW cu LongLife Service (QG1):

motoare cu 4 cilindri fără filtru de particule diesel    507 00 (1) alternativ 506 01 (3)

   

(1) Produs combinat: 504 00/507 00
(3) Produs combinat: 503 00/506 00/506 01

PS

Sper sa fie bine, sa nu gresesc interpretarea fisierului respectiv. Am atasat o poza cu uleiul primit.

post-158797-0-05801400-1446127503_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles tocmai pe dos  :), 5W30 cu norma 507.00 se foloseste la motoarele cu DPF, cum BKP-ul nu are asa ceva, puteai folosi 5W40 505.01. Motoarele cu 4 litere sunt Common Rail si au DPF.

PD- Pumpe Düse.

Mai multe detalii despre uleiurile pentru PD http://vwforum.ro/topic/58651-care-e-cel-mai-bun-ulei-pentru-tdi-pd/page-93

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, cine imi poate spune care este cantitatea de ulei pentru un B6 CBDC? 4 litri sau mai mult? Pentru ca e prima data cand schimb uleiul la acest passat si nu as vrea sa iau 5 litri daca nu merg mai mult de 4. 

 

Motorul e 2.0 TDi 81kw CBDC

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e bine sa iei 5 litri, poate va mai fi nevoie sa completezi mai tarziu. Deobicei incap 4-4.3 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiATB ,conform programului "Autodata", la motorul de 81KW CBDC intra 4,3litri cu tot cu filtru. In concluzie, trebuie sa iei 5 litri, iar diferenta de 700 grame poate va fi cazul sa o pui completare cu timpul (sper sa nu fie cazul).

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ulei merge? doi posesori de service auto mi-au spus 5W40

 

eu puneam acest ulei la PD 131hp B5.5

Modificat de AndreiATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e cu filtru de particule (DPF) trebuie sa indeplineasca normele 506.01/507.00   0W30/5W30 (long life de preferat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!