Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

 VALVOLINE   5w30 Extreme

VAPSOIL 5w30

MOBIL  5w30 esp

10000km /12luni 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, cat mai costa 5l de SynPower Extreme? Eram obisnuit cu preturi de +200RON, insa am gasit online si cu 135RON si imi cam ridica semne de intrebare. Am de ce sa am suspiciuni? Exista contrafacute?

Modificat de rufus15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a scazut pret petrol cu 40%

Bazele performante pt uleiuri de volum se fac din GAZ (gtl)   sau PETROL HC severa gr3+ normal si pret gaz a scazut e corelat cu pret petrol.

La toate marcile a scazut pretul.

VALVOLINE e facut numai in OLANDA pt  Europa la plantul de blending  Dordecht 

Pozitionarea are si o componeta strategica in caz de razboi  deoarece e uleiul folosit in motoarele CUMMINS  ale multor armate din lume, inclusiv SUA.

CUMMINS (Nr 1 in lume la motoare diesel mari)

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! A venit vremea sa fac schimbul de ulei la masina din semnatura. As vrea sa ii pun Castrol 5w30 profesional. Stie cineva vre-un "secret" ca sa imi dau seama daca uleiul care il cumpar e bun si nu este vreo facatura? Am inteles ca sa aiba codul de bare cu 4 in fata.....

Modificat de cristi g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc pentru raspunsuri, asa fac, o sa iau 5w-30 si urmaresc joja :)

In ceea ce priveste revizia variabila, aveti idee daca cei din Belgia foloseau alt tip de ulei? Din cate stiu, pe baza senzorului de ulei din baie aveai informatii cu privire la uzura acestuia si iti spunea cand trebuie sa`l schimbi (va rog sa ma corectati daca gresesc), de asta ma gandesc daca e vreun anume tip de ulei.

Eu as vrea sa las optiunea asta activa, din pura curiozitate, cu toate ca schimburile cu toate consumabilele o sa le efectuez la 10 - 12 mii, oare imi va furniza informatii cum facea si pana acum?

 

Multumesc

 

 

Exista optiunea aceasta ( sa iti arate calitatea uleiului)? Atunci  cand uleiul se uzeaza afiseaza pe BC sa il schimbi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand intervalul de service e setat pe Long Life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit Mobil 1 ESP 5w30 la bidon de 60l ma bate gandul sa comand unul pentru masinile din familie 360euro ce parere aveti ,este sintetic sau HC.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

 

Urmeaza sa schimb uleiul si filtrele la masina, Passat B6 , 2.0 TDI, 140 CP, cod motor BKP (cu DPF), si as dori sa va intreb ce ulei sa cumpar sa pun in ea. Nu prea ma intereseaza cat costa ci ma intereseaza in principal calitatea!

 

Mersi de info in avans :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5W30 norma 507.00 ,schimbat la 10 mii km orice ulei ar trebui sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata  CASTROL 5W30  2014  (cel nou cu eticheta noua si norma SN ) TITANIUM  SI VALVOLINE 5w30 gama  EXTREME  nu au aprobare (freigaben) PORSCHE C30   CI DOAR "RECOMENDED"....sant in curs de aprobare oficiala  LA PORSCHE.... versiunile vechi la ambele au FREIGABEN (APPROVAL=APROBARE)

 

Ca sfat mergeti momentan pe ce e "aprobat "  C30.

bineinteles ca pot fi folosite ORICAND  si cele "recomended" C30  (care au approved vw50700) daca nu gasiti rapid  approved  C30.

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta Vw -Midocar Otopeni mi-au recomandat Castrol Long Life 3, 5w30,norma vw 50700

Motor 1.9 tdi pd/77 kw.

Bidoanele de ulei sunt sigilate si cu o folie de aluminiu sub capac ca la sticlele de suc tymbark....celelate de pe piata nu au acest sigiliu...dar pretul este pe masura approx 80 lei/litru:(

Modificat de mrn_smn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prea scump.

mergi pe mobil 1 Esp , este la jumate de pret

sau si mai bine, castrol edge td 5w40, valvoline durablend diesel 5w40, etc

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut deja revizia....insa am inteles ca se gaseste si la un pret mult mai decent(pana in 50 lei/litrul),data viitoare ma duc cu uleiul la pachet:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...

Tocmai ce am  facut si eu  revizia 

Filtre polen,aer,ulei,motorina 

Plus schimbul de ulei 

Castrol Edge 

Undeva la  60 litru cred ca a fost la mine

Sigilat  bidonul

Cred ca a fost unul de  4L SI 1L

Au bagat ei  4,3l

Restul mi l au dat inapoi

Stiu ca il  gaseam si mai ieftin 

Dar nu faceam revizia la reprezentanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrolul EDGE TITANIUM cel nou e in curs de aprobare vw50700 /PorscheC30

Cel vechi are API SM norma depasita la curatenia pe piston...

Mobil 1  5w30 esp  are API SN   curatenie mai mare pe piston cea ce e f important.

CASTROL au trecut si ei in aprilie 2014 LA gama noua  TITANIUM la  API SN. dar deocamdata nu sant aprobati oficial vw50700/Porsche C30.

 

In 26  Noiembrie 2014  erau in ultima lista ERWIN oficiala doar  vechile...versiuni...

Ce e aprobat oficial la PD -DPF  de la CASTROL

NORMAvw50400/50700

 

Castrol Edge SAE 5W-30 -------------------------------------50400/50700
Castrol Edge LL SAE 5W-30---------- -----------------------50400/50700
Castrol Edge Professional LL03 SAE 5W-30 ------------50400/50700
Castrol Edge Professional Longlife III SAE 5W-30------50400/50700
Castrol Edge Professional Longlife III SAE 0W-30------50400/50700
Castrol Magnatec Professional C3 SAE 5W-30--------- 50400/50700
Castrol SLX Professional LL03 SAE 5W-30 --------------50400/50700

 

Gama "professional" (scris pe eticheta)

CASTROL o vinde doar pe reprezentante in general   

Castrol PROFESSIONAL este lichid marcat fluorescent  si este doar pt dealerii de marci auto. si se poate verifica cu o lanterna UV devine fluorescent  in un vas transparent (eprubeta)

Vedeti acest lucru spus  in

click pe ultima pictograma de sus in jos in link-ul de mai jos..

http://www.castrolprofessional.it/edge_it.html

 

 

 

As a sign of its Professional quality, Castrol EDGE Professional also comes with a fluorescent signature colouration, when shone under a UV light. This visual demonstration is the signature proof point of Castrol EDGE Professional, exclusive to Car Manufacturer Workshops

Castrol EDGE Professional is exclusive to car manufacturer workshops
Castrol EDGE Professional is co-engineered with leading car manufacturers
Today's engine oils need to be stronger because engine pressures have doubled over the last 10 years
Not all oils have the same levels of strength
Castrol EDGE Professional is tested beyond the limits of industry and OEM specifications
To achieve continuous maximum engine performance your engine oils need to be able to constantly adapt to changing pressures and temperatures in your engine

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm treaba cu castrol profesional verificata în reprezentanta. Este același ulei dar căruia i s-a adăugat o substanță care la lumina fluorescenta reacționează

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut online ulei CASTROL professional 5w30 LL3 de GERMANY  la  

uleideulei

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, am si eu o intrebare, eu servicez msina numai la porche dar anul asta nu are facuti decat vreo 6500 de km intr-un an, vad ca sa aprins cheita de service, intrebarea mea este daca pot sa ajung macar pana la 10 mi km si apoi sa fac revizia de 100k km??

uleiul este si a fost castrol profesional 5w30 parca norma de vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este ulei Longlife poti merge linistit....(ceea ce cred ca si este)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este long life este EDGE profesional deasta intrebam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua....pentru un b6  110CP ,din 2009,cu DPF,2,0 diesel,CBDC adus recent trebuie sa fac schimbul de ulei , iar pe acea eticheta atasata e scris un tip de ulei pe care nu reusesc sa il descifrez...aesol...ceva de genul...e clar ca e 5w30....pe aceeasi lista sunt trecute si alte tipuri,insa e bifat acesta....ce ma sfatuiti?....multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!