Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Respecte...Pentru un Passat B6 din 2006, cod motor BMP care ulei este recomandat ? 5W30 sau 5W40 ? Din cate stiu, e fara filtru de particule, la magazin mi-au recomandat ceva Castrol, iar pe parte de filtre MANN.Sunt ok ?

 

Multumesc frumos anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5W40 sa indeplineasca norma Vw 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMP 2006 nu cred ca nu are DPF.Mai verifica odata. In cest caz iti tebuie norma 507.00 5w30

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara,

 

La un motor bkp 2,0 fara filtru de particule ce ulei imi recomandati?
 

Am facut ultimul schimb la un service cunoscut iar cei de acolo mi-au pus mobil 1 5w-30 spunandu-mi ca uleiul catrol la noi in Romania nu garanteaza nimeni ca este cel original. Cert este ca nu mai completez intre schimburi cu aproape 2 litri. Mai am circa 1500 de km pana la schimb si am pus doar 1l 400grame.

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramai pe Mobil 1  5W30 ESP  sau mai sant alternative.

 

 Shell Helix Ultra Extra 5w30 (sau VAPSOIL 5w30 e acelasi lucru)

Valvoline 5w30 Extreme 5W30

Toate tb sa aiba norma PORSCHE C30 pe bidon cea mai buna norma pt uleiul vascozitatea 5w30   la vehicule ligh duty motoare motorina cu  DPF

 

Mobilul ARE CEL MAI MARE flash point de 5W30 din RO(254grd) la un ulei  5w30 gasit uzual  f bun pt a rezista la ardere.

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce ulei imi recomandati la un passat b6 2.0 diesel 170CP din 2007 ? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu dpf .cod motor bmr  . castrol sau mobil 1 mobil%201%20esp%205W30.JPG?width=200&hei5w30%20a3b4.JPG?width=200&height=200&colmagnatec%20a5%202.JPG?width=200&height=2  are 135000km

Modificat de Crazyluk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magnatec-ul e slab .

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, uleiul recomandat pt masina ta, banuiesc ca este BMR = ULEI OE VW 5W30 5 ltr cod: G052195M4

post-28300-0-72026900-1418153986_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e BMR . chestia e ca nu gasesc aici in Danemerca asa ulei. O sa optez pe mobil1 . Multumesc tuturor de informatii ! 

sper sa fie ok asta :   

Modificat de Crazyluk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 IMG_1628.JPG?width=200&height=200&color=am mai gasit asta ce specifica pentru masina mea la un pret bun . ce ziceti ? asta mi le,a recomandat pe un site.

 

Godkendelser og Specifikationer: 

SAE 5W-30
ACEA C3
BMW Longlife-04
VW 504 00/ 507 00, samt de tidligere VW 503.01
MB-Approval 229.31 / 229.51
BMW Longlife-04 
Porsche C30

Modificat de Crazyluk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua varianta este uleiul gasit de tine Castrol Edge 5W30 cu specificatiile VW 504 00/ 507 00 - majoritatea pun acest ulei. Eu sunt furnizor de piese si sunt in legatura directa cu magazinele si service-urile. Nu iti spun sa nu te iei dupa colegi, dar daca ai posibilitatea sa iei Castrol  Edge 5W30, este alegerea corecta. Cu uleiul OE pe care ti l-am recomandat prima data poti sa faci pana la 30.000 KM.

 

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danyspaniolu

De ceva timp pun uleiul OE de la VW.Totul ok.Ai idee ce firma face acest ulei pt VW ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CELE MAI BUNE ULEIURI 5W30 DPF    APROBATE OFICIAL  vw50700/porsche C30   ce au trecut si testele PORSCHE suplimentar de cele ale VW

 

Addinol Lube Oil GmbH MEGA STAR, SAE 5W-30 5W-30
Addinol Lube Oil GmbH GIGA LIGHT MV 0530 LL, SAE 5W-30 5W-30
Addinol Lube Oil GmbH MEGA LIGHT MV 0539 LE, SAE 5W-30 5W-30
Addinol Lube Oil GmbH PRAKTIKER SAE 5W-30 5W-30
ARAL AG SuperTronic Longlife III 5W-30 5W-30
CASTROL Limited Castrol SLX Professional Powerflow Longlife III
5W-30 5W-30
CASTROL Limited Castrol SLX Professional Longlife III 5W-30 5W-30
CASTROL Limited Castrol Edge 5W-30 5W-30
CASTROL Limited Castrol Egde Professional Longlife III 5W-30 5W-30
CASTROL Limited Castrol Edge Professional DD03 5W-30 5W-30
Elf Elf Solaris LLX 5W-30 5W-30
Elf Elf Excellium TDI 5W-30 5W-30
EXXONMOBIL Corporation Mobil 1 ESP Formula 5W-30 5W-30
EXXONMOBIL Corporation Mobil SHC Formula V 5W-30 5W-30
EXXONMOBIL Corporation Mobil Super 3000 Formula V 5W-30 5W-30
FUCHS PETROLUB AG TITAN G1 PRO C-3 5W-30 5W-30
GULF Oil International Gulf Progress Intensia 5W-30 5W-30
MEGUIN GmbH & Co. KG megol Motorenoel Compatible 5W-30
MOTUL 8100 X-clean + 5W-30 5W-30
MOTUL MOTUL EXPERT LL 5W-30 5W-30
Pennzoil-Quaker State Pennzoil Platinum VX 5W-30
Pennzoil-Quaker State Quaker State Q Diesel Plus 5W-30
Pennzoil-Quaker State Pennzoil Ultra Euro L 5W-30
Pennzoil-Quaker State QS Ultimate Durability European L 5W-30
PENRITE OIL COMPANY PTY LTD Enviro Plus 5W-30 5W-30
PETRONAS BASE OIL (M) SDN. BHD. PETRONAS Synthium 5000 AV 5W-30
Shell International Petroleum Company Shell Helix Ultra VX 5W-30
Shell International Petroleum Company Shell Helix Ultra AV-L 5W-30
Shell International Petroleum Company Shell Helix Ultra Extra 5W-30
Shell International Petroleum Company Shell Helix Diesel Ultra Extra 5W-30
Shell International Petroleum Company Shell Helix Ultra Extra X 5W-30
SRS Schmierstoff Vertrieb GmbH SRS ViVA 1 SLV plus 5W-30
TOTAL Elf Solaris LLX 5W-30 5W-30

Valvoline .Ashland  VALVOLINE SynPower™Xtreme XL-III C3

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un BKP 2.0 140cp din 2005 165.000 km ce ulei sa bag ? stie cineva daca am DPF la masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are DPF. Mergi pe 5w30/507.00 sau 5w40/505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bidonul de ulei OE VW ar trebui sa fie ulei Castrol din ce am auzit si la reprezentantele de VW;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet

@danyspaniolu 

 

Multumesc

 

 

Am inteles ca cei de la Porche folosesc un ulei profesional care ar avea culoarea fosforului  :icon_confused: care nu prea se gaseste pe piata, ce parare aveti ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cei de la Porsche ci toate reprezentantele folosesc Castrol care pus la lumina ultravioleta 'prinde' culoarea fosforului, cel putin confirmat in AR si TM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PORSCHE "recomanda" numai MOBIL1  ulei care tehnologic este mult peste CASTRON   si ca fisa si ca market share mondial  si in SUA 

http://rennlist.com/forums/993-forum/290864-mobil-1-sticker-in-engine-bay.html

 

Si din fabrica pleaca tot cu M1 umplute motoarele Porsche  fiind masini de 70000 eur nu-si permit sa faca glume cu calitatea fisa  si performanta tehnologica a uleiului si resursa de viata a motorului...

 

http://www.mobil1.co.uk/why-choose/porsche-and-mobil-1.aspx

 

in America cea mai mare piata automobile din lume s-au testat zeci de marci de uleiuri zeci de ani milioane de oameni in milioane de km...

 

market share marci  uleiuri sintetice in SUA an 2009.

http://www.syntheticoilchangecoupons.com/wp-content/uploads/2011/10/best-selling-synthetic-motor-oil.jpg

 

Ce ascund toti constructorii fiind in interesul lor atat uzura cat si consumul de ulei este ca  uleiul de motor se degradeaza dramatic in 6 luni si nu mai asigura performante de lubrifiere pt mentinerea motorului cu rulaj extrem de mare  dovada cea mai buna este ca si CASTRON   cu laudatele dopate cu titan  SEMISINTETICELE EGDE recomanda pt garantia motorului schimbul la 6luni /6000 mile.....lucru pe care un constructor nu -l va spune niciodata pt ca ar intra in faliment daca motoarele nu ar mai pica...sau s-ar duce spre milion km toate

 

http://www.castrolcrew.com/Warranty/About/

 

citat de la CASTRON  .....

 

"And if you use Castrol SYNTEC or Castrol EDGE, change your oil every 6 months or 6,000 miles. It's pretty simple."

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am fost nevoit să completez cu 0.5 l ulei. Fiind sărbătoare, singurul ulei compatibil pe care l-am găsit a fost Lukoil Genesis Premium 5w40 compatibil vw 505.01. Nu am DPF.

Ce părere aveți despre acest ulei? A mai folosit cineva? Pot să risc să fac un schimb cu acest ulei la mașina din semnătură?

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

 

Pentru un Passat B6 2.0 TDI 140 cp (166.000 km) cod motor CBAB uleiul recomandat este 5w30 compatibil vw 507.00? Si care producator este indicat Castrol, Mobil sau altceva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!