Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Pe timp de iarna poti merge pe 5w30 cu norma 505.01 si iti recomand schimb la 10 mii km sau 12 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sa pun  5w40 chiar daca am QG1 la service?Am vazut ca are norma 502/505 iar la QG1 se admite numai 507/506 01!

post-239-0-70838900-1324285023.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai QG1 pentru ca mașina a avut setat intervalul de service tip Long Life .

Adică 2 ani sau 30000 Km .

Eu pun la mine la BKP 5w40 și schimb uleiul la 2 ani sau 10000 Km (dar mai repede fac km decât timpul) .

Bine setarea aceasta cu 2 ani mi-am făcut-o eu cu VCDS deoarece înainte aveam 1 an sau 15000 km dar nu făceam decât 7 / 8000 Km pe an și am zis ca mai bine al setez la 2 ani și 10000 Km ca sa am timp sa fac si eu cu un schimb 10000 Km .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu uleiul il schimb o data pe an la 10000 km circa,mergand pe 5w30,dar realizez ca am platit pentru un ulei mai scump degeaba,cand pot pune 5w40 fara sa fie vreo diferenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut! Incerc de ceva vreme sa gasesc ulei Motul long-life. Cautand apoi pe net ulei cu specificatiile celui OE, am dat de RAVENOL. A folosit cineva, poate da cineva o parere? Atasez link-ul sa il vedem toti.

http://www.ravenol-direct.uk/ravenol-vmp-5w-30-engine-oil.html

Modificat de svg_gabriel10
mesaj incomplet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu l-am incercat,vad ca are specificatiile vw. Daca ai inca fap il poti lua 5w30,daca ai doar catalizator Ia 5w40 este bun si economic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este ca din fabrica, cu EGR, DPF/FAP. Sar peste Ravenol si raman pe OE. Am sunat adineauri la o reprezentanta VW din Londra si mi-au spus ca uleiul OE este facut de Castrol :| si ca nu comercializeaza Motul. 

Vreau sa iau 5W30, pentru ca motorul merge struna, doar ca se poate sa fi depasit nitel 30.000km cu uleiul actual (Repsol LL).

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw vinde Castrol si foarte scump. Nu este rau nici Repsol,valvoline,liqui Molly,Bardhall 5w30 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa scump uleiul OE de la VW dar mi se pare foarte bun. E cam 60 de lei litrul (de fapt e 53 chiar acum) dar stii ce cumperi... La pretul asta iau 507 00 Longlife ce ar putea merge pana la 2 ani si 30k km si il schimb la 10k km. Cred ca e chiar optim...

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valioglu Daca stai in RO e bine sa inlocuiesti uleiul (indiferent de tip) la maxim un an sau maxim 15 mii km .Colegii de mai nu nu stau in RO :P ,ei isi permit longlife

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Folosesc acest ulei de cand am masina http://www.epiesa.ro/ulei-motor-castrol-edge-titanium-ll-5w30-4l-acc-43.htm , insa am vazut ca a aparut si alta versiune , aceasta http://www.epiesa.ro/ulei-motor-castrol-edge-professional-vw-ll-iii-5w30-4l-acc-12082.htm . Care este diferenta ? Este mai bun al 2-lea ? Sincer sa fiu , eu am mers si pe iarna si pe vara cu 5w30 de la Castrol si imi mananca maxim 200-300 grame la mers sportiv... tinand cont ca are 300k masina. Folosesc filtre MANN . Pareri ? Ar trebui sa trec pe ceva OE ? 

 

.Schimb uleiul la 8k cam de 4 ori pe an .

Modificat de quixy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci si gama Professional de la Castrol , este  bun uleiul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc longlife si tot la 15000 sau 1 an il schimb,dupa 4 ani,folosind Castrol din vw.. am ramas dezamagit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ai folosit Castrol de la reprezentanta si nu este ok? Sau ulei OE (probabil tot Castrol)? De ce esti dezamagit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol professional longlife,Castrol titanium lll longlife..4 ani Castrol ,depuneri foarte mari,in baia de ulei,la compartimentul injectoarelor am gasit depuneri mari fata de alti colegi care nu foloseau Castrol si motorul il aveau ca nou. Sunt fan OM si pot sa ma laud ca nu exista piesa sau surub AM pe masina mea,dar uleiul...lasa de dorit.VW afara vinde doar Castrol.uleiul cu sigla 3c0...nu il au ,gasisem doar pe net in Germania. La ultimele 2 schimburi am schimba uleiul,o schimbare foarte mare in compartimentul motor..spre bine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Cu ce l-ai schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bardahl 5w30 c60 specificatiile Vw 507 s.a.m.d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu ai folosit ulei VW. Dar Castrolul era luat de la reprezentanta VW? Eu am luat Castrol de la reprezentanta si mi s-a parut bunicel totusi dar eu luam Edge 10 W 40...

Macar asa ne orientam care e treaba cu consumabilele de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat de la vw,33 euro litru Castrol 5w30 pentru dpf...am zis sa merg la sigur.iti dai seama ce dezamagire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Am un B6 BMP 2007 cu DPF anulat fizic si din soft si la ultimul schimb am bagat Motul Specific 5w30 norma 504 00 507 00.Nu ar fi mai bun calitativ 5w40 ? As incerca Liqui Moly si un tratament cu metabond gold 250 ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai anulat dpf-ul ,eu personal iti recomand 5w40 ,nu recomand tratament ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi Motul Specific 5w40 505 502 sau Liqui Moly 5w40 Synthoil -API CF.Ati folosit careva ?Mecanicul meu mi a recomandat metabond pentru tratament motor ,el foloseste la multe masini pe care le repara.

@costeaua De ce nu recomanzi tratament la motor ?

Modificat de Ionut Leon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul mai de sus este bun. Cand o sa inceapa casa madre Vw sa vanda tratament pentru motor,poate o sa ma interesez la ce ajuta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ex .daca pui ulei Motul 5w40 505 502,adaugand 250ml de metabond sau oricare alt tratament,imi poti spune apoi ce specificati are uleiul din motor?eu cred ca schimba nu?Faci cum vrei,masina este a ta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!