Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Trebuie sa fac si eu schimbul de ulei la masina, un passat b6 2.0 tdi 110 cp common rail ( cod motor CBDC ). Fostul proprietar nu mi-a spus ce fel de ulei a folosit si la cati km a facut schimbul de ulei. Ce ulei as putea folosi ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma 507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

507.00 la 15 000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, foloseste cineva la masina persoanala ulei SHELL HELIX ULTRA ECT C2/C3 0W-30 ? Ulei facut din gaz natural transformat in lichid 

Specifications: ACEA C2, ACEA C3, API SN, VW504.00/507.00, MB 229.52, MB 229.51, MB 229.31, Fiat 955535.GS1 & Fiat 955535.DS1 (meets requirements), Porsche C30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il folosesc eu, dar cred ca am sa trec inapoi la cel original. Ce am observat pana acum in comparatie cu cel original: se incalzeste mai greu, este mai vascos, consumul de carburant a crescut cu 0.3L/100 Km, zgomotul la turatii mari este mai redus, consum de ulei nu prea exista. Cam astea sunt diferentele ce am putut sa le observ, dar dupa ce scrie pe fisa tehnica, cred ca este cel mai bun ulei existent la ora actuala. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut la baieti,am si eu o nelamurire,tot citesc pe ici pe colo,si cum cred ca am gasit raspunsul,pac...dau de altul care l contrazice pe celalalt,deci nimic concret.

La masina din semnatura,ce ulei se baga pana la urma?

In momentul de fata e Castrol 5w40 ,dar vad ca se baga si 5w30?

Schimbul sa facut aproximativ acum 2000 de km de fostul proprietar (sa facut sigur )nivelul fiind la maxim.

Zilele trecute l am verificat,si a mai scazut,nu mult dar a scazut,o sa urmaresc sa vad daca mai scade.

Voi cat completati de la revizie la revizie?

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motor ai? Ai dpf? Oferiti detalii complete daca tot solicitati un raspuns!

Daca ai avut 5w40 banuiesc ca nu ai dpf. Si da, poti baga si 5w30 numai ca ti-l va manca mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

47 minutes ago, pronet said:

Ce motor ai? Ai dpf? Oferiti detalii complete daca tot solicitati un raspuns!

 

Am mentionat,la masina din semnatura,1.9 105 cp.

Si nu are dpf.

Deci e corect si 5w40,masina nu o am demult si inca nu stiu totul despre ea,e primul meu disel,nu sunt obisnuit cu mancatul uleiului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Postez de pe tel si nu iti vad semnatura.

Oricare dintre norme ti se potrivesc: 505.01, respectiv 507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexu1.4 Lasă-l pe ăsta 5W40 că merge .

Numai că dacă pană la următorul schimb (adică 10000 Km) completezi mai mult de 1L sfatul meu este să schimbi producătorul de ulei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! 

Cati ulei intra la un motor 2tdi 140cp , cod motor CBAB din 2010. Am bagat 3.6 litri si mi se pare putin, la un c.max de 1.6 bagam 4litri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic intra 4 L.

Dar tu trebuie sa verifici joja sa fie uleiul pe maxim .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,am cumparat si eu eu un passat de 1 luna si vreau sa ii schimb uleiul,fostul proprietar punea uleiul din poza de mai jos,nu  am mai avut volkswagen pana acuma,tipul motorului e 3C ACBKPX1,103Kw.Nu stiu daca are filtru de particule.Ce ulei as putea sa ii pun,pe bidonul de la fostul proprietar nu scrie nici o norma,e doar bifat ca e bun si pentru volkswagen.Multumesc anticipat.

20160710_112102.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M am lamurit si eu cum e cu uleiul asta.

M ai sus mentionam ca am in motor in momentul de fata 5w40 norma 505 01 neavand filtru de particule, asta e recomandat.

Pentru cei care au filtru de particule se baga 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claumedel BKP-ul nu are filtru de particule .

Daca fostul proprietar a folosit acest ulei iar consumul este unul decent (maxim 0.5L / 10000 Km) poti merge pe acesta in continuare .

Daca consumul de ulei este mai mare de 0.5 L eu zic sa pui MOTUL 5w40 .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pus Motul pe BKP si diferenta e mare in bine, mai silentios si mai putine vibratii, de papat toate papa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ford si tot motul am pus,chiar motul ma gandeam sa pun si pe passat,trebuie o norma anume?Multumesc pentru raspunsuri.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut colegi, vin si eu cu o intrebare. 

In ultimi 4 ani am folosit doar castrol 5w30 norma 504/507.00 , ceea ce recomanda vw. 

Ma gandeam sa fac o experienta pe masina personala. 

B6 bmp 140 cp 2005,  dpf, 165000 km originali. 

Daca asi trece la un ulei cu norma vw 505.00  5w40  la ce riscuri asi intra. Banuiesc ca pd-ul meu ar toarce mai frumos, masina in schimb ar face mai multe regenerari? 

Creste consumul la carburant?

Ce riscuri ar mai fi? 

Vreau doar sa experimentez, nu vreau sa deranjez pe nimeni. 

O seara buna, astept parerile voastre. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu cred ca o sa toarca altfel,mergi in continuare cu 507.00 ca sa pastrezi dpf-ul. Schimba marca,pune mobil,valvoline,fucs....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu foloseam castrol si am pus motul cu aceasi norma si tot ca la castrol si zici ca manca uleiul motul,cred ca revin la castrol desi nu am facut decat 1000km cu motul....Nu stiu care ar fi motivul,stiam ca motul e un ulei bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam sa fac doar un experiment. 

Sincer de 4 ani am masina, am folosit doar castrol, niciodata nu am simtit-o sa pape ulei .

Controlat ax cu came. 165 000 km in stadiu perfect. 

Doar ca parca 5w30 mi se pare prea subtirel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge. Infunzi DPF si probabil ca o sa mai strici si altele pe acolo. Nu face experimente din astea ca strici masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai folosit cineva dintre colegi Liqui Molly 4200 5w30 norma vw 504/507.00 long life lll? 

Pareri, idei? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un ulei foarte bun dar mai scump fata de concurenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!