Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

adrian_ciurariu

castrol edge slx professional 5w30

ulei de top

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_ciurariu

foarte simplu : experienta domnule cuibusel  si testele facute de diversi oamneni specializati in asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate Castrol e in topul uleiurilor masluite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce va plangeti de Castrol puteti sa il achizitionati de la reprezentanta si astfel nu va mai indoiti de provenienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nimeni nimic împotriva celor care vând ieftin, ei ştiu cel mai bine cât valorează ceea ce oferă ei dar este normal sa stii pe ce dai banii daca pretul este o problema fiecare achizitioneaza ce permite bugetul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc Castrol edge 5w30 de 6 ani la 3 Passat-uri care le-am avut si am fost si sunt foarte multumit niciodata nu am completat mai mult de 200 grame de la schimb la schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
BV96MTZPassatb6

Salutare tuturor am si eu o problema legata de ulei .. Detin un VW Passat b6 2006 , cand merg cu ea subturat pana in 2000 de ture mi se aprinde martorul de la ulei de culoare portocalie si bipaie si cu un mesaj sa opresc motorul  .. dupa ce trece de 2000 nu mai are nici-o problema , am fost la reprezentanta si mi.a schimbat senzorul de nivel degeaba ca tot la fel.. ce sa fie .. ?

Detin si o interfata vagcom , i.am facut un test dar nu apare nimic ..

Am pus si o poza acel martor dar nu este de pe passat .. (un exemplu)

Pareri ? Va Multumesc!

post-155171-0-74888900-1436497645_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca pompa de ulei sa nu faca presiune din cauza axului uzat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea cred - se aprinde martorul rosu de presiune ulei - acesta se aprinde de la senzorul de pe baia de ulei - cel de calitate - verifica nivelul uleiului din motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca pompa de ulei sa nu faca presiune din cauza axului uzat.

 

Ar da mesaj sa opresti motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai schimbat senzorul si primesti avertizarea in continuare verifica cablajul, mufe, continuitate fire eventual fa un test de presiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mesajul vine de la senzorul de calitate/nivel ulei NU de la presiune. Trebuie vazuta eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut și eu probleme cu senzorul de calitate ulei, dar rămânea eroare stocată și nu mă avertiza sa opresc motorul.

Este ciudată dispariția erorii după 2000 de rotații, de aici am bănuit ca axul este rotunjit și nu mai transmite foarte bine turația la pompa, iar după 2000 de ture ale motorului, transmite suficienta turație pentru a crește presiunea pompei de ulei. Sa facă o poza a martorului și sa vedem exact ce e. Senzorul de presiune nu stocheaza erori (am trecut și eu prin asta), dacă e de la pompa și merge așa în continuare, poate agrava situația.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua!

 

Aș avea de opinia voastră! Acum două luni am cumpărat mașina visurilor mele :zzzzz: . Sunt încă la început și mie frică de anumite lucruri...

 

Vreau să schimb uleiul la mașina, cod motor BLS, tip motor GQ1, deci trebuie să pun ulei sintetic norma vw 507 00.

Întrebarea mea este. Am găsit Castrol edge 3 long life la 210 roni și o marcă olandeză cu numele 77 lubricants http://www.77lubricants.nl/, la 140 de roni.

 

Este chiar așa de mare diferență între două uleiuri????

 

Și dacă este așa de mare diferență de preț, oare ce diferență de calitate o fi între ele???

 

Aștept opiniile voastre. Și vă mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua!

 

Aș avea de opinia voastră! Acum două luni am cumpărat mașina visurilor mele :zzzzz: . Sunt încă la început și mie frică de anumite lucruri...

 

Vreau să schimb uleiul la mașina, cod motor BLS, tip motor GQ1, deci trebuie să pun ulei sintetic norma vw 507 00.

Întrebarea mea este. Am găsit Castrol edge 3 long life la 210 roni și o marcă olandeză cu numele 77 lubricants http://www.77lubricants.nl/, la 140 de roni.

 

 

Orice nume mare din lista colegului gen Mobil 1, Motul, Valvoline, Fuchs, Ravenol... Sa nu fie contrafacut etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti! vreau sa trec si eu la ulei motul dar nu stiu exact de care sa cumpar... sunt in dubii am dat de urmatoarele feluri: ulei motul specific 505 01 502 00 si ulei motul 8100 x-cess 502 00 505 00 ambele sunt 5 w 40 nu stiu pe care sa aleg dintre ele astept un sfat, motor BKC 1.9 fabricatie 2006 fara filtru de particule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam. deci primul ramane;) e cv mai scump fata de restul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si varianta Motul 8100 X-clean 5W-40, cu norma 505.01 si care pare mai ok (cel putin din fisa tehnica). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. 

Incerc sa-mi fac o idee despre uleiurile de motor,din ce s-a scris p-aici. Ideea e,din ce am citit, ca pt masinile cu filtru de particule trebuie norma 507.00 adica un 5w30,iar eu nu sunt convins daca masina are filtru de particule sau nu,asa ca inca nu pot sa-mi aleg uleiul potrivit. Are codul acela din trei litere in cartea service 0GG sau OGG,nu pare sa fie Q. Cod motor BKC din 2006. Are cineva codul asta de motor si poate sa-mi spuna daca intr-adevar are filtru de particule sau nu? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bkc 1.9 din 2006 fara filtru. 5 w40 505.01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si e regula ca toate BKC-urile nu au filtru? Sau e posibil sa fie si cu filtru si fara? Masina e din Franta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!