Jump to content

Alegere anvelope de vara 2015


The_Ego
 Share

Modelul anvelopei alese și motivul principal  

186 voturi

  1. 1. Ce marca È?i model ati ales sau veti alege?

    • Michelin Pilot Sport 3
    • Goodyear Asymmetric 2
    • Dunlop Sport Maxx RT
    • Continental Sport Contact 5
    • Nokian zLine
    • Pirelli P Zero
    • Pirelli Cinturato P7
    • Michelin Energy Saver
    • Continental Premium Contact
    • Goodyear Efficient Grip Performance
  2. 2. Care a fost cel mai important criteriu in alegerea facuta?

    • Pret
    • Performanta
    • Clasa de eficienta a consumului de combustibil
    • Raportul cel mai bun intre cele de mai sus
    • Longevitate


Postare recomandată

De acum incolo merg doar pe anvelope self sealing 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Privitor la compromisuri, de exemplu nexen ce le are colegul cristi au indicative c si a pe ud ceea ce pentru o anvelopa de 300 ron pe dim. 225/45/17 mi se pare foarte bine, sunt anvelope mult mai scumpe cu indicative mai proaste, eu unul aici nu vad compromisul deloc, poate doar ca uzura in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomot la rulare, duritatea, cat de rezistente sunt la galme.

Da e clar ca in pretul unei marci mai de renume intra si faima brand-ului. Cum e si la Audi comparativ cu VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel: daca te referi la mine, gumele sunt 18/225/40 si au chiar B la consum si A la aderenta pe ud. Pana acum nu am ce sa le reprosez. Insa protectia de janta este oarecum inexistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita Nokian Line ~200RON in plus (pe set de 4), fata de Nexen N'Fera SU1, ambele 205/55/R16 94W XL (ambele cu indicative la fel: A la umed si C la consum)?

Modificat de rufus15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

eu zic ca da ,sa fii atent si la DOT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut eu Nokian de vara ; f bune , ai grija la DOT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am gasit pana acum au fost toate din 2014 (mai spre inceput ce-i drept). Nu e ok?

Cam cat au rezistat? Ceva parti rele?

 

Dupa review-uri, si eu sunt convins ca merita cei 200RON in plus, doar ca as vrea sa aud si parerile voastre. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta cu inceput 2015 sau cu sfarsit 2014

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos. Am gasit sa aduca in 2 zile (fabricate intre septembrie 2014 si martie 2015). 

Ceva impresii? Parti negative? Cat au rezistat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei interesati , asa arata profilul Vredestein Ultrac Vorti Giugiaro :

post-78166-0-28078100-1427861818_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A folosit cineva Goodyear Efficient Grip Performance 205/55/R16? Văd că prin review-uri (ADAC) sunt considerate foarte bune, dar părerile utilizatorilor sunt împărțite, mulți le reproșează că sunt prea ”soft” dar în același timp confortabile. Pe o Octavia 2 cu PDG ar fi bun confortul, mă gândesc. Le-a încercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am  pe golf 6 (w-uri fabricate la nemti) si per total sunt multumit de ele :

+   zgomot

     confort

     consum

 

-  moi pe flancuri(se simte pe viraje )

   fara protectie janta

   uzura  (nu cred sa tina mai mult de 30k de km)

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru info TDR, dar cât de grav se simte în viraje? Chiar și la viteze mici (50-60km/h)? Comparativ cu alte cauciucuri pe care le-ai avut cam cat % ai senzația că e afectată traiectoria din cauza asta? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe golf inainte am avut ps3 50k de km si sunt mai moi decat alea, nu influenteaza traiectoria ci se inclina masina mai mult dar nu e grav, eu m-am obisnuit deja...

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei anvelopa cu flancuri 'beeeeton'' cauta varianta XL/ZR

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu conditia sa nu fie GY Asymmetric 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut cineva goodyear excellence?  Ce parere aveti de ele? Am acum niste chinezarii "salun atrezzo" sau ceva pe acolo si sunt praf la toate capitolele. Era mai bine cu 205  55 16 pirelli p6000 decat cu astea 225 40 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde foarte mult ce anume cauti la o anvelopa-comfort/silentiozitate sau veleitati sportive. Am avut excelence 195/65/r15 facute prin asia si au fost de calitate medie+.Singurul minus  de care am fost ''nemultumit'' este ca dupa multe borduri urcate s-au ovalizat,din pacate in bucuresti greu sa gasesti un loc de parcare.Multe plusuri la -silentiozitate, relativ ok la manevrabilitate (nu erau FP/XL/ZR ,etc) bune pe frinare uscat/umed

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta in primul rand la franare si aderenta. Masina este antifonata suplimentar si nu se aude zgomot exterior. Nu am intermediara si finala este destul de galagioasa iar in masina se aude deabea pe la 4000+. 

 

Am avut un accident acum 2 zile in care, din neatentia mea, am pupat pe altul in fund. Vreau ceva guma sa se lipeasca de asfalt pe usca macar. Consum, silentiozitate nu ma intereseaza. 

 

 

Verdestein ultrac sessanta/ Bridgestone potenza s02/ Michelin Pilot Sport 3 sunt ok dpdv al aderentei? Care ar fi cel mai bun din astea 3 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Michelin Pilot Sport 3 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ai Wanli/ Sunny/LI-LO, ai facut ''poc'' cu unu si acum sufli si-n iaurt?! Mhh ,eu nu mi-as lua S-02,am Vredestein ultrac vorti si mi se par bestiale,nici cu sessanta nu dai gres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un mic test cu un prieten care are tot o bora cu 205 uri, greutate similara, tigar ceva care sunt cam no name dot 2011. Eu opresc mai greu ca el. Nu sunt multumit de ele. Accidentul a fost din vina mea, dar puteam sa il evit daca eram incaltat cu ceva mai calumea. Deabea l-am atins pe ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!