Jump to content

Alegere anvelope de vara 2015


The_Ego
 Share

Modelul anvelopei alese și motivul principal  

186 voturi

  1. 1. Ce marca È?i model ati ales sau veti alege?

    • Michelin Pilot Sport 3
    • Goodyear Asymmetric 2
    • Dunlop Sport Maxx RT
    • Continental Sport Contact 5
    • Nokian zLine
    • Pirelli P Zero
    • Pirelli Cinturato P7
    • Michelin Energy Saver
    • Continental Premium Contact
    • Goodyear Efficient Grip Performance
  2. 2. Care a fost cel mai important criteriu in alegerea facuta?

    • Pret
    • Performanta
    • Clasa de eficienta a consumului de combustibil
    • Raportul cel mai bun intre cele de mai sus
    • Longevitate


Postare recomandată

La asemenea rulaj anual mergi direct pe all season, nici nu vad de ce naiba ai mai schimba rotile pt 3000-5000km/an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

All season nu e bun de nimic

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citez, ca e pe pagina antecedenta:

"Salutare,

Am un GOLF IV Hachback si vreau sa ii schimb anvelopele de vara imi merg de 195/65/R15
Cu el fac anual cam 3000-5000km, condus batraneste."

 

3000-5000km anual, adica condus preponderent urban, adica cea mai buna alegere pentru aceasta dimensiune si pt masina fara valente sport sunt anvelopele all season. 

 

De ce? nu mai schimbi roti intre ele de 2 ori pe an, nu mai te intereseaza daca ai anvelope de vara/iarna cand sunt conditiile nefavorabile, nu te mai intereseaza unde le depozitezi, si in plus (asta e cel mai mare plus) vinzi setul de jante cu anvelopele de iarna, pui o diferenta mica  si iti poti lua ceva foarte bun cu 1000ron 4 bucati noi dot 2015 si pana in 2022 pe putin nu mai ai treaba, eventual chiar poti arunca un ochi la crossclimate. Bafta. 

 

Eu circul preponderent extraurban, pe drumuri neasfaltate, unde zapada uneori e foarte mare si gheata si nu as accepta niciodata sa folosesc allseason.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@guttuso:GOODYEAR Excellence 195/65 R15 nu mai gasesti. Am cautat eu anul trecut R16 si nu am gasit nicaieri in Romania. Toti au spus ca nu se mai fabrica acest profil. Doar daca gasesti vreun stoc vechi, dar asta presupune si un DOT "vechi", deci nu cred ca ai vrea.

Sau..daca are vreo firma la vinzare acest profil, neaparat sa intrebi DOT-ul inainte de a comanda.

Modificat de Daxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madhorsefuzzy

La 5000Km pe an condus batraneste nu iti pot recomanda decat Michelin CrossClimate recent lansate: anvelopa de vara legala si iarna.

La 195/65 R15 costa 299 Ron.

E ceea ce as lua in lucul tau.

Cand se duc si alea de iarna ramai cu astea definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie ce inseamna termenul "wear" din testele de pneuri?

De exemplu, la ADAC se testeaza Dry, Wet, Noise, Fuel si Wear.

Iata cum suna o concluzie: "Positive: Very balanced summer tyres, top marks in the dry and lowest wear".

Multumesc!

Modificat de Daxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wear = uzura (worn = uzat) in speta arata cat rezista la uzura in timp pe masura km parcursi, cu cat mai mult cu atat mai bine pentru cei care vor sa le tina mai mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult! Deci lowest wear ar fi cea mai buna alegere la acest capitol, nu?..adica cea mai mica uzura..sau se uzeaza greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madhorsefuzzy

Pe cauciuc ai un inscris treadwear si un numar in dreptul lui. Cu cat mai mare cu atat mai bine. Valorile uzuale sunt intre 280 si 360. Evident exista si mai jos 140 dar si mai sus 400.

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modul in care se calculeaza ratingul "treadwear" e destul de complex, explicatii detaliate gasiti pe wikipedia, e mult de scris si greu de explicat. In mare, ideea este urmatoarea: 

Treadwear mic - anvelopa se toceste mai repede, dar ofera aderenta mai buna;
Treadwear mare - anvelopa se toceste mai greu, dar are performante mai slabe la aderenta.

E gresita generalizarea "cu cat mai mare, cu atat mai bine". Anvelopele de inalta performanta, PS3, Sport Contact 5P, etc, au indici treadwear mai mici, cele de oras sau orientate catre economie au indici treadwear mai mari.

Si inca o chestie importanta, indicii acestia sunt valabili numai pentru comparatii intre modelele aceluiasi producator. Un Michelin cu treadwear 360 nu va avea aceleasi caracteristici ca un Goodyear cu acelasi treadwear.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vazut intr-un magazin anvelope Continental ContiPremiumContact 5 205/55R 16 si erau fabricate in Romania.

Pe de alta parte, Goodyear Efficient Grip Performance sibt facute in Polonia.

Care dintre cele doua vi s-ar parea mai..de incredere?

Tot in categoria aceasta de pret/performante mai exista Dunlop Bluresponse fabricate in Germania si Michelin Primacy 3, tot in Germania (desi stiu ca au fabrici si in Franta si Rusia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este o regula, eu am GY EFG Made in Germany si am vazut Conti Premium facute pe alte meleaguri decat Romania (Franta parca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu e o regula..insa daca dai comanda pe net, e bine sa intrebi inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la torom ca sunt langa tine, eu de la ei le-am luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madhorsefuzzy

Conteaza unde sunt facute? Poate presele si instalatiile din Botswana sunt de ultima generatie si foarte noi si operatorul e platit cu 1 dolar pe zi, iar alea din DE sunt obosite si operatorul platit cu 200 dolari pe zi.

In Romania la Slatina Pirelli face doar anvelope de la 19" in sus. Banuiesc ca nu dau rasol.

Modificat de madhorsefuzzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la torom ca sunt langa tine, eu de la ei le-am luat.

Scump :) Doar la magazinele online am gasit preturi mai ok..

Conteaza unde sunt facute? Poate presele si instalatiile din Botswana sunt de ultima generatie si foarte noi si operatorul e platit cu 1 dolar pe zi, iar alea din DE sunt obosite si operatorul platit cu 200 dolari pe zi.

In Romania la Slatina Pirelli face doar anvelope de la 19" in sus. Banuiesc ca nu dau rasol.

Teoretic ai dreptate. Practic, eu nu vreau sa cumpar anvelope produse in Romania, indiferent de marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic este cam invers in sensul ca atunci cind se face ''transferul de tehnologie'' de la firma mama catre o filiala fie ea din botswana firma ''mama'' da echipamentele vechi si isi achizitioneaza echipamente noi,tocmai pentru ca nivelul de calitate si control nu este atit de riguros ca in tara firmei ''mama'' si piata/concurenta nu este atit de puternic dezvoltata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelope Pirelli in echiparea de fabrica BMW se fac la noi, Michelin in echiparea modelelor puternice de la Audi se fac un Ungaria (avand si specificatie AO = Audi only). Personal consider snobism ca orice trebuie facut in Germania de parca ar fi complet altceva. La fel deplasat mi se pare sa crezi ca ce se face la noi este din start net inferior.

Sunt companii multinationale care desi au manufactura mai ieftina aici, nu isi permit sa isi bata joc de brand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

madhorsefuzzy

Michelin-urile PSS care le-am luat sunt facute in Franta. Le luam chiar daca scria Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord și eu, mi se pare stupid sa spui ca ce e făcut în Germania e bun, și altceva nu se compară. Asta mi se pare o gândire care din start poate aduce prejudicii utilizatorului respectiv. La fel ca și ideea aia idioata cu "îmi iau mașina din Germania, ca e mai buna decât una noua de la noi, chiar dacă are 200 de mii la bord, doar e făcută pentru ei, nu pentru noi"...

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu Good Year EGP de la Auto soft 4 bucăti, Dot 0415, fabricate in Germania.Una pe spate bătea, fula...Schimbat jante noi,amortizoare noi,discuri ,plăcute spate noi.Bătaia pe spate persista... Janta perfectă, am dat anvelopa la garantie, trimisă la teste, m-au chemat să-mi dea banii...Am luat altă anvelopa nouă,acceasi marcă, bate si asta si fuleaza...Zilele astea o duc la garantie si imi pun una din cele vechi până gasesc o anvelopa bună din fabrică.Fabricate in Germania...

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi eu am stirnit discutia asta despre tarile de provenienta, pot spune ca va dau si voua dreptate. Mai exact, nu am niste argumente solide si logice care sa-mi sustina afirmatiile..e doar temerea ca as putea sa dau peste un produs ce vine dintr-o fabrica unde romanul a inovat (carpit) ceva sau unde s-au mai adaptat (furat) cite unele. De acord, poate se intimpla si la altii (vezi patania lui mishulake de mai sus).

Revenind, tocmai am comandat si eu Goodyear EGP R16, fabricate in Polonia. Sa vedem..

Modificat de Daxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daxx,

Fii foarte atent când le pun pe jante...să le învîrtească ca să vezi bine că nu sunt deformate, există si un comparator, ca o tija metalică, pe care poti să le ceri să-l pună l aparatul de echilibrare, ca să vezi exact dacă anvelopa fuleaza in plan orizontal...in plan vertical se vede usor dacă saltă anvelopa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate imi dai si mie pontul ,dacă le nimeresti bune, să-mi pun si eu cea de-a 4 a roată la cărută...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!