Jump to content

Jante Golf 6


jupanu
 Share

Postare recomandată

dragutz ... :lol: poate peste 50 de ani o sa se poata merge si la noi in tara cu asa ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca una frumoasa

si inca un set

inca una frumoasa

post-64733-1287921825_thumb.jpg

post-64733-1287922355_thumb.jpg

post-64733-1287923023_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

As dori un raspuns daca se poate, de la cunoscatori. Azi am cumparat la la Sigemo un set de jante Rial Davos pentru Golf 6 pentru a le pune in locul celor de tabla. Dimensiunile lor si ceilalti parametrii sunt OK. Cei de la Sigemo nu mi-au dat si kitul de montare pentru ele, spunand ca acest model este pentru VW, Audi si Skoda si sunt compatibile prezoanele originale. Aveti cumva idee daca e asa si nu risc nimic daca folosesc prezoanele originale? La prima vedere pare ca s-ar potrivi, dar asta e destul de relativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut.poate sa imi zica cineva ce model de jante sunt alea?din poza cu golful mat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OZ SuperTurismo GT

post-42557-0-28978200-1300654456_thumb.j

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un Golf 6 1.6 benzina, varianta Trendline. As vrea sa-mi schimb jantele de tabla originale cu jante de aliaj. Am gasit ceva care sa ma multumeasca

http://www.ejante.ro/index.php?x=arata_produs&id_p=16455 insa nu stiu daca dimensiunea pe 17' este cea mai inspirata avand in vedere ca din ceea ce am mai citit, jantele pe 17 pt modelul meu se preteaza cu suspensii sport. As fi bucuros sa aflu parerile voastre argumentate.

Voi ce ati alege?

16 (nu arata asa de bine dar sunt mai putin sensibile avand in vedere gropile de la noi) sau 17 (arata bine dar nu-mi permit deocamdata suspensii sport). Credeti ca merge 17 fara suspensii sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer iti zic eu mi-am luat primele jante de pe ejante.ro si am fost complet dezamagit de ele.......de banii aia iti cumperi ceva calumea de firma insa second...Iar in ceea ce priveste dimensiunea este foarte buna pe 17....cu 225/45/17 si eu am tot 1.6 102 cai si merg cu 17 fara probleme....:) vezi ca ai p.m de la mine!

Modificat de Yasmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai studiat ceva si se pare ca mai degraba as inclina sa mi iau pe 16 in loc de 17.

Fac in continuare o sinteza.

Argumentele identificate pentru alegerea R16 ar fi:

-efectul gropilor este mult atenuat la R16; janta nu este afectata asa de usor; solicitarile suspensilor mai mici;

-servodirectia mai putin solicitata (latimea rotii e mai mica)

-greutatea rotii este mai mica ceea ce pentru un motor 102HP conteaza (demaraj mai bun, consum mai mic);

-la acelasi buget se poate alege o firma mai buna

Argumente identificate pentru alegerea R17

-aspect mult imbunatatit (in contextul trecerii de la R15)

-stabilitate putin imbunatatita (stabilitatea in curbe e mult imbunatatita din suspensii nu din pneuri) //astept pareri

-aderenta mai buna

M-ar place sa veniti si voi cu completari, sugestii, comentarii, care sa ma ajuta in luarea unei decizii.

Voi ce ati alege, Rial sau Borbet? (nu intentionez sa fac un off topic dar m-ar ajuta pentru a corela cautarile mele si cu bugetul de care dispun)

Multumesc!

Modificat de biwak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as lua ceva original...si pe 16''(parerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 ai un plus de confort si iti protejeaza masina,17 ai un plus la exteriorul masinii dar mergi mai cu atentie mai tiptil :lol: Vad ca pe Scirocco se monteaza 17,18 si chiar 19...tocmai am tras un ochii pe un desfasurator de la porsche nord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de confort e majora intre 16 si 17. Pt mine senzatie e sporita si de suspensia sport, mult mai rigida. Iti va trebui alta suspensie daca te decizi pe 17,in primul rand ca sa nu arate a suv si in al doilea rand e preferabil sa schimbi si amortizoarele, nu doar arcurile.

Greutatea jentii e destul de discutabila. Sunt unele jante de 17, mai usoare ca unele de 15, depinde de producator, design. Te sfatuiesc sa stai departe de replici, au o greutate mult mai mare decat cele oem si nu sunt la fel de durabile.

Borbet daca e sa aleg, ei fac si unele jante OEM. Cu jantele pe 16 nu ai cum sa dai gres si in plus costul total, jante+cauciuc e unul semnificativ mai mic.

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de pareri. Ma gasit ceva care-mi place, Borbet CC Silver black polished. Ramane acum sa ma hotarasc de unde sa mi le iau.

Ce parere aveti de http://www.anvelopejantepromotii.ro ? Merita sa iau de la ei? A mai luat cineva de aici?

post-46257-0-00676500-1301810001_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi prea plac, de ce nu incerci totusi ceva oem? Chiar daca sunt de golf 5 sau passat, sunt niste OEM-uri foarte frumoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au venit rotile.

Borbet CC Black pe 16 (5x115) cu anvelope Pirelli CINTURATO P7 205/55/16.

Mi-a fost foarte greu sa ma hotarasc ce marime sa aleg 16 sau 17, insa acum nu-mi pare rau ca am ales roti pe 16. In ciuda faptului ca pe 17 arata mai bine si klar sporeste stabilitatea, va recomand roti pe 16 pentru o motorizare ca a mea. Chiar pe 16 fiind, si cauciucuri doar pe 205 nu 225, am observat o usoara ingreunare a servodirectiei si cred ca voi plati un tribut si la consum (aici inca nu am testat pe distante mai lungi pentru ca inca nu am plecat nicaieri la drum). Altfel, ca si confort nu am semnalat aproape nici o diferenta atunci cand trec prin gropi sau denivelari, lucru care pentru varianta pe 17 ar fi fost resimtit cu siguranta. De asemenea se resimte klar o inbunatatire a stabilitatii.

In ce priveste look-ul, eu sunt foarte multumit (am atasat si niste poze) insa aici conteaza gustul fiecaruia.

Ca element de detaliu, observati ca masina "pare" a fi mai ridicata cu rotile de 16 (cu suspensile mai inaltate), fata de un golf6 cu jante de tabla pe 15. Asta din cauza ca grosimea talonului pe 15 este mult mai mare decat spatiul intre roata si aripa, iar in cazul talonului pe 16, grosimea lui e comparabila cu spatiul intre roata si aripa. In concluzie, nu stiu cat de mult ar fi influentat look-ul daca ar fi fost rotile pe 17, atata timp cat nu schimbm si suspnsia cu una sport, sa fie mai lasata, sa nu apara ca un off-road. Eo iluzie optica pana l urmapentru ca suspensile sunt aceleasi, as fi curios daca ar posta cineva un golf6 cu suspensii standard si roti pe 17.

In ce priveste greutatea:

-roata cu jante de tabla pe 15 si cauciucuri de vara (16.5kg)

-roata cu jante Borbet pe 16 si cauciuuri de vara (19.4Kg)

-roata cu jante OZ pe 16, model asemnator si cauciucuri de vara Michelin (18.9kg)

Rezulta ca am pus cam 3kg in plus pe roata ceea ce este semnificativ. Ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca as fi ales pe 17...(?)

Eu am ales roti pe 16. Ramane ca fiecare dintre cei ce vor sa faca o schimbare de acest gen sa hotarasca pentru ei.

O zi buna!

post-46257-0-76271300-1302436582_thumb.j

post-46257-0-36387600-1302436722_thumb.j

post-46257-0-40645100-1302436869_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata super masina, eu zic ca ai facut o alegere foarte buna atat din punct de vedere al aspectului cat si al functionalitatii ! Sa te bucuri de masina, numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!