Jump to content

Jante Golf 6


jupanu
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Mi-am luat un Golf VI Trendline diesel si vreau sa-l incalt cu jante de aliaj aftermarket pentru ca sunt la un pret mai avantajos decat cele de la VW (cumparate separat). As putea sa pun de 16" (din aliaj) in locul celor de 15" (din tabla) pe care le are masina in dotare acum fara sa influenteze cu ceva inregistrarea kilometrajului sau alte chestiuni? Ce parere aveti de OZ SuperTurismo GT? Sunt bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat timp pastrezi acelasi diametru al rotii o sa ai erori minime la inregistrarea vitezei. Acum presupun ca ai 195/65/15. Dimensiunea corecta a anvelopei pentru jante de 16" pentru Golf VI este 205/55/16. Insa daca tot ai de gand sa dai bani multi pe Superturismo GT merita sa iei o dimensiune mai mare, de exemplu 17", pentru ca designul jantei respective iese in evidenta mult mai bine la o dimensiune mai mare (17",18"...). In cazul jantei de 17" anvelopele necesare vor avea dimensiunea 225/45/17. Problema cu 17" insa este ca la dimensiunea asta Volkswagen recomanda suspensie sport, ceea ce mai ridica pretul total, ne mai luand in calcul pretul mai mare al jantelor si anveloplor. De asemenea trebuie sa mai dai atentie si la ETul jantei ca sa nu te trezesti ca iti stau rotile prea inauntru sau prea in afara. Pentru 17" ETul cu care arata bine este 51. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, multumesc pentru sfat. O sa cumpar de 205/55/16 ca sa nu ma complic prea mult. Am ales marca OZ pentru ca o recomanda cei mai multi cumparatori si m-am gandit la modelul Superturismo GT pentru ca este singurul model care se potriveasca la Golf VI (in baza configuratorului gasit pe net la o firma de profil) si care par sa fie mai rezistente pentru ca au mai multe spite.

Ce alte modele mi-ai putea recomanda (fara sa depaseasca 1.000 lei/janta)?

Toate cele bune,

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jupanule daca tu ai trait cu impresia ca jantele de la VW sunt scumpe, stai sa-ti cumperi after noi si ai sa vezi ca te-ai inselat. :Driver:

Si eu iti recomand maxim 16' daca nu ai de gand sa montezi suspensie sport pe golfulet.

Daca vrei OZ, eu ti-as recomanda OZ Hydra pe 16', dau foarte bine pe masinuta cu cele 5 spite!

Daca vrei ceva original Vw, poti sa cauti Jante Mugello, gasesti second hand, dau foarte bine pe golf V si nu vad de ce pe Golf VI ar fi urate. Sunt tot pe 16'

Bafta la cumparare ;)

post-3973-1241338251_thumb.jpg

post-3973-1241338257_thumb.jpg

post-3973-1241338263_thumb.jpg

post-3973-1241338521_thumb.jpg

Modificat de psyk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, arata bine. Acum am descoperit ca mai am o problema. Am gasit mai multe modele care se potrivesc pe Golf VI de 16" insa vad ca exista doua tipuri (de 7 si 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de aliaj standard cu care vine echipat Golf 6 HL, au dimensiunile 6.5Jx16 si ET 50. Pe configuratorul de la OZ, pentru dimensiunea de 16 sunt mai multe variante de jante, cu latimea de 7 sau 7.5. Teoretic, pentru niste anvelope de dimensiunile 205/55/16, latimea maxima a jantei este 7. Practic, probabil se pot pune acele anvelope si pe jante de 7.5, nu cred sa fie probleme. Personal, am ales jante OZ Ultraleggera, de 7x16 si ET 48, care se potrivesc foarte bine, iar anvelopele originale (205/55/16) se aseaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vreau sa renunt la gumele cu care a venit masina, Conti EcoContac 3, asa ca vom ramane tot pe 15.

(apropo, ma ajuta cineva cu prinderea exact si ET-ul pentru 15 inch ?? mersi)

Cred ca voi merge tot pe Borbet, de preferinta CA, care le-am avut pe variant.

Arata foarte bine si pe 15. Nu multe jante se comporta la fel.

De exemplu, cele "subtiri" nu dau prea bine pe dimensiuni mici.

Parerea mea.

Nici Mugello nu arata rau.

borbetCA.jpg

Nu ar fi rau sa puneti si niste preturi, ma rog, in cazul in care le stiti. Sau macar cei care au achizitionat deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo, ma ajuta cineva cu prinderea exact si ET-ul pentru 15 inch ?? mersi

Prinderea este 5x112. ET-ul il poti lua din Certificatul de Conformitate dat de dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum vi se pare ca arata masina cu superturismo gt? Am gasit pozele pe un site din state.

post-19976-1241549197_thumb.jpg

post-19976-1241549233_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Jupanu, masina arata foarte bine cu jantele alea cu un mic amendament: este un golf 5!!!!

Nu iti poti da seama cum ar arata pe masina ta pentru ca este o diferenta nu doar de look ci si constructiva intre mkv si mkvi

LE: Dat fiind ca discutia se refera la jante am, voi muta topicul in aria de Jante si anvelope unde ii este locul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu iti recomand Rial. Le iei si mai ieftine, avem importator oficial in tara noastra, Sigemo. Eu de la ei am luat si au fost foarte prompti, mi-au facut livrarea a doua zi. La un pret bun si jantele sunt impecabile pana acum. Eu am cauciucuri de 205 pe masina si jantele originale aveau ET 50. Acum am cu ET 46 dar e foarte ok. Cu cat ET-ul e mai mic, cu atat janta este iesitia mai in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu vreau sa pun de gti de 18 pe un golf 6 trendline motor 1.6.stie cineveva ce dimensiuni are jante originala /?cumbva 225.et40.18?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic sfat pt cine vrea jante de aliaj. Din experienta multor colegi de pe forum s-a dovedit ca jantele din fabrica in general sunt muuuult mai rezistente la socuri decat cele aftermarket si poate un pic mai durabile.

La ibiza nu am avut jante din aliaj din fabrica si dupa multe cautari de jante after market m-am decis sa cumpar jante originale de vw :)

Arata perfect si acum dupa 3 ani de Bucuresti.

Daca cumva se nimereste sa va placa un model de janta VW merita pus in balanta si aceasta optiune :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o singura janta detroit costa 18 mil la reprezentanta iar remake'ul consta 1000euro toate 4 pe 18 inch plus cauciucuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

obrazul subtire... :(

Eu unul as alege doar intre OEM sau ceva producator cunoscut care eventual lucreaza si OEM (Ronal, BBS dar si Oz)

Iar din ofertele lor, nu va aruncati la cele mai ieftine. Fiecare brand are OPP-uri (open price - cele mai ieftine), mid si high range

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!....am si eu cam aceeasi problema...nu stiu ce sa fac !!! as vrea si eu sa imi schimb jantele cu care a venit golfu meu ..si nu stiu ce sa aleg!..aici ma refer la dimensiune...sa merg pe R16? sau sa continui tot pe R15?!.ma gandesc, masina fiind noua parca nu as renunta la caucicurile cu care a venit din fabrica. Daca vreau sa imi schimb jantele pe 16 ar trebui sa schimb si caucicurile , deci un cost destul de mare jante+cauciucuri noi. Oare chiar merita trecerea de pe 15, pe 16? Am inteles ca distanta de prindere este de 5x112, dar stie cineva exact cat este ET-ul si "j-ul" la modelul trendline pe r15?(am inteles ca il pot lua din Certificatul de Conformitate, dar nu sunt in tara si nu prea am cum sa ma documentez), sau macar intre ce valori sa fie cuprins, fara sa am probleme.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O posibila idee pentru cei ce vor sa-si schimbe jantele : eu am pus OZ Ultraleggera, dimensiune 16x7 si am pastrat anvelopele originale (205/55/16)

post-35323-1247059722_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic sfat pt cine vrea jante de aliaj. Din experienta multor colegi de pe forum s-a dovedit ca jantele din fabrica in general sunt muuuult mai rezistente la socuri decat cele aftermarket si poate un pic mai durabile.

Jantele OEM sint fabricate tot de producatori de jante aftermarket.Eu mai degraba m-as orienta spre jante care au omologari internationale si nationale, automat spre marci consacrate.

De ex. un amanunt mai putin stiut este ca, Borbet are peste 80% din productie orientata spre jantele OEM, diferenta raminind pt. jantele aftermarket, iar procedeul de turnare este acelasi "aluminiu turnat la joasa presiune"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ma gandesc sa imi iau un G6 HL si nu ma pot lamuri care e treaba cu jantele de 17". Ideea este urmatoarea:

Vreau sa il iau cu jantele standard de 16" de pe HL (parca erau Atlanta). Apoi, cand oi mai avea bani vreau sa pun jante de 17" (probabil din catalogul de accesorii originale VW, care se gaseste si pe aici pe forum pe undeva). Intrebarea mea este:

Daca pun jante de 17" VW, este neaparat, musai, obligatoriu nevoie sa schimb si suspensia? Intreb pentru ca eu de fapt fug de suspensia sport si mi-ar placea sa am jante de 17" dar cu suspensie normala.

Ca sa nu fie neintelegeri :D, ma gandesc la Avignon sau Activa (Wheel size: 7 J x 17 ıı, ET 54,LK 5/112 For use with tyre size: 225/45 R17)

Mersi

Modificat de aveamurechi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
pai o singura janta detroit costa 18 mil la reprezentanta iar remake'ul consta 1000euro toate 4 pe 18 inch plus cauciucuri

Vrei sa pui jante de 18 inci pe motor 1.6l, 102 cai? Nu te sfatuiesc.Gandeste-te ce demaraj va mai avea masina.Nici pe 17 nu e indicat.mergi pe 16 si nu o sa gresesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiu ca nu are absolut nici un fel de legatura cu topicul, dar problema e ca nu pot crea topic-uri noi pe pagina(probabil nu am suficiente posturi sau ceva de genu`) dar as avea o intrebare pentru cunoscatori si nu numai. Am un G6 1.6 care nu este echipat cu sistem de navigatie iar zilele trecute am dat de niste oferte pe internet(produsele sunt aftermarket dupa cum mi-a spus cel care le comercializeaza) care sunt f. f. f. tentante, pretul este deosebit - intre 1900 si 2300 de roni - pentru ce stiu sa faca. Dar mai bine va las pe voi sa hotarati, eu unul sunt dispus sa-mi pun unul pe masina, doar ca as dori sa aflu si parerea celorlalti, mi se pare un pret bun la o asemenea oferta - mi-e sa nu fie tzeapa la banii astia, sincer.

Sistemul multimedia este conceput pentru modelele Volkswagen din generatia recenta. Finisajul, luminile butoanelor, designul, au fost conecpute special pentru actualele modele de.

VW Passat(modelu nou) VW Touran, VW Tiguan, VW Golf 5, Golf 6, VW Cady, VW Jeta, VW Eos, Seat Altea and Altea XL, Toledo, Leon,, , Skoda Oktavia 2, Skoda Superb 2, Skoda fabia 2, Skoda Roomster,, ,

-Aparatul are 4 jocuri instalate pe el, care pot fi jucate prin touch screen

-Apoaratul permite schimbarea culori displayului in 3 culori diferite( Albastru, Rosu si Verde )

-Permite citirea oricarui format: DVD / DVD-R / DVD-RW / DVD+R / DVD+RW / DIVX(MPEG4) / VCD / JPEG / MP3 / CD / CD-R / CD-RW / CD+R / CD+RW. etc

-Car kit prin Bluetooth - afiseaza pe ecran numarul/numele celui care suna + se poate apela direct de pe interfata GUI cu suport Touch Screen

-Electronic & mechanical anti-shock system

-Display LCD 7"( 16, 5cm ) rezolutie 1440x234,

-Touch screen function

-Card reader & USB 2. 0 ( cu redarea fisierelor AUDIO &VIDEO direct de pe card sau memory flash )

-Radio ( am & fm tuner )

-Tv-tuner-se pot urmari posturi tv + permite cuplarea dispozitivului cu functie Auto rear viewing (camera video pentru mers inapoi),

-Audio 4x50 Mosfet

-1xRCA video input

-2xRCA audio input

-1xRCA rear view camera input ( intrare pentru camera de marsarier)

-1xRCA video output

-2xRCA audio output

-Full-function OSD remote control

-GPS cu meniu si ghidare vocala in limba ROMANA

-paratul vine cu IGO,, MIO MAP saU ROUTE 66

-ARE INCLUSE TOAT TARILE DIN EUROPA INCLUSIV ROMANIA LA NIVEL DE STRADA SI NUMAR )

-Atentie aparatul este mult mai bun si complet fata de cel oferit de reprezentanta volkswagen

-Dc ce este mult peste cel oferit de reprezentanta volkswagen vezi mai jos avantajele fate de cel oferit de reprezentanta VW:

-(1) Aparatul citeste orice format de DVD SI DIVX lucru care cel oferit de vw nu il face

( cel de la VW citeste doar DVD-uri originale

de DIVX nici nu se pune problema nu stie ce sunt alea )

-(2) Aparatul are audio video input, lucru care iti permite sa pui alte device-uri JOCURI CAMERE ETC

(le cel oferit de reprezentanta VW ai nevoie de o interfata adaptoare care costa cel putin 400 euro)

-(3) Aparatul are video output cea ce iti permite sa scoti semnal video pe alte monitoare cum ar fi TETIERE cu LCD etc

(cel oferit de reprezntanta VW nu poate asta decat cu acea interfata adaptoare care costa peste 400 euro)

-(4)GPS-ul foloseste o platforma de tip PNA cu windows CE cea ce iti permite sa schimbi si sa faci update sa softul de navigare dupa cum doresti

( la cel original navigatia ruleaza doar pe CD cea ce iti uzeaza lentila optica mult mai repede decat este normal

plus ca nu este asa stralucit ca si soft, este mult sub GIO, MIO MAP, sau Route 66 )

-Aceste 4 caracteristici plaseaza acest aparat mult peste cele oferite de reprezentanta VW

si nu in ultimu rand ca pretul este de cel putin treo ori mai mic fata de cele oferite de reprezentanta VW la un pret nejustificat de mare

-Aparatele sunt noi sigilate in ambalajul original.

Produsul este nou Pret-2200 ron

Precizez ca oferta este din martie 2009 deci e foarte probabil ca preturile intre timp sa se fi micsorat.Mai am de adaugat ca m-am intalnit astazi cu "dealerul", am vazut aparatul, e in cutie, nou etc, se potriveste ca dimensiuni la bordul din golful meu, omul mi-a dat si un nr. de tel al cuiva care le si monteaza (100 ron in Bucuresti), dar dupa cum v-am mai zis mi-e cam teama sa nu fie tzeapa. As aprecia foarte mult daca mi-ati da un sfat sau ceva de genul pentru ca nu prea sint cunoscator si imi cer scuze inca odata daca replyul este offtopic, dar chiar nu am unde sa postez sau sa creez topic nou. Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dintre cei care au Golf 6 cu jante de 17, ce dimensiuni omologate ale jantelor aveti in certificatul de inmatriculare? Stiu sigur ca aveti de 16, dar sunt cumva si de 15?

Masina o sa vina cu jante Porto de 17. Nu stiu daca sa imi pun jante de iarna de 15 sau de 16. Stiu ca jantele de 16 merg mai bine din orice punct de vedere, dar cele de 15 au pneuri mai inguste (195), deci apasarea si aderenta sunt mai mari. In plus, talonul e mai mare, deci esti oarecum mai la adapost de toate hartoapele si "surprizele" ascunse sub zapada de pe drumurile romanesti.

Asadar, se pot pune jante de 15 la G6 cu suspensie sport?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da poti pune fara problema si vezi ca in noul talon nu mai scrie dimensiunea gumelor deci poti sa pui fara prob ce vrei tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu chiar, depinde de ce sistem de franre ai, ca daca ti-ai comandat un GTI au discuri de frana de 312mm si alea de 15' sigur nu iti intra, dar cred ca acum am inteles; ai zis un Golf6, deci ceva asa mai simplu. Daca are discul de frana de pana la 288mm intra si alea de 15' siguranta.

Important este ca circumferinta celei de 15' sa fie identica cu cea de 17' sau pe acolo. Mai exact daca ai jante de 17' cu anvelope 225/45/17 atunci tu trebuie sa ii pui daca ai jante de 15', cauciucuri 195/65/15.

Uite si un link cu un calculator de jante si cauciucuri. . http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry ca am uitat sa mentionez: modelul e G6 cu motor de 1,6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!