Jump to content

Jante Golf 6


jupanu
 Share

Postare recomandată

@rex corect :offtopic:

eu ma refeream la faptul ca in general, la vw jantele sunt cu J si se asociaza cifrele dinaintea acestuia latimea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care si-a pus jante p16 p golf6 si da bn sa-mi zik si mie c model.ms anticipat

Vezi postul meu (#17 in acest topic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am achizitionat un set de roti noi marca ENZO care pana acum m-au multumit si dau si bine pe masina doar pentru iarna. Am trecut de la r17 la r16/55/205 si e ok. Vedeti cum arata un Golf 6 gti cu roti pe 16.

post-17944-1263857954_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tecut la varianta detroit 17 inch.as fi pus 18 dar e grav cu strazile din romania.dar masina dc este curata nu e diferenta mare intre 17 sau 18.si dc vrei niste jante de 17 care sa para cat mai mari cele detroit par cele mai potrivite.e o parere aftermarket

post-41649-1264022307_thumb.jpg

Modificat de exchange
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ba da uite aici pe a mea, dar sunt replici italienesti; daca citeai mai sus tot topicul vedeai ca sunt si pe 16 :offtopic:

post-41331-1265993631_thumb.jpg

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tecut la varianta detroit 17 inch.as fi pus 18 dar e grav cu strazile din romania.dar masina dc este curata nu e diferenta mare intre 17 sau 18.si dc vrei niste jante de 17 care sa para cat mai mari cele detroit par cele mai potrivite.e o parere aftermarket

Arata ca si cum ar fi pe papainoage.

Clar, la jante de la 17 in sus ai nevoie sa cobori un pic masina asa cum recomanda si producatorul ----> suspensie sport

Modificat de iepumare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iepuremare -eu vreau sa cobor masina,dar romania nu e o tara unde sa fie deajuns sa vrei.spre exemplu cand intru in parcare exista un mare sant format acolo unde nu ai cum sa l ocolesti,si nici alta zona unde sa parchezi,si cand trec pe acolo tot timpul o mangai pe burta pe saraca.daca ai stii cate mi trec prin cap cand aud din interior acel sant racaindu mi burta masinii..n ai idee.ptr cei cu locuri bune de parcare si drumuri bune e alta treaba.jantele de 17 in loc de 18 nu e un moft.e un must.(sper sa avem si bani de asfalt pana sa imbatranesc)

Modificat de exchange
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant ar fi dc mai sunt posesori de golf 6 cu jante aftermarket sa posteze niste poze sa ne formam o idee de jante care ar fi cele mai potrivite ptr forma noului golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Jante montate de curand la NVT :

- Borbet CC - 15"

- Dezent RB Dark - 15"

post-48919-1266844931_thumb.jpg

post-48919-1266844949_thumb.jpg

post-48919-1266845011_thumb.jpg

post-48919-1266845028_thumb.jpg

post-48919-1266844931_thumb.jpg

post-48919-1266844949_thumb.jpg

post-48919-1266845011_thumb.jpg

post-48919-1266845028_thumb.jpg

Modificat de Vali@NVT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Primul model pe 15" arata oribil

Cel de al doilea acceptabil.

Eu am borbet pe golf 4 pe 17" dar imi rupe directia consumul si confortul.Pe 16" dupa parerea mea e cel mai bun compromis.

Modificat de rebelkid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am spalat masina dupa ultimele 5 saptamani. Cand m-am uitat la jante, sa lesin ! Corodate urat de tot pe centru in special (rotile fata) si ceva mai putin pe spate. Oricum sunt distruse. Mentionez ca am replica de Golf V GTI de 16 pentru iarna. Iarna trecuta nu au patit nimic, dar acum s-au distrus in 5 saptamani de la ultima spalare. E chiar asa de mare diferenta cu OEM ? Am facut 10 ierni cu jante OEM de Ford si nu mi s-a intamplat asa ceva. Voi incerca sa pun si poze.

PS: Ideea e ca m-am uitat la toti in parcarea mea, dar asa ceva nu am mai vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele pe 15 nu sunt un punct forte ptr golf.parerea mea ca de la 17 in sus prinde contur masina.

legat de jante poti gasi jante aftermarket care sa aiba o calitate foarte buna si altele.....cum iti e norocul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut vreau sa schimb si eu jantele de pe 15 pe 16 dar vad ca nimeni nu a dat un raspuns evident de clar. vreau sa pun jante pe 16 7j iar intrebarea de 1 mil de puncte este : care ar fi ET-ul potrivit sau intervalele de incadrare. de exemplu de unde vreau sa imi iau eu jante, persoana respectiva mi-a spus ca are jante pe 16 si intervalul ET este de 35-45. eu pe care sa merg (SAU SA IL ALEG) pe cel mai potrivit si sa de-a si bine sa zicem asa cat mai apropiate de cele din stock pe 205/55/R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

205/55/R16. - e dimensiunea OE la anvelopele pe 16" nu prea are legatura cu ET-ul jantei.

Referitor la ET -ul jantelor ce pot fi montate pe G6, informatia ta e corecta, intre 35 si 45 e ok, nu risti sa-ti atinga, singurele diferente fiind doar estetice, Et mare > bagate inauntru, ET mic > scoase in afara. Eu personal asi merge pe ET 35, jantele in acest caz fiind putin mai iesite in afara fata de stoc - 1 cm, daca tot iti iei jante macar sa "dea" bine nu !! :icon_rambo:

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati de ET intradevar diferente vizibile nu am observat intre ET50 la cele pe 17 OEM si cele pe 16 ENZO cu ET35. Putezi vedea la sectiunea Masina mea, la postul meu ca am atasat poze si nu e nici o diferenta vizibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

iron, probabil daca citeai cu mai multa atentie gaseai raspunsul. Din cate retin, despre dimensiunile jantelor si anvelopelor s-a discutat si in sectiunea dedicata Golf 6. Dimensiunile standard in cazul jantelor de 16, puse pe Golf 6 din fabrica, sunt: 6.5x16 si ET 50, cu anvelope de 205x55x16 evident. Un ET 35 inseamna o abatere de 15 mm de la ET standard de 50 (mai iesite in afara).

Cel mai bine ar fi ca, in cazul in care vrei sa schimbi jantele, sa te orientezi spre unele care au certificare TUV si asigura compatibilitatea cu modelul respectiv (Golf 6)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

multumesc ca mi-ati raspuns scuze dar nu prea am avut acces la internet !!! pana la urma o sa pun jante pe 16 et 45, sper sa fie bine !!! numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In cazul in care ii cineva interesat, vand 4 jante 17', negre + cauciucuri 235/40 (450ron/buc cu tot cu guma), sau la schimb cu jante pe 16, id : stet.lucian@yahoo.com

post-69347-1275885223_thumb.jpg

post-69347-1275885231_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Jante Wolfrace Takata 17' ET 40 , deocamdata fara probleme.

post-58101-1277490154_thumb.jpg

post-58101-1277490195_thumb.jpg

post-58101-1277490216_thumb.jpg

Modificat de Brambus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Am si eu o nelamurire!Am comandat pentru un Golf 6,un set de jante pe 17.

17" SWH POISON Velgen

- met nieuwe 225/45/17 Standaard High-Performance banden

- Geschikt voor: Volkswagen Golf 6 (2008 tot nu)

1 Set

post-51868-1278264577_thumb.jpg

Modificat de marius17trp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius17trp - daca scrie in talon dimensiunea aia, inseamna ca se pot pune; ar trebui luat, insa, in considerare si daca masina are suspensie sport; tot ce vine cu dimensiunea 17 din fabrica are si suspensie sport(mai tare).

Merge pus, dar e recomandat sa ai suspensie sport pentru ce depaseste 16 inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru drumurile noastre iti recomand pe 16",mai ales la motorizarea ta.E drept ca arata mai bine pe 17 dar cu un pret..

Modificat de TDRfx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb cu oamenii de la care am comandat rotile,dar m-am razgandit cam tarziu!Si ei,la randul lor le-au comandat deja pe 17",si nu mai pot schimba!!Am sa postez poze dupa ce o ""incaltz""!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

deci pt un g6 pot merge cu incredere pe jante

6.5 cu 15" si

ET 50 pana in 35 max fara pb

gresesc cu ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!