Jump to content

Jante Golf 6


jupanu
 Share

Postare recomandată

Sigur o sa ai 288mm, deci poti pune jante de 15' cu cauciucuri 195/65/15 si ai prinderea jantelor 5x112. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ca sa fiu sigur ca am inteles.... 5 e numarul prezoanelor, iar 112 mm e dimensiunea filetului? Asta inseamna ca dimensiunea e aceeasi si la jantele de 16 si 17?

Borisake, esti sigur ca asa e? Asa sunt dimensiunile la toate VW sau numai la G6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 5 prezoane, iar 112mm este distanta dintre ele, adica cele 5 reprezinta puncte ce descriu un cerc cu diametrul 112mm. Indiferent de diametrul jantelor 15', 16', 17' distanta ditre prezoane nu se modifica e aceeasi la toate 112mm.

Ceea ce vrea sa -ti spuna Borisake e ca tu ai niste discuri de frana maricele (288mm) ceea ce inseamna ca nu vei putea pune pe masina jante cu diametre mici (gen 14') pt ca o sa-ti atinga janta de etrier. Probabil ca 15' e limita inferioara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Ms mihaintz pt completare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Modelul acela de jante (OZ Power) se potrivesc, dar dimensiunea specificata de producator la acest model pentru Golf VI este J 7,5 x 16. In acest caz anvelopele originale ale masinii (205x55x16) sunt putin prea inguste si ar trebui schimbate cu unele cu latimea de 215. Si eu am vrut sa iau acest model de jante cand le-am schimbat pe cele originale, dar pana la urma am optat pentru Oz Ultraleggera cu dimensiunile 7x16 (vezi postul meu anterior), astfel ca am pastrat anvelopele originale pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns. imi plac enorm aceste jante si nu vreau sa renunt la ele. bani pt alte anvelope nu am. pai ma gandesc ca J 7x 16 se vor potrivi perfect . ma voi mai documenta sa nu cumva sa fac o alegere gresita ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o toleranta in care o anvelopa se poate monta pe latimi de janta de la-pina la.

In cazul nostru, ambele dimensiuni de anvelopa se pot monta si pe janta de 7 si de 7,5.

O spun cataloagele de specialitate ale producatorilor de anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele standard ale masinii (in echiparea HL) au dimensiunea 6.5x16 iar anvelopele 205x55x16. O dimensiune de 7.5x16 a jantelor reprezinta o abatere totusi destul de mare, in cazul mentinerii acelorasi anvelope. Nu zic ca nu se pot monta, dar, din cate am observat si in calculatorul dimensiunilor jante-anvelope, pentru anvelopele 205x55x16 latimea maxima a jantelor este J7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si configuratorul citat de mine: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

Aici exista un calculator "An ideal rim-width calculator" in care pentru dimensiunea anvelopelor de 205x55x16 se obtine o dimensiune a jantei cuprinsa intre 5.5x16 si 7x16. Bineinteles e vorba de o dimensiune optima, ceea ce, asa cum am spus, nu cred ca exclude montarea unor jante de 7.5x16. Nu stiu insa d.p.d.v practic ce influente poate avea acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa iau niste jante pe 16 pentru un golf VI. Stie cineva ce ET au jantele "Atlanta"? asta ca sa nu iau cumva niste jante care sa iasa prea mult in afara

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele Atlanta, standard in echiparea HL, au ET=50. Cele schimbate de mine au, spre exemplu, ET=48. Este de dorit sa verifici daca pentru jantele pe care doresti sa le cumperi exista certificare privind incadrarea in parametrii solicitati de producator pentru aceasta masina (Golf VI). Astfel vei fi sigur ca nu vei avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit jantele astea. sunt niste replici dupa Detroit de la three face. Importatorul spune ca sunt omologate rar, se potrivesc dpdvd al modelului masinii si sunt produse in italia

ce parere aveti? mentionez ca vreau sa le le folosesc ca jante de iarna, deci nu o sa am pretentii prea mari de la ele

post-41331-1258969464_thumb.jpg

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aratat arata bine. Ce dimensiuni (diametru, latime, ET) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET 42 cu 5 x 112 si 7Jx16"

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de motorizare. Daca este 1.6 tdi potrivesc. Trebuie sa verifici daca ET-ul este compatibil cu marimea etrierelor.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET-ul e cam mic (adica mai mic decat ET50 cat e stock), dar nu ar trebui sa fie probleme. Eu zic ca merg fara probleme.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi le-am comandat! astept sa vina si o sa vad daca sunt ok

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sa trec de la 15 " la 17" trebuie sa pastrez latimea 7 a jantei cu ET 50 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
as vrea sa iau niste jante pe 16 pentru un golf VI. Stie cineva ce ET au jantele "Atlanta"? asta ca sa nu iau cumva niste jante care sa iasa prea mult in afara

pe cat ti ai luat?pe 17 sau 18?ce jante ai pt vara?de 18?ce motorizare ai?ai schimbat suspensia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca in cartea de identitate a masinii e trecut dimensiunea maxima 17inch omologata pe masina si eu pun pe 18 ma poate opri politia?in taloanele noi nu mai sunt stipulate dimensiunea jentilor(a patit o careva cu politia din cauza dimensiunii?cum poate demonstra domnu politai ce masina are dreptul sa mearga si care nu cu aceasta dinensiune de 18?mentionez ca doar in cartea de identitate a masini e trecut 17 iar cartea de identitate nu e obligatoriu sa o ai cu tine ci doar talonul(unde nu se mai gaseste capitolul jante si dimensiuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care si-a pus jante p16 p golf6 si da bn sa-mi zik si mie c model.ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@exchange - @catalin13_sxx:

- mi-am luat pe 16 fiindca le-am luat pentru iarna - masina e 1.6TDI; replica pe care am luat-o eu e omologata RAR; iar din experienta altor colegi de pe forum e la fel de rezistenta ca originalul(ce e drept e facuta in italia si nu in china)

- se pot lua jante si pe 17 si pe 18, atata vreme cat ele sunt omologate RAR sau au TUV(certificate europene) si exista ca dimensiuni pe masina de serie(vezi gti pe 18)

- pana la 18 inclusiv nu e nevoie de suspensii desi se simte la 18 ca ar avea nevoie; in schimb la 19 20 e deja altceva e necesar

- important la o janta e sa respecte ET distanta cu care iese roata in afara caroseriei(care cu cat e mai mica cu atat iese mai mult roata in afara), J-ul care iti da latimea jantei;

Cel mai bine e ca inainte sa cumparati janta sa cereti vanzatorului hartia oficiala, certificatul, care arata ca se potriveste pe modelul vostru - trebuie sa existe asa ceva neaparat. Daca nu e, atunci poate reprezenta o problema.

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J-ul care iti da latimea jantei;

O precizare: J e forma buzei, nu latimea jantei. Intr-adevar numarul de dinaintea "J"-ului e latimea jantei in inch, dar "J" nu are nici o treaba cu latimea jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!