Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

Volanul tau necesita 2.0. 1.0 nici nu exista. Volanul de o2 nonfl necesita 1.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, remus enache said:

CH,CK CJ? Care au Lin 2.0?

Da, doar acestea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Baieti vreau sa va intreb, sa nu cumpar iara ce nu trebuie.

Am volan comenzi octavia 2 fl cod 3T0419091JE74 este bun cablajul comenzi 3T0971584?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! Recent am cumpărat o skoda octavia 2, an 2009, motor 1.4 tsi. Am o problema la volan, mai exact comenzile nu funcționează mereu. Am discutat cu cineva și mi-a spus ca poate fi ori spira ruptă, ori calculatorul de coloana. Cum sunt momente când merge și când nu merge, as exclude spira, probabil ca odată ruptă, nu mai funcționează deloc. Nu funcționează nici claxonul, nici tempomatul. Am pus-o pe tester și a făcut probe și acestea toate funcționau. Mi-a spus ca are activate toate funcțiile, gen lumini de zi (a zis ca are câte un bec în proiectoare pentru asa ceva), cornering, etc. Dar vad ca ele nu funcționează. 

As schimba calculatorul de coloana, dar nu știu ce sa caut. Cum pot afla codul lui? 

Pot să-l schimb eu, e complicat? Trebuie codat cu vagcom-ul apoi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai trebuie verificat ce e defect. Nu inlocui piese asa..

Se masoara continuitate spira...apoi se pune un diagnostic. Da, calculatorul coloana se codeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, Poștașul said:

Salutare! Recent am cumpărat o skoda octavia 2, an 2009, motor 1.4 tsi. Am o problema la volan, mai exact comenzile nu funcționează mereu. Am discutat cu cineva și mi-a spus ca poate fi ori spira ruptă, ori calculatorul de coloana. Cum sunt momente când merge și când nu merge, as exclude spira, probabil ca odată ruptă, nu mai funcționează deloc. Nu funcționează nici claxonul, nici tempomatul. Am pus-o pe tester și a făcut probe și acestea toate funcționau. Mi-a spus ca are activate toate funcțiile, gen lumini de zi (a zis ca are câte un bec în proiectoare pentru asa ceva), cornering, etc. Dar vad ca ele nu funcționează. 

As schimba calculatorul de coloana, dar nu știu ce sa caut. Cum pot afla codul lui? 

Pot să-l schimb eu, e complicat? Trebuie codat cu vagcom-ul apoi? 

In mod normal, trebuia sa iti dea si codul de piesa,  cand ai facut diagnoza.

Da-mi seria de sasiu pe whatsapp sau mesaj privat pe forum si iti dau ce cod se gaseste pt masina ta.

Da  la inlocuire trebuie codat, setari de baza, etc.

Oricum, exact cum ti-a recomandat sii spido, trebuie verificat corect, inainte de inlocuire 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astăzi iar la "doctor", și a depistat problema. Spira e ok, calculatorul e ok, e vorba de comenzile de pe volan. Uneori merg, alteori, nu. Găsesc oare sau trebuie sa schimb volanul? 

Las și seria de caroserie, sper sa nu încalc vreo regula... 

TMBBJ61ZX9C003151

 

Screenshot_20221119_154130.jpg

Modificat de Poștașul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A desfacut butoanele din stanga? Poate sunt oxidate..Am gasit asa..datorita sprayurilor dezinfectante...cu care unii dau pe volan. Amintiri din pandemie....

Sa verifice cu atentie spira. Poate avea o fisura..si sa mearga aleator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, le-a desfăcut și pe alea din stânga. De spira ce sa zic, a zic ca e ok, butoanele sunt de vina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, cauta pe la dezmembrări. Noi sunt in jurul la 900 lei, setul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat, nu sunt ca ale mele. Am cautat și pe ebay, nu sunt. Când caut după codul "skoda 3t0 959 537", găsesc doar noi pe skoda-parts și am mai găsit prin Finlanda. 

Oare greșesc eu în căutare și nu folosesc ce cod trebuie? 

Modificat de Poștașul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doresti, da-mi seria sasiu pe mesaj privat sau whatsapp si iti pot face o oferta pe original,  noi, garantie si factura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cumpărat online comenzile pentru volan, când le-am primit am văzut ca la finalul codului au litera "d". Ale mele sunt fără acea litera. 

Le-am montat pe volan și tot nu funcționează. 

Care ar fi cauza?

  1. Având acea litera în plus, e posibil sa nu fie compatibile cu modelul meu? 

2. După montare, trebuie codate cu calculatorul? 

3. Dacă ar fi spira cu probleme, airbag-ul ar fi funcțional? Nu ar da eroare? La mine nu am eroare de airbag. 

4. Ce altceva ar putea avea? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform ETKA codul tau s-a schimbat in cel cu B in coada.

 

Cele cu D sunt de Fabia/Roomster.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa mearga si D ull,chiar daca e Fabia2..Alta e problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte mi a spus cel ce a umblat acolo, ultima data, spira era bună. Comenzile astea luate acum le-am schimbat eu. De aceea întrebam dacă se mai face vreo codare. 

Totuși, dacă spira ar fi ruptă,  ar fi funcționat airbag-ul? 

Menționez ca nici claxonul nu merge. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se face nicio codare. Singura diferenta poate fi cablajul, sa necesite repinuire. Spira-se poate verifica cu un aparat de masura. Cat nu merg comenzile,nu merge nici claxonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

 

Am schimbat si eu calculator de coloana 1ko 953 549 BF care era stock pe masina mea cu 1ko 953 549 BG pentru comenzile pe volan. Dupa ce am facut aceasta schimbare volanul merge mai greu si masina trage dreapta destul de rau. Pe la 50 de km/h schimba banda singura. Am pus inapoi calculatorul cu BF si directia si a revenit. Am omis eu ceva sau am avut norocul sa cumpar calculatorul BG defect?

Comenzile n au absolut nicio problema cu BG-ul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut BS ptr G85? Calibrarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
9 hours ago, katta11 said:

Salut!

 

Am schimbat si eu calculator de coloana 1ko 953 549 BF care era stock pe masina mea cu 1ko 953 549 BG pentru comenzile pe volan. Dupa ce am facut aceasta schimbare volanul merge mai greu si masina trage dreapta destul de rau. Pe la 50 de km/h schimba banda singura. Am pus inapoi calculatorul cu BF si directia si a revenit. Am omis eu ceva sau am avut norocul sa cumpar calculatorul BG defect?

Comenzile n au absolut nicio problema cu BG-ul pus.

Da, nu ai facut setare de baza. Fa la g85 si limita de forta la volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, F l o r i n a scris:

Da, nu ai facut setare de baza. Fa la g85 si limita de forta la volan.

Start the vehicle.

Turn the steering wheel one turn to the right and one turn to the left.

Drive in a short distance straight line on a level surface at a speed not higher than 20 km/h.

If the steering wheel is straight during the test drive then stop the vehicle with the wheels pointed straight.

Ensure that the steering wheel is not moved again.

Keep the engine running and do not switch off the ignition.

System voltage at least 12.0 V.

 

[Select]

[03 - Brake Electronics]

[Measuring Blocks - 08]

Group 004

[Go!]

Check field 1, the value has to be between -1.5 and +1.5 °.

[Done, Go Back]

[Coding-II - 11]

OR (if Coding-II is not available)

[Security Access - 16]

Enter 40168, to enable the basic setting.

[Do it!]

[Basic Settings - 04]

Group 060

[Go!]

After a successful basic setting, field 2 should say "OK".

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06]

Note: After successful basic setting, the Steering Limit Stop needs to be adapted too.

 

Aceasta este procedura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu,da. Depinde de pompa Abs instalata pe masina. Daca este cu Esp va merge. Daca nu, adaptarea se face pe 44 steering asist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, după un retrofit la pilot automat la Octavia 2fl 2013 DSG cu midline. Ce cod de coloana este compatibil pentru a merge pilot, padele și comenzi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod are calc actual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!