Jump to content

Golf 6/Jetta - Probleme ABS/ESC + ambreiaj


TrIcK
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Azi am reusit si eu  să schimb pompa ABS. În loc de 1k0907379 AD pompa 1k0614517 BD am schimbat-o cu modul 1k0907379 B J iar pompa 1k0614517 DE. Electricianul meseriași.. a codat-o fără probleme. Multumesc tuturora pt. sfaturi !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut am o problema cu modulul abs e defect 1KO 907 379 AE si 1 KO 614 517 BE

nu gasesc cu seria asta, cu ce pot sa-l schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu unul cu BJ si DE. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, de curând m am ales cu vestita eroare - - 1130 abs operation implausible signal -vw golf 6, 1.4mpi, 2009 - s au făcut verificări pe mufa și siguranțe, toate OK. 

Toți ma îndruma ca e pompa Abs, astfel va rog să-mi spuneți ce s ar potrivi inloc de 1k0614517 BD, cu 1K0907379 CD. 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa mai si citim nu doar sa punem jntrebari si sa asteptam raspunsurile mura in gura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare am o problema cu unitatea Abs am acea serie cu probleme 1 K0 907379 AE pe electric și am înlocuit cu un cu BJ doar ca la rescriere mi sa spus ca nu poate fi rescris unitatea fiind data jos de pe 1.6 TDI eu având 2.0 TDI cei care mi-au vândut-o spunand ca nu are importanta de pe ce tip de motorizare e, ce pot face în situația asta, cel care a încercat sa o rescrie spune ca nu poate face asta fără nu știu ce cod, ma poate ajuta cineva cu un cod de rescriere sau un sfat? Mulțumesc. 

 

 

Modificat de Eduard22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

pe masina, modululABS are un cod 1KO 614 517 BE

pe diagnoza apare un cod 1KO 907 379 CE

 

am gasit o piesa cu cod 1KO 614 517 CP

                                        1 KO 0907379 BE   sunt compatibile?

(am retinut ca ideal ar fi BE/ DJ in terminatie , dar momentan asta este ce am gasit.

cu functia search nu am reusit sa gasesc o postare cu echivalarea codurilor.)

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna seara ma poate ajuta si pe mine careva cu niste coduri de de codat o pompa abs modelul : mk60ec1 h31 0121 am schimbat pompa si acm la codare acolo imi apare numai 00000000000000000000000000000000000000 si imi trebuie codul nou....va multumesc masina este un golf 6 1.4 tsi automat cod motor CAVD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, bogdang1991 said:

imi trebuie codul nou

Nu este alt cod, ci codul vechi. Asa cum ti-a scris au bundy, cauta in scanari mai vechi si copiaza codul vechi, pt codarea pompei montate.

Dupa aceea, setari baza senzori, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, bogdang1991 said:

buna seara ma poate ajuta si pe mine careva cu niste coduri de de codat o pompa abs modelul : mk60ec1 h31 0121 am schimbat pompa si acm la codare acolo imi apare numai 00000000000000000000000000000000000000 si imi trebuie codul nou....va multumesc masina este un golf 6 1.4 tsi automat cod motor CAVD

Eu la MK60EC1 H35 0120, CAVD am 143B600D212200FA281006EA841B0040B500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu ajuta, la acesta generatie, codarea generata are legatura cu VIN ul masinii, etc. Se poate incerca o generare/compunere a acesteia, daca nu o ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum se face asta ?

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, se compune, e mai complicat.  Da-mi seria sasiu si o sa incerc sa te ajut luni.

Întrebarea este.....nu ai codul vechi, nu...? Ca nu prea ai raspuns legat de acest aspect 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am inlocuit modului abs si pompa cu unul care are terminatia BJ, respectiv DE.

1. Nu am reusit sa codez modulul,  introduc codul vechi dar nu și-l păstrează. Stie cineva de ce se intampla asta? Codul introdus este: 143B400D09260003281102EC902100423000

2. De asemenea nu am reușit nici sa adaptez cei 3 senzorii?

3. Pentru aerisirea cu VCDS se face doar pe rotile din fata, iar cand se face ouput test se lasa deschise toate suruburile de aerisire?

 

Masina in cauza, golf 6, 2.0 tdi, cbab

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am si eu urmatoarea problema:

ABS, ESP nu functioneaza, martori aprinsi, asa am cumparat masina ... un Golf 6 , 1.4 TSI, 90 KW, fabricat 03.2009.

Am mers la un mecanic si mi s-a spus ca ar fi unitatea ABS defecta. Nu am gasit la dezmembrari codul 1K0907379CD, dar citind pe forum si la

sugestia mecanicului, am luat o unitate cu terminatia BJ si partea hidraulica  DE.

Problema e ca nu o poate coda cu codul de pe pompa originala. Aveti vreo sugestie ca sa ies din incurcatura? Poate fi pompa cumparata

incompatibila cu masina? Sau poate e defecta si asta?

 

IMG-20201209-WA0009.jpg

20201229_134249.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Marin Bebe&Florin67

Codarea trebuie compusa in functie de codurile PR si optiunile existente pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, florin67 said:

Salut,

Am si eu urmatoarea problema:

ABS, ESP nu functioneaza, martori aprinsi, asa am cumparat masina ... un Golf 6 , 1.4 TSI, 90 KW, fabricat 03.2009.

Am mers la un mecanic si mi s-a spus ca ar fi unitatea ABS defecta. Nu am gasit la dezmembrari codul 1K0907379CD, dar citind pe forum si la

sugestia mecanicului, am luat o unitate cu terminatia BJ si partea hidraulica  DE.

Problema e ca nu o poate coda cu codul de pe pompa originala. Aveti vreo sugestie ca sa ies din incurcatura? Poate fi pompa cumparata

incompatibila cu masina? Sau poate e defecta si asta?

 

IMG-20201209-WA0009.jpg

20201229_134249.jpg

Care este coding ul vechi, al masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, florin67 said:

Salut,

Am si eu urmatoarea problema:

ABS, ESP nu functioneaza, martori aprinsi, asa am cumparat masina ... un Golf 6 , 1.4 TSI, 90 KW, fabricat 03.2009.

Am mers la un mecanic si mi s-a spus ca ar fi unitatea ABS defecta. Nu am gasit la dezmembrari codul 1K0907379CD, dar citind pe forum si la

sugestia mecanicului, am luat o unitate cu terminatia BJ si partea hidraulica  DE.

Problema e ca nu o poate coda cu codul de pe pompa originala. Aveti vreo sugestie ca sa ies din incurcatura? Poate fi pompa cumparata

incompatibila cu masina? Sau poate e defecta si asta?

 

IMG-20201209-WA0009.jpg

20201229_134249.jpg

Ai codingul pompei vechi ?

Adauga 00 la sfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 minutes ago, F l o r i n said:

Care este coding ul vechi, al masinii?

Exact....scrie ca il are. Acum, sa il vedem, eventual pune seria sasiu a masinii + detalii motorizare, etc sau poza cu sticker opțiuni, sa vedem daca te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am decat poza aceea cu rezultatul testului. Pompa veche e pe masina, deci cred ca se poate face o diagnoza si sa aflu codingul ei.

Seria de sasiu este wvwzzz1kz9p444946 tipul 1K ACCAXAX0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, florin67 said:

Nu am decat poza aceea cu rezultatul testului. Pompa veche e pe masina, deci cred ca se poate face o diagnoza si sa aflu codingul ei.

Seria de sasiu este wvwzzz1kz9p444946 tipul 1K ACCAXAX0

Cel mai bine, intra cu vcds ul pe 03 abs si posteaza coding ul.

Pe acesta il utilizati la codare pompei noi...sh... de regula, daca acesta are coding mai lung, se adaugă 00 la sfarsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am revenit la problema mea cu pompa ABS ....nu s-a rezolvat nimic nici cu adaugarea 00 la sfarsitul codului

Atasez o poza cu codul pompei originale, poate imi mai dati niste sugestii...Multumesc!

20210105_151612.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!