Jump to content

Golf 6/Jetta - Probleme ABS/ESC + ambreiaj


TrIcK
 Share

Postare recomandată

Din pacate nu se rezolva prin update.Se inlocuieste pompa Abs si se codeaza corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa caut si conductele de ABS sau nu este nevoie? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se schimba conductele, se schimba modulul de ABS, se face aerisirea, atat clasica cat si cu VCDS, se codeaza modulul, se fac adaptarile senzorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara, din cei care ati schimbat modulul ABS/ESP ati observat ca dupa schimbare masina nu mai are frane exact cum avea inainte de schimbare?Este normal?

Pe scurt, masina mea a fost vizată de masura service cu update la unitate ABS iar dupa ceva timp unitatea a căzut complet asa ca reprezentanta VW a înlocuit doar calculatorul ABS aflat pe pompa ABS.După schimbare frana tine  mai jos ca inainte si parca trebuie sa apeși mai cu putere pedala.

Deci frane am, pedala nu este la fund doar ca asa cum v am zis trebuie sa apeși mai mult si mai cu putere.

Multumesc.

Modificat de aysmen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura....daca nu s-a umblat la partea hidraulica, nu are de ce sa fie diferenta.Ori e doar o impresie a ta,ori nu esti informat bine..si a fost schimbata pompa cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti schimba electronica fara sa umbli la hidraulica. posibil sa nu se fi facut aerisirea cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai ma duc sa imi faca o aerisire?cu VCDS sau clasică?Multumesc.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi cu VCDS se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bună am făcut o programare la vw  pentru martori esp/frână de mana si abs și miau dat mail ca trebuie s afac ceva update  și dacă îmi cedează abs îl înlocuiesc ei pe bani producătorului e reala treaba? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,asa este. E un lot de pompe Abs cu probleme din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am făcut o programare ca îmi erau aprinsi martori de la Abs, esp și frână de mana în bord și ei miau zis ca imi fac și update și ma gândesc ca îmi fac update sau o sa îmi rezolve pe bani problema cu martori aprinsi în bord ca trebuie adaptat abs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare !  Acum o lună am trecut cu masina (Golf 6, an.2010. 1.4 TSI. CAXA) printr-un râu. Erau -7 grade temp. Dimineata cand am plecat din parcare...La prima frâna s-a aprins ABS.ESP si frâna de mână.Am fost la un electrician, pe tester a spus că modulul ESP defect. Cod: 1k0 907 379 CD. Mi-a  sters erorile, care după 200 Km s-au reaprins martorii .Citind pe aici pe forum...Am fost suspicios ca acel electrician nu a verificat nimic si mi-a dat verdictul doar ca la diacnoza nu comunica modulul ESP cu ECU. Am fost si am facut o diacnoza la repr.Opel.Electricianul de acolo mi-a spus că nu comunica modulul  cu comp.masinii și-mi trebuie modul cod:1k0 907 379 AD. Mi-a sters erorile care la două zile s-au reaprins.ABS functioneaza cand sunt stinsi. Iar cu ei aprinsi masina se comporta normal. De la voi stiu ca pot sa iau 1k0907379 B J +Pompă  1k0 614 517 DE. Dar am găsit un modul  mai ieftin 1k0907379 AC+Pompa 1k0 614 517 DE...Oare este compatibil ? Eroarea de la diacnoza am sa o postez cum o primesc. Vă mulțumesc pt. răbdare!

Imaginea este facuta azi unde am facut revizie GPL...că am uitat sa va spun ca masina are GPL. Dar nu pricep dacă scrie CD...electricianul de la opel de ce ma pus să iau modulul cu AD ?

received_206089850528263.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DiaGnoza.

A zis bine, cand ai eroarea ta, poti sa verifici...siguranțe..cablaj...dar tot la.inlocuit pompa ajungi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A verificat electricianul de la Opel tot...zice el. Dar dacă lua borna bateriei sa verifice mufa modulului, nu-mi potrivea ceasul mașinii cu 2 min. înainte cum era. Am verificat si eu toate sigurantele...masurate ...nu la ochi.Azi au scos băieții de la GPL mufa de la modul. Arată bine dar nu au masurat-o sau sa dea cu spray sa o curețe.

Am venit de la GPL...nu s-au aprins martorii ...dar maine se aprind sigur.Am sunat electricianul si maine ma duc sa probez modulul  1k0907379 AC pompa 1k0614 517 DE .  A mea originală este cu AD... zice electricianul.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris si nu stiu unde sa scriu sa vada toti, nu puneti alte module decat cu BJ pe electronica si cu DE pe hidraulica, astea nu se mai defecteaza, cu oricare altele o sa aveti mai devreme sau mai tarziu acelasi defect.

Si nu inteleg cum poate sa vada si sa stearga niste erori pe un modul cu care nu se poate comunica?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Al Bundy !  Am sa iau cu B J. Da !  asa este, cum se sterg erorile si dupa aceea reapar . Am întrebat azi electricianul dacă o fi de la mufa modulului, intrerupatorul de la pedala frâna sau alte cauze....A zis ca modulul e dus. Merge o perioadă după care da scurt circuit si întrerupe comunicarea. L-am întrebat daca iau cu BJ , mi-l poate coda pe masina ? A zis ca incearca...

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am reusit intr-un final sa imi schimb pompa de abs cu una cu terminatia BJ, am codat-o si am calibrat senzorii si functioneaza perfect fara probleme, acum imi merge si park assist-ul. O singura nelamurire am, din cate am citit pe aici ar trebui sa am si auto hold dar nu imi dau seama cum il activez, codarea pe care o am acum este aceasta 143B400D092600FC280D02E9901F00423500. 

Modificat de Rares26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autohold nu ai cum sa ai pe modelul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autohold nu dar HHC da, , nu stiu acum codarea exacta, dar o sa o postez mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autohold scrie....nu merge. HHC e jucarie.

Pt hhc ,.parca byte 16, bit 0, de bifat. Si din adaptari, 0 este normal, 1 pt early si 2 pt late

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, da, la HHC ma refeream, imi cer scuze de neintelegere, exact ce a spus Florin mai sus am avut de facut si functioneaza, mersi mult!

Modificat de Rares26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumpărat modul+Pompă ABS 1K0907379 BJ...1K061517 DE cu care am fost in service sa le schimb.Tot la service unde mi-au făcut diacnoza si au zis că e modulul defect. După o oră m-au chemat să iau masina ...si ca au facut o resoftare la modul si ca pompa e bună. Cred ca mi-au sters erorile si gata.Am plecat ,am băgat masina pe un drum pietruit si i-am forțat limitele. ABS+ESP funcționau. În următorii 4 Km.s-au reaprins martorii.  Azi am fost la reprezentanta vw și am facut o programare.Cei de la vw au zis ca posibil un senzor da in scurt...după ce le-am arătat eroarea de la diacnoza si le-am spus că am trecut cu masina prin apă de cam 20 cm. si dupa aceea s-au aprins martorii. . Nu stiu ce sa mai cred !Ce mă învățați să fac ? Sa schimb pompa la un mecanic care e liber sâmbătă si după aia să merg la electricianul  particular (care mi-a salvat codul pompei) care a zis ca incearca s-o codeze pe asta care nu e cu AD +BD cum este cea originală?

 

received_206089850528263.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu ai schimbat pompa...sa inteleg. Probabil au facut o resoftare....dar in cele mai multe cazuri nu ajuta...tot la inlocuire se ajunge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa nu am schimbat-o ! Nu cred ca aveau timp, m-au mințit sau poate au resoftat-o. Cred ca au sters erorile si gata. Să scape de mine. Este posibil ca dupa ce am trecut cu ea prin apă...să fi intrat apă la senzori si de acolo sa dea in scurt sau poate mizerie la banda magnetică...?

Modificat de Nen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!