Jump to content

GOLF 7 1.2TSI Comfortline


CristiM

Postare recomandată

La mine miroasa si cand urc o bordura sau cand intru la scorii in curte, unde e un mic prag la poarta. E cam exagerat.

Link către comentariu

Câți km are masina ta? A mea are 2500km.

Am mai discutat cu cineva care spunea că și a lui pe la 2000km făcea la fel și acum pe la 9000km nu prea mai miroase.

Link către comentariu
Master_Blaster

Desi e posibil sa fie cam off-topic discuta, ma risc sa zic: Eu cred ca tine mult si de stilul de condus, adica daca esti obisnuit sa patinezi mult ambreiajul sau esti mai brutal.

Link către comentariu

Cu același stil de condus am făcut 200.000km cu Skoda din semnătură și nu am simțit miros de ambreiaj în situații similare, deci nu e asta.

Link către comentariu

Salut, ce ai mai facut cu julitura aceea si cu vinovatul?

Link către comentariu

La multi ani si km fara nr/probleme.Pacat de julitura dar se rezolva,chestia cu ambreiajul ridica multe semne de intrebare.. 

Link către comentariu

Nu am mai făcut nimic. O voi rezolva la primăvară pe Casco.

Link către comentariu

Masina are 45.000km. Nu am avut niciodata o masina pe mana sa miroasa asa de repede ambreiajul. O fi ceva dubios acolo. Om vedea cand crapa.

Link către comentariu

Multumesc pentru explicatii. Masina nu am condus-o decat eu si avea 6km la bord cand am luat-o.

Nu imi aduc aminte sa in cei ~2600km cat are masina acum ca fi patinat vreodata excesiv ambreiajul.

Referitor la blocajul in marsarier, nu se intampla mareu ci doar ocazional; poate odata la 10 utilizari.

In acele cazuri am constatat ca daca mai dau un pic cu spatele pot scoate normal din viteza.

Din cate am vazut aici pe forum ambele probleme nu sunt singulare la masina mea, si mi-a greu sa cred ca toti am facut aceeasi gresala.

Oricum nu miroase mereu si nu atat de des ... in ultimele 2-3 zile chiar nu am mai sesizat mirosul.

Imi mai spunea cineva ca si a lui mirosea la fel pe la 2000km si ca acum spre 9000km miroase foarte rar.

In primavara trebuie sa ajung oricum in service pentru mici remedieri pe casco; o sa ii rog atunci sa faca si o verificare la ambreiaj.

A si am uitat sa precizez: ambreiajul tine ok si in acelasi punct de cand am masina.

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Poate confundati voi mirosul cu cel de ambreiaj. Masina fiind noua pot mirosi plasticele de pe sub capota, spuma aia din bara...cine stie. Poate nu e nici o legatura intre iesitul greul din R si mirosul de zici ca e de ambreiaj (la mine intra mai greu in R destul de des la inceput, iar acum dupa 18.000km nu mai are nimic).

Si la mine venea un miros de sub capota dupa ce o parcam in urma condusului prin oras. Tot asa, ma gandeam sa nu fie de la ambreiaj. Si nu cred ca era. Acu vine mai rar si mai slab.

 

Discutiile astea sunt cam off-topic pe aria de Masina mea. Cred ca ar trebui sa tratezi subiectul doar pe topicul de pe Golf7.

 

Succes si incearca sa te bucuri de ea, daca merge bine in rest. Adica demareaza, nu patineaza in mers, la viteza, sau in panta cand o calci...E doar noua. Nu te panica inca. Mai ai garantie. Daca e sa fie de rau...o sa fie. Pana atunci bucura-te de ea asa. S-ar putea sa uiti si apoi sa vezi ca nu are probleme deloc.

Link către comentariu

Aproape ca am am uitat de miros :) Oricum de cateva zile nu l-am mai sesizat. Cum spuneai si tu, poate nici nu este de la ambreiaj.

Ma bucur de masina cat pot; o conduc ori de cate ori am ocazia si de cate ori ma sui la volan sunt cu zambetul pe buze.

Una peste alta nu regret alegerea facuta! Astept acum si Polo-ul sotiei sa vedem cum este :)

Link către comentariu

Asta cred ca e spiritul :) Si eu ma mai panicam, si acum o mai fac. Dar ma simt bine cand o conduc. Pana la urma nu sunt de unica folosinta. Si pana ies din garantie mai vedem. Daca ne fac figura, atunci ne amaram ca nu avem de ales, si vedem atunci cum se rezolva. Mai multe probleme ne ridica drumurile din Ro, decat masinile noastre.

Deci, atentie la gropi si alte minuni de pe carosabil, si feriti! Numai bine!

Link către comentariu

Noaptea trecuta mi-au furat din fata blocului ambele sticle de la oglinzi. Aveti idee cam cat costa? In functie de costuri ma decid daca la inlocuiesc pe Casco sau nu.

 

L.E. Mi-au raspuns cei de la Midocar: 565 lei (TVA inclus) ambele sticle.

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Pai la Midocar prin Casco. Din cate stiu primele doua incidente in fiecare an sunt fara fransiza la Casco.

Link către comentariu

Pai depinde cum ai contractul..daca ai casco fara fransiza atunci nu platesti anul respectiv fransiza DAR merita sa iti faci pe casco pt 565 lei iar la anu sa iti creasca suma totala de plata pt casco+eliminarea optiunii de a mai avea fransiza 0?

Modificat de Serban F
Link către comentariu

Daca e contract de Casco pe 5 ani...cum e in cazul celor cu credit auto la PorscheBank, atunci nu iti mareste casco, ramane la fel an de an.

Link către comentariu

Da, este pe 5 ani si da prima de asigurare ramane aceeasi indifferent daca folosesti asigurarea sau nu.

Proflema este ca franciza este 0 doar in cazul in care vina este exclusiva a celuilalt implicat in accident.

In caz de furt sau accident cu autor necunoscut exista o franciza de 500 lei.

Am fost azi la Porsche Bucuresti Vest 1 si am platit 596 lei pe cele doua oglinzi. Maine intru in posesia lor.

Am deschis dosar Casco pentru portiera si aripa julite, dar reparatia o voi face la primavara. Voi avea franciza de 500 lei.

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Asa voi face. Am gasit un loc un se face in 15 min si costa 40 lei.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Ce frumoasa poate fi. Prietena mea abia asteapta un cadou exact ca al tau :)

Multi km fara probleme sa ai!

Link către comentariu

Ce frumoasa poate fi. Prietena mea abia asteapta un cadou exact ca al tau :)

Multi km fara probleme sa ai!

 

pretentioasa prietena ai :) .... superb polo-ul !

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!