Jump to content

GOLF 7 1.2TSI Comfortline


CristiM

Postare recomandată

Culoarea cred ca e pretentioasa,dar in rest este ok.,sa va bucurati de ea si sa nu tineti cont de spusele unora de pe forum,bafta!

Link către comentariu

Am remarcat ca la orice efort mai pronuntat al ambreiajului, chiar si la o simpla urcare pe bordura, ambreiajul incepe sa miroasa.

Mirosul nu persista mult; el dispare destul de rapid, insa ma intrebam daca este normal. La Skoda nu se intampla asa ceva.

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Nu neaparat pronuntat, chiar si la o bordura putin mai inalta. Apare un miros specific, dar dispare destul de repede. Poate asa e normal.

La Skoda nu am remarcat pentru eforturi similare; ma gandesc ca poate la diesel cuplul fiind mai mare ambreiajul a fost dimensionat altfel si mirosul nu apare la fel de usor.

 

In alta ordine de idei am discutat din nou cu dealerul legat de Polo. Mi-a dat in final la aceiasi bani nivelul de echipare Highline (care evident necesita mai putine optionale).

In plus fata de configuratia initiala posibilitate dezactivare airbag pasager si bonus presuri de cauciuc (cele textile sunt standard). Golful a venit fara nici un fel de presuri.

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Gata, ieri am semnat contractual de leasing si am platit avansul pentru Polo. Urmeaza o lunga asteptare ...

Am gasit la Midocar scut metallic pentru Golf la vreo 500 de lei ... ma tenteaza.

 

Si o lista de retrofit pentru Golf:

 - Jante 17" cu cauciucuri de vara

 - Volan multifunctional

 - Stopuri LED OEM

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Deocamdată 12 săptămâni. Dealerul mi-a spus că în 2 săptămâni vom avea VIN-ul și atunci vom ști mai exact.

Link către comentariu

Scuze. Mai mereu folosesc tapatalk si nu merge f bine.

La ce model de jante te ai gandit? Modelul dijon e ft misto

Link către comentariu

Am ramas la cele Tosa de 15 care vin implicit pe Polo highline si care intamplator au venit si pe Golful comfortline. Doar ca la Golf jantele astea o sa ramana de iarna si la primavara vreau sa iau unele de 17 pentru rotile de vara.

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Ma gandisem la Blade sau Singapore.

post-4918-0-46555000-1418333068_thumb.jp

post-4918-0-11726400-1418333074_thumb.jp

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Art. 4

b) Nu sunt acceptate discutiile explicite privind orice tip de activitate ilegala sau imorala.

Toate acestea (pct. b si c) vor fi sterse neconditionat de catre moderatori si sanctionate cu avertisment verbal. In cazul repetarii vor fi sanctionate cu warning.

 

Toti participantii au fost sanctionati cu avertisment verbal conform Regulamentului. Fair warning.

Link către comentariu

Și primul consum long term înainte de resetare.

Crăciun Fericit !!!

post-4918-1419538428464_thumb.jpg

Link către comentariu

Salut,

 

   Frumos Golful, sa-l stapanesti sanatos cu multi km si fara incidente.

 

   Spune-mi te rog care a fost pretul la Golf. Daca ai mai spus, scuze dar nu am vazut, desi am citit tot topic-ul.

 

   Cum ai facut cel 2.000 de km de la consumul long term? Mai mult oras, mai mult afara?

 

Craciun fericit !

Link către comentariu

Salut,

Prețul a fost 16700 euro după o reducere de 2600 euro.

Referitor la consum drumurile au fost în proporție de 80% urbane (București).

Link către comentariu

Salut, nu este ok sa miroasa ambreiajul ; probabil are un defect de fabrica sau o uzura prematura ; incearca sa rezolvi pe garantie ; spre exemplu, joacate putin in treptele 2 si 3 intre 4000 si 6000 rpm sau pleaca cu un scartz mai puternic si daca observi acelasi miros ( si sigur o sa il ovservi ) atunci sigur e o problema.

Link către comentariu

Da, nici mie nu prea mi se pare OK sa miroasa ambreiajul. Îl mai las pana la primăvară când voi merge cu mașina la vopsit și o sa îi rog atunci sa facă și o verificare la ambreiaj.

Link către comentariu

Si la CC miroase ambreiaj la orice solicitare un pic iesit din comun.

Link către comentariu

Ambreiajul cand e solicitat mai intens miroase. Asa nu inseamna ca automat e defect sau e dus. Nu vad nimic anormal in asta cat timp nu e patinat excesiv si de multe ori cat sa miroasa persistent a ferodou.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da, stiu ca e normal sa miroasa cand e solicitat mai intens.

Doar ca in conditii similare de utilizare miroase mult mai des decat la Octavia veche de 10 ani ...

Poate la Octavia e dimensionat altfel, fiind diesel si avand cuplu mai mare ... nu imi dau seama.

Si in plus, uneori iese foarte greu din marsarier. Am vazut ca mai are cineva pe forum aceasta problema.

Modificat de CristiM
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!