Jump to content

Probleme Cu Bateria / consumatori


geovadim
 Share

Postare recomandată

Salut! Am și eu o problema și va rog să mă ajutați cu un sfat. Am un B6 break din 2010, motor 2.o tdi ,140 cp și am avut surpriza de dimineață de a rămâne fără baterie. Am mers am cumpărat una noua deoarece știam de la vechiul proprietar că este destul de veche și trebuiește schimbată. După am mers la o verificare a circuitului și am avut surpriza de a mi se aduce la cunoștință că mașina cu motorul oprit, încuiată avea un consum de 0,18 Am. Am înțeles că ar fi normal undeva până în 0,05. Văzând acest fapt am inceput sa o luam prin eliminare fiecare ipoteza astfel. Cu ampermetru pus în continuare pe borna și baterie am scos fiecare siguranță să vedem modificări rezultatul fiind nimic, după am scos cablu gros care leagă baterie de alternator , după care am observat că citirea pe ampermetru după aproximativ 5 min s-a stabilizat la 0,04. Ce anume să fie?

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul forumului. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de încărcare de pe alternator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut! Care din cele 2 erori poate sa descarce bateria peste noapte?

20191006_193142.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate niciuna. Verifica ce este la cal ușa spate stânga, dar e posibil sa nu fie de acolo. Trebuie pus ampermetrul pe masi a și verificat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ampermetrul l.am pus si am descoperit pe siguranta 37 un consumator ascuns,(am mai discutat cu o pagina in urma) pe care o scoteam seara ca o rezolvare provizorie! 

A functionat pana am gaait bateria moarta chiar si cu siguranta scoasa peste noapte!

Ce pot sa verific la calculatorul de usa?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verifici cu el deconectat, dacă mai consuma. Altceva nu ai ce /cum sa verifici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!Am un consumator ascuns pe masina,eu suspectez a fi navigatie china pe care am montato.Intrebarea este cum pot rezolva?Navigatie are si modul can pe ea si teoretic nu ar trebui să consume din baterie,dar din teste rezultă navigatie vinovata(bateria fiind noua).Se poate face update la acest modul sau trebui inlocuit?

20191226_155940.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mașina e mai veche de 2008,trebuie update la modulul can gateway al mașinii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acest modul pe masina 4CO907530C,se poate face update sau trebui inlocuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze acum am vazut ,modulul este 3CO905730C,iar softul cred ca este asta0070040.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După problema cu bateria ,am facut testul cu sigurantele scoase pe rând.Bun,după ce am conectat bateria la loc ,surpriza...bordul pom de crăciun ,am pus testerul si am eroare pe aproape toate modulele.Ce se putea intampla?Sa stricat ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/28/2019 at 2:15 PM, Mariob6 said:

Scuze acum am vazut ,modulul este 3CO905730C,iar softul cred ca este asta0070040.

Se face update de soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am un passat b6 2007 2.0tdi 170CP DSG, l-am cumparat de o saptamana si am o pb nu incarca bateria. Tin s-a mentionez ca ma cumparat baterie noua si am schimbat si alternatoru (din alternator pleaca 14v dat la baterie nu ajunge ....) a mai intalnit cineva pb asta ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajul de la alternator, cablul care duce la  ebox, curata conexiunile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara siguranta de la alternator, se pare ca este arsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am schimbat cu unul cu Q la urma si codat pe masina ,masurat cu Ampermetrul mai mult de 30 min si valoarea masurata este 0,01-0,02 .Este bun acest modul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este foarte ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Msi Florin ,iar cu senzorii de parcare am rezolvat o si pe aia prin schimbarea sigurantei Sd3 care nu făcea contact bine . 

Mai am o singura eroare pe can,respectiv cea de Radio ,dar fiind unul china am inteles ca este normal.Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 1/3/2020 at 2:25 AM, ady220 said:

Buna seara, am un passat b6 2007 2.0tdi 170CP DSG, l-am cumparat de o saptamana si am o pb nu incarca bateria. Tin s-a mentionez ca ma cumparat baterie noua si am schimbat si alternatoru (din alternator pleaca 14v dat la baterie nu ajunge ....) a mai intalnit cineva pb asta ? Multumesc

Salutare, am rezolvat problema a fost releu de bujii. Poate ajuta si pe altcineva.

Modificat de ady220
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza releului de bujii incandescente nu ai avut incarcare? Curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am o problema cu passat bmp 170 hp 2.0 tdi, am verificat cu multimetru si am un consumator de 13 amperi, asta asa dintro data, am scoa pe rand toate sigurantele si toate releele si firele de la electromotor si de la alternator si de la usi toate mufele si tot ramane 13 amperi consumatorul, nu mai stiu ce sa fac, am dat jos si klimatronicu si navigatia si butonul de la faruri (nu am alarma pusa aftermarket) daca stie careva ceva va rog sa imi ziceti, ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai masurat bine. La 13A....nu este consumator.....este devorator. Nu ai cum decat cu ampermetrul inseriat si deconectare module...sigurante...alternator....tot.

Dar.in primul rand sa masori corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa am facut am pus multimetru pe 20 cablu rosu de la multimetru pe borna de la masina si cablu negru pe borna de minus de la baterie, si am scos sigurantele pe rand si releele modulele nu leam scos (si nici nu stiu  unde sunt, am vazut ceva module sub torpedou) AM GRESIT CEVA LA MASURATORI ?imi da 12,15 de exemplu si creste pana la 13,10

 

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cristut,

Posibil sa gresesc dar daca ai selectat 20 si nu ai dat peste 120 lei pe aparatul de masura Este foarte posibil ca tu sa fi selectat volti V nu amperi A . Zic asta pentru ca majoritatea aparatelor de uz casnic ca sa zic asa au max 10 amperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!