Jump to content

Probleme Leon 5F

Cristian

Recommended Posts

:))  Cumpara online si schimba-le ori in reprezentanta (vezi alta, gen Brasov, sau alt oras) doar pt manopera, sau incearca un service, nu sunt chiar asa multe greseli pe care le pot face la inlocuire discuri+placute. Trebuie doar sa curete foarte bine suprafata de contact intre disc si butuc, si unde culiseaza placutele. Si fiind masina mai recenta, nu cred ca trebuie inlocuit vaselina la culise. 

Eu am ramas la Textar (discuri+placute) din gama Pro. Voiam TRW dar sunt mai greu de gasit aici.

• Replies 453
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• deenman

62

• Andrei1980

62

• Cristian

51

• vdragos

48

Top Posters In This Topic

Popular Posts

AM revenit cu rezolvarile, acum ca in sfarsit am recuperat masina.  Problema nr. 1, cea legata de aprinderea spiarala bujii si intrat in safe mode: s-a schimbat tot pachetul de furtunase care tin

Deci am primit si devizul, asa cum preconizam, costa 960 ron un schimb de bujii si un schimb de placute spate. Constientizez ca sunt piese originale dar fata de 350 ron cat ma costa pe mine la un serv

M au sunat de la avia sa ma prezint vineri pt constatare iar daca se da acceptul se schimba amandoua.

Posted Images

@b23840, suflate cu metale preţioase? :)

Poţi merge într-un service autorizat, s-ar putea să ieşi sub jumătate cu nişte piese aftermarket de calitate similară sau chiar superioară.

Edited by MyKe

Am cerut o oferta si la un service multimarca, tot pe original, sa vad diferenta.

Am facut un calcul si pe epiesa cu cele mai scumpe discuri si placute Brembo, si ca materiale iese un total de 1000 lei...

Strange things. 😅

Vezi ca service-rile autorizate monomarca (Seat, presupun), au si varianta de a monta placute si discuri AM, pe care le pot comanda ei.

Eu asa procedez de obicei, ii rog sa imi comande ATE.

Nu uitati ca orice interventie asupra sistemului de franare inseamna un test de frane pe stand, care mai costa in jur de 100 lei, in functie de service.