Jump to content

Codari VCDS - probate si functionale


borat
 Share

Postare recomandată

Am incercat si eu modificarile din OP pe o Octavia 3 din 2014 decembrie. Au reusit toate activarile (cu ajutor si explicatii in plus de pe forumul Briskoda).

Ce nu a mers inca sau poate nu imi dau eu seama este Rain Window Closing. Am senzor RLHS PN 5Q0 955 547 A. Are idee cineva daca acest senzor suporta functia? Codarea a fost acceptata insa desi aparent trebuie sa ai farurile in mod auto, stergatoarele pe auto (prima treapta de temporizare), am resetat / activat dezactivat functia din Columbus, aparent nu functioneaza...am testat dupa 2-5 min.

Ms de pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Am facut update de sistem la infotainment si la final trebuia sa sterg eroarea 1555. Nu am reusit sa fac acest lucru. 
Puteti sa ma ajutati cu aceasta codare? 

Trebuie modificat codul in 5F -> Adaptari -> Confirmation of installation change -> Introdus noul cod dupa formula: (vechiul cod: 5288) Xor C9D2 ->56698. Am facut asta si nu se inregistreaza noua valoare.

Aveti vreun sfat?

1555.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi in 5F la adaption si zi-mi ce iti apare in canal 15 la count. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pe canalul 15 asta imi apare.

canal15.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care nu sunt la curent, discutia despre clone de VCDS se sanctioneaza potrivit regulamentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Se poate va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitate de a activa/instala/adapta masina avuta astfel incat sa pot avea functiile coming/leaving home. Nu am senzor de lumina si nu stiu daca se poate face doar din setari  VCDS.

PS: banuiesc ca in cazul in care va merge vor ramane aprinse /se vor aprinde indiferent de zi sau noapte neavand senzor, dar nu ma deranjeaza.

 

Stiu ca mai exista un modul in care se cumpara si acel senzor (ca un poza) dar nu stiu de compatibiliatea lor si de ce implica schimbarea lui.

Este vorba de o Skoda Octavia 3- 5E- 2016.

Multumesc!

image.png.64d03f090af1fbed6f01d28a618f3afb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am intrat sa activez HHC si urmind instructiunile din prima pagina am ajuns la valoarea Byte 25 care are valoarea 01000000. Indicatiile spun ca trebuie modificat din 20 in 23. Valoarea care trebuie introdusa este insa binara.. Dupa cum se vede nu este nicidecum 20...iar 23 binar ar fi 00010111. Intrucit nu corespunde valoarea initiala m-am oprit....ceva sugestii ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20= 10000

23=10011

Deci trebuie modificat  01001100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica 10000=20 ??? In binar asta e 16, nicidecum 20..... iar 10011 este 19....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..asa e..am facut confuzie la dec/oct....

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/22/2018 at 11:20 AM, ubrabida2005 said:

Salut,

Se poate va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitate de a activa/instala/adapta masina avuta astfel incat sa pot avea functiile coming/leaving home. Nu am senzor de lumina si nu stiu daca se poate face doar din setari  VCDS.

PS: banuiesc ca in cazul in care va merge vor ramane aprinse /se vor aprinde indiferent de zi sau noapte neavand senzor, dar nu ma deranjeaza.

 

Stiu ca mai exista un modul in care se cumpara si acel senzor (ca un poza) dar nu stiu de compatibiliatea lor si de ce implica schimbarea lui.

Este vorba de o Skoda Octavia 3- 5E- 2016.

Multumesc!

image.png.64d03f090af1fbed6f01d28a618f3afb.png

modulul de mai sus - chinezesc - nu are legatura cu setarile masinii - face singur, separat, din hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Ma intereseaza si pe mine o informatie, cum activez pozitii us style pe semnalizari la octavia 3 2016. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ubrabida2005
On 25.06.2018 at 7:19, F l o r i n a scris:

modulul de mai sus - chinezesc - nu are legatura cu setarile masinii - face singur, separat, din hardware.

Poate ca ma repet..

Si atunci merita sa iau acest modul sau exista setari VCDS care pot face acest lucru?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista setari din VCDS care fac acest lucru. NU e cazul de modificari hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ubrabida2005

Se pot gasi undeva sau cum as putea proceda? Multumesc de ajutor!

Nu mai cita inutil postul anterior, se sanctioneaza potrivit Regulamentului!

Modificat de vdragos
Citare inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_vw_11

Salut! Am incercat sa activez HHC la masina mea si nu gasesc byte 25 ... Am urmatorul cod din poza atasata.

Cu cat trebuie sa alimentez am reusit sa activez.

Multumesc frumos!

hhc.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Sper sa nu supăr pe nimeni dar nu am reușit sa activez hhc pe skoda octavia 3 2.0 TDI 150 cp 2015 4x4, valoarea la bit 25 am citit și nu am găsit o valoare exacta sau o forma de calcul pentru a modifica valoarea. Deci dacă ma poate ajuta cineva va mulțumesc. Cornering staging și afișare viteza ventilator am reușit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea retorica clasica: banuim cu totii ca folosesti o interfata originala Ross Tech cu ultima versiune de soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind retorică întrebarea... Nu e originala versiunea e 16. Nu mai știu cât. Nu sunt profi deci nu îmi permit sa iau versiuni originale... Celelalte modificări pe care le-am specificat au reușit, la hhc nu știu ce cod sa bag sau cum să-l calculez. Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu, 4x4 avea HHC activat din fabrica. mai verifica treaba asta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate nu e activat cutia e manuală, la plecarea în rampă nu sta deloc o ia la vale. Anterior am avut Passat b7 2.0 dsg avea auto HOLD foarte practic și as fi vrut dacă s-ar putea sa activez hhc la skoda...

Codul de la bit 25 nu e ca în descrierea din prima pagina cu 1000000 la mine e ceva de genu 10010000,ca mai apoi după alte câteva pagini un coleg a dat o descriere a calculului pe care ulterior a spus ca e greșită... Deci de aici confuzia cu modificarea codului.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!