Jump to content

Codari VCDS - probate si functionale


borat
 Share

Postare recomandată

Sa-l completez in ce sens? Inca il pot sterge eu, credeam ca e o informatie utila in capitolul codari VCDS probate, chiar daca nu de noi personal..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te rog sa indici atunci care este codarea la care te referi si cum poate VCDS sa convinga masina sa indice presiuni in roti fara senzori de presiune.

Sau confunzi retrofitul cu activarea unor functii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, eu totusi cred ca nu este vorba de un retrofit. Rusii au descoperit aceasta setare primii. Din pacate, pentru mine nu este o optiune foarte sigura aceea de a umbla in setarile modulului ABS. Modificarea se numeste Indirect Tyre Pressure. Nu stiu cati stiau de aceasta functie... Codarea este una destul de alambicata...

Link-uri: de la cehi

de la nemti

P.S. Necesita modulul ABS  cu codul 5Q0 907 379 A. Daca observati atent se indica presiunea recomandata de constructor/ presiunea reala gasita pe roata.

 

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TPMS indirect nu indica presiunea, eu am asa ceva pe masina. 

Pozele postate de tine sunt imaginile din MFD are unui sistem TPMS direct, cu senzori in roata. Presupune retofit (senzori+unitate TPMS+ cablaje+codare corespunzatoare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect vdragos

Tpms indirect nu stie presiunea din roata ci numai cand se dezumfla o roata emite o alerta(pe baza senzorului abs)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radioman, exact acceasi codare o gasesti si pe prima pagina a acestei discutii. Daca doresti sa afli toata istoria :D setarilor  poti citi si topiul  "Setari Octavia" creat de Al Bundy(

). Acolo s-au discutat/testat prima data aceste codari, unele dintre ele au functionat de acum 4 ani. Ce ai spus tu mai sus clar este un retrofit exact cum a specificat vdragos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o Octavia 3 MY2017 (cea cu farurile astea urate) este posibil sa nu mearga corneringul pe proiectoare? Sau fac eu ceva gresit!?

AM incercat inclusiv sa pun setarile de vRS si nu merg. Ba mai mult acum nu pot sa dau blitz.

Exista o procedura de resetare la valorile din fabrica?

Multumesc.

(interfata originala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat la doua MY 2017 si nu am reusit, nu numai corneringul ci si alte chestii banale gen HHC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu mai merg toate activarile de la non FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, modulele pot fi accesate, se comunica cu ele dar la HHC de exemplu, in loc sa primeasca codarea, spune ca functia nu e disponibila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa dezactivez martorul de la centura, sa activez staging si volume to be replenished. Atat.

HHC nu se poate iar cornering nu funtioneaza, desi adaptarile sunt acceptate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Stie cumva daca Smartlink poate fi activat din VCDS?

Am o Skoda O3 2014 cu Bolero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la reprezentanta, costa cam 650 ron la brady

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca doar la sistemele MIB2, tu din 2014 cel mai probabil ai MIB1, deci raspunsul e nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare,

Am vrut sa bag logo-ul de start la o Octavia 3 break de 2014 cu variant VRS si colegul a luat contactul din greseala si nu mi-a mai retinut codigul si nici nu am facut poza la el sau ce trebuia bifat in long coding.

Am reusit sa o fac sa mearga dupa ce I-am luat borna(are un Columbus pe ea) dar inca imi da ca nu este codat bine modulul 5F. Masina este o Octavia 3 2014 break cu Columbus pe ea si Part Number 5F este 5E0 035 043 B si imi da eroare ca nu e codat bine modulul, ceva nu e bifat bine in Long Coding(tinand cont ca am luat codarea de la "zero")

ma puteti ajuta cu un cod(care aveti pe masina 5E0 035 043) sau cu un video/poze cu ce este bifat in Long Coding?

THX

Coding Fault.jpg

Modificat de Unrealist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai o scanare veche..iei codarea de acolo..Altfel....vezi in vcds/debug ce modificari ai facut..

Ai acolo..codding vechi schimbat cu ....codding nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e problema ca am dezinstalat versiunea 17,8 deoarece era incompatibila si mi-a resetat tot codul imi aparea totul cu 00000 nu mai mergea nimic pe Columbus.

Am reusit sa il fac sa mearga cu Long Coding Helper, am bifat casutele care am zis eu ca ar trebui, merge tot pe el decat ca la o scanare imi da eroarea ca nu este codat corect, deci ceva zic eu este bifat in plus.

Aveam nevoie de un coleg care are Columbus sa imi dea o poza cu codul lui pe [5F] - Infotainment sau un log cu scan, orice varianata de Octavia 3, daca e RS e si mai bine.

THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Te pot ajuta eu astazi dupa ora 19 sau maine, daca nu este prea tarziu. Da-mi un semn sa nu uit si te ajut. Este Octavia 3RS, si columbus este 035043B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 01.10.2014 at 8:33, borat a scris:
In Long Coding: the latest 3 Bytes on my side was 004002 and I changed with 70C002

Salut, imi puteti spune cum se modifica valoarea celor 3 Bytes din 004002 in 70C002?

Am incercat sa ii modific prin suprascriere dar nu am reusit. Poate e alta metoda. Multumesc.

Modificat de vdragos
Citare inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge cu o interfata originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu cateva activari cu OBDEleven insa nu am reusit sa activez HHC. Imi poate spune cineva daca e necesar si un hardware anume ( alt tip de pompa ABS)? Vorbim despre Octavia 3 FL. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reușit la Rapid 2013 chel-chelut, deci la O3 nu cred ca nu se poate activa. Ai verificat după comitere dacă se păstrează modificarea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pastreaza dupa comitere. Am incercat si cu Normal si cu Late. Din ce am mai citit pe briskoda la prefacelift mai depindea de modulul de ABS. Poate cineva cu mai multa experienta ne poate lumina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!