Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Nu prea am incredere in unitatiile AM (ae gasesc si la noi in Ro oricum), insa imi place tare mult modul in care a fost instalata tableta in acel BMW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de folositoare e interfata aia. Sunat bani dati degeaba si pe ea si pe montaj, pentru care trebuie sa desfaca prin bord.

 

Practic se foloseste de display-ul Bolero-ului ca un monitor, toate comenzile trebuie sa le dai tot din telefon si trebuie tinut undeva in pozitie orizontala pentru navigatie.

Si daca tot trebuie sa-l pui undeva in bord, ca sa nu se miste si sa-ti strice ce vezi pe ecran, mai degraba iei un suport si gata. Si asa il ai si mai aproape de ochi, pe gurile de ventilatie...

 

14226404982_b11fe787b4_b.jpgDSC00944

 

De atunci am schimbat si masina si telefonul dar suportul l-am pastrat... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu m-am gandit la toate detaliile, eram curios daca a luat/montat cineva, care ar fi avantajele si dezavantajele? De desfacut, cred ca ar fi doar ecranul si unitatea din torpedou,...nu cred ca ar fi mare lucru. Si ai dreptate un suport din ala in guri de ventilatie e extrem de bun, am si eu unul si il folosit cu drag(doar ca ma cam enerveaza cand trebuie sa il scot, am nevoie de ceva ascutit si trebuie sa fiu atent sa nu rupt lamela).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau am putea lua http://www.navigatii...nk-android.htmlPoate cineva sa confirme sau infirme daca se poate monta la bolero(chiar daca ecranul bolero-ului e cam mic)

 

Cred este mai interesant acest model - http://www.edotec.ro/dynavin-dvn-invw001-navigatie-auto-cu-gps-golf-7-octavia-3.htmlsi poti sa pastezi unitatea optica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A montat cineva scut motor metalic? Preferabil as cumpara din bucuresti, insa nu e o tragedie sa il comand din alta locatie.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doggy, on 27 Apr 2015 - 11:06, said:snapback.png

sau am putea lua http://www.navigatii...nk-android.html. Poate cineva sa confirme sau infirme daca se poate monta la bolero(chiar daca ecranul bolero-ului e cam mic)

Ce ai vazut tu nu se poate instala fara o alta interfata... Nu merita. Insa ce a postat "Frnm" Dynavin-ul acela este interesant.. Dar daca vreti sa aveti ceva cu adevarat cap coada.....Adica  Navigatie 3D, Bluetooth,Can-Bus pt comenzile pe volan, un afisaj la setari exact ca la Bolero, LED, tuner tv, asta e cel mai bun... Parerea mea >   http://www.edotec.ro/edotec-edt-279-dvd-auto-navigatie-gps-usb-sd-bluetooth-ecran-tactil.html   <

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai OK raman unitatile bazate pe Android (ceva mai "flexibile" dpdv software). Din pacate, cam tot ce se gaseste la noi este cu cel putin 100% mai scump decat daca veti comanda "de afara" (transport inclus):

 

http://www.aliexpress.com/w/wholesale-skoda-octavia-2013.html?site=glo&g=y&SortType=price_asc&SearchText=skoda+octavia+2013&CatId=200003574&shipCountry=RO&needQuery=n

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OctaviaYUB, vazusem si varianta asta de ceva vreme, doar ca e cam scumpa. Acelasi produs pe ebay.com acum ceva vreme il luai pana in 500$. Intrebasem despre aceasta navigatie pe briskoda si am inteles ca s-a cam plans lumea de ea, nu stiu sa iti dau motive, de ce? in ce fel?. Pe mine m-ar fi interesat doar un retrofit la mirrrorlink(bineinteles cu un cost rezonabil, nu sa ajung la 2000ron).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti raspund la intrebare. Mirrorlink am vb cu cei de la Edotec si uite raspuns :> >Buna ziua,
Aveti nevoie de o interfata audio-video http://www.edotec.ro/interfata-audio-video-vl2-mib-pentru-audi-vw-skoda-seat.html
Serviciul relatii cu clientii"
>>  Rezulta ca treci de 2000 de lei. 

Ce ti-am aratat eu este vandut de cei de la  Edotec in Romania, si e normal ca la orice lucru, unii sa se planga de anumite produse...daca imi comand maine ce spunea "kthor" si am probleme ce fac ?? il trimit in China la reparat ??Si ma gandesc daca mai vine reparat??  Asa macar am alternativa... Luat din Romania service tot aici.... si eu zic ca este mai bine facut decat cel din Guangdong, fara suparare.

Sau daca vrei  android    http://dvd--auto.ro/pe   Soseaua Giurgiului, 269A  te duci si le vezi, testezi.... 

Inca nu m-am decis la ce sa-mi iau, dar ceva in urmatoarea perioada sigur imi voi comanda.... Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios ce-ti vei lua Daniel, posibil sa imbunatatesc si eu "head unit"-ul daca Skoda imi "da dezlegare" :) (n-am intrebat inca la PBN).

 

Link-ul pus de mine era pentru cei care nu pot achizitiona pe firma (unde pretul se reduce cu 24% + 16%). Par mai OK preturile iar calitatea te asigur ca e identica. Toate sunt niste petarde, se vede si din specificatii. ;)

Service nu vei avea aici, tot la chinezoi ajung pentru reparatie/inlocuire. Doar ca probabil le vor inlocui ei cu ce au pe stoc pana isi recupereaza unitatile trimise la reparat.

 

Al doilea link postat de tine are ceva chestii dragute (in ciuda site-ului dubios) iar partea cu montajul gratuit poate fi un atu (desi o parte din unitatile prezentate de ei ca fiind dedicate O3 par generice).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat scutul motor metalic, daca exista alti colegi interesati de subiect raspund cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti raspund la intrebare. Mirrorlink am vb cu cei de la Edotec si uite raspuns :> >Buna ziua,

Aveti nevoie de o interfata audio-video http://www.edotec.ro/interfata-audio-video-vl2-mib-pentru-audi-vw-skoda-seat.html

Serviciul relatii cu clientii">>  Rezulta ca treci de 2000 de lei. 

Ce ti-am aratat eu este vandut de cei de la  Edotec in Romania, si e normal ca la orice lucru, unii sa se planga de anumite produse...daca imi comand maine ce spunea "kthor" si am probleme ce fac ?? il trimit in China la reparat ??Si ma gandesc daca mai vine reparat??  Asa macar am alternativa... Luat din Romania service tot aici.... si eu zic ca este mai bine facut decat cel din Guangdong, fara suparare.

Sau daca vrei  android    http://dvd--auto.ro/pe   Soseaua Giurgiului, 269A  te duci si le vezi, testezi.... 

Inca nu m-am decis la ce sa-mi iau, dar ceva in urmatoarea perioada sigur imi voi comanda.... Bafta

 

Daca montezi, te rog sa ne trimiti si noua feedback + poze :)

 

Am montat scutul motor metalic, daca exista alti colegi interesati de subiect raspund cu placere.

 

De curiozitate, de unde ai achizitionat scutul, unde a fost montat si pret. Bineinteles se impun si niste poze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oem?din experienta de la passat nu mai pun scut metalic aftermarket cat traiesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scutul a fost 330 lei plus transportul. E f ok facut, cade pe gauri, are capac pt schimb ulei motor, tabla 3mm. Oem nu exista pe o3, doar pe o2. Cel de plastic e ok-ish, dar ...fiecare cu pasaricile lui. O sa pun si poze pe topicul din semnatura cu toata burta masinii, ca sa stiti cam ce aveti la asfalt. Cu ocazia asta am si verificat daca e 4x4 sau am platit doar stikerul de portbagaj :d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vad ca e aceeasi firma, din Odorhei, la care am gasit si eu scut metalic pentru Passat. Din cate am vazut pe site, par destul de profesionisti; mai mult, as face un drum pana la ei pentru montaj (si ajustari daca e nevoie).  Mai am timp sa ma gandesc pana in iunie-iulie. Vad insa ca "doctorul" are review negativ - poti dezvolta un pic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adiG...daca ai acces la o rampa si o trusa de tubulare, respectiv nu ai 2 maini stangi, montajul  e simplu de facut, nu cred ca merita sa bati drumul pana acolo. Nu ai ce sa ajustezi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am probleme in a face eu montajul, insa am citit chiar aici pe forum ca e posibil sa fie nevoie de ajustari, deoarece apar zgomote, sau nu potrivesc gaurile. Nu am cum sa confirm sau sa infirm, de aceea am cerut detalii, pozitive sau negative. 

 

Pe de alta parte, ma deranjeaza, ca principiu, sa dau bani pe un produs care sa aiba nevoie de ajustari, pe care sa le fac eu. Drumuri la Tg. Mures imi sunt la indemana, pana la Odorhei apoi nu e mult, n-au decat sa-l moteze bajetii acolo si sa-l ajusteze cat vor pana sunt eu multumit. Sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adig, eu am pareri cu totu contra.si iata de ce: 

-intai si intai n am reusit sa bag passatul pe drumuri pe care sa mi fie de folos scutul metalic.e drept,la o adica te scapa de ceva,dar acel "adica" nu mi s a ivit inca

-e greu ca naiba

-cel mai important: zgomote de zici ce i aia!pocnete,trosnete,la rotirea volanului,la plecarea de pe loc.l am dat jos de o gramada de ori,am verificat pe unde atinge,am bagat tampoane confectionate din camere auto/dopuri de damigeana.tot nu am reusit sa scap de toate zgomotele!!

 

vorbesc aici de experienta la passat,da ma gandesc ca si la octavia la torsionarea sasiului foaia aia de tabla pocneste si daca pe volan scrie skoda:)!

 

si,din cand in cand avea bunu obicei de a i se slabi cate un surub,pana am ajuns sa i pun d alea autoblocante,parca asa le zice!

 

acuma na,fiecare alege pt el,da daca stiam dinainte in ce ma bag stateam potolit,cu tot cu protectia pe care mi o ofera!

va salut!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata de ce e util ce am scris eu. Daca ai fixat scutul pe dopuri de damigeana nu e de mirare ca flamba si dadea zgomote parazite. E posibil si probabil ca scutul pe care l ai avut sa fi fost facut mai la misto, desi "greu ca draq" si "foaie de tabla" se cam contrazic. La cum e fixat asta pe octavia, nu are unde sa miste, orice punct nu e mai departe de 20 cm de o prindere sau de zona de cutare pt rigidizare. Daca e la fel scutul de serie in variantele cu si fara protectie suplimentara sasiu iar pana acum nu ai mers pe drumuri unde sa atingi cu scutul, probabil ca nu ai de ce sa pui problema unui upgrade la metal. Pentru suruburi care se desfac exista loctite ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci avem 1-1. Avand in vedere ca eu la Passat (stiu ca-i topic de Octavia, dar asa a evoulat discutia) trebuie sa schimb scutul de plastic, original, fiindca e varza, ma gandesc sa iau in considerare in primul rand nevoia de a-l inlocui cu unul metalic, asta fiind ideea care reiese din ambele posturi. Asadar: nu. Raman la plastic, si probabil cand se va ajunge la lucrul asta si la Octavia, o sa vedem daca aplic acelasi rationament. Multumesc de sfaturi.

 

Later edit: scutul e varza nu pentru ca a luat pietre sau altceva, era cam distrus de cand am luat masina, prinderile nu mai tin, etc. Nu fac off-road.

Modificat de AdiG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soso,sa precizez cate ceva: am montat scutul impreuna cu un prieten care are cred ca sute-mii de oameni multumiti plecati din service ul lui, care are de asemenea un mare respect din partea celor care se pricep cat de cat la masini,si al carui nume daca vrei ti l dau pe privat.e cunoscut aici pe forum!

nu vreau sa intru in polemici,la montatu pe dopuri de damigeana am ajuns dupa 3-4 alte incercari,da daca ma ajuti sa l punem sa nu mai scoata zgomote,dau zece mii de bere rece;);)

 

dopurile la care faceam referire sunt dintr un cauciuc extrem extrem de dur,si abia asa zgomotele s au atenuat cat de cat!

 

despre "facut la misto" ...l am luat de la volksparts,magazinul e mai mult decat respectabil,iar alex nu prea vinde chestii facute la misto..

 

deci eu zic ca e destul de improbabil ca explicatiile sa fie ,legat de masina mea,pe care o cunosc si o intretin maniacal,sa fie cele date de tine.

cu toate astea,repet,e alegerea fiecaruia ,eu mi am spus doar parerea, la care raman!

 

loctite e drept,nu am folosit!

 

stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de intretinere: mai scartie la cineva din cand in cand oglinzile pliabile, si daca da, ati reusit sa il scoateti/remediati cu ceva ? Prin ungere/"spray-are" ? :P

 

Mersi de sfaturi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!