Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

@cristiansen077: bandă cromata pentru portbagaj este și oem, singura diferență este acea inscripție de la capătul eie.

Cat despre retrofit bară față / spate vRS , cel puțin în Cluj la reprezentantă nu îmi face nimeni :(

Fiecare cu gusturile și alegerile lui, sărbători fericite!

@cristiansen077: bandă cromata pentru portbagaj este și oem, singura diferență este acea inscripție de la capătul eie.

Cat despre retrofit bară față / spate vRS , cel puțin în Cluj la reprezentantă nu îmi face nimeni :(

Fiecare cu gusturile și alegerile lui, sărbători fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristiansen, iti dau dreptate, in mare parte. Nici eu nu sunt adeptul impopotonarii masinii cu de toate, nici pe dinafara nici pe dinauntru,

 

Si chiar ma lasa rece daca seamana sau nu cu VRS-ul. Intr-adevar cea mai spectaculoasa transformare o obtii schimband jantele, de exemplu la a mea alba eu zic ca arata foarte bine jante gen Hawk, Blossom, Lepus. Poate pana la anul o sa fac asta, dar deocamdata am alte prioritati decat a investi bani multi numai in aspectul masinii, asa ca macar un sezon o las cu jantele de vara originale.

 

In schimb am comandat cateva " accesorii exterioare" care au mai mult rol functional, aici e alta poveste, de exemplu pragul pentru portbagaj. Nu ma intereseaza catusi de putin pleoapele sau mai ales bara cromata (imi place mai mult combinatia alb/negru decat elementele cromate). Aripioarele insa chiar imi plac si parca stau "la locul lor", neavand nici un pret care sa te dea pe spate. 

 

"De gustibus non disputandum", pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi,

 

Avand in vedere ca mi-au fost stricate periile de la geamuri (toate patru) cu jetul de la spalatorie, parca totusi nu as schimba pe spate periile cu tot cu geamul mic de teama lucrarii slab facute si as dori mai degraba sa pun ceva de genul asta: http://www.aliexpress.com/item/free-shipping-stainless-steel-Chromium-Styling-chrome-trim-car-window-decoration-trim-for-skoda-octavia/2020290041.html

 

Stie cineva ceva de ele?!?!?! Merita sa dau 150 euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica ti-au fost stricate periile? Poti sa pui o poza?

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ideea de a curata praful de la periile geamurilor a venit foarte aproape cu jetul de apa dar nu si-a dat seama .... in felul acesta le-a facut la toate geamurile. Mi-a dat asigurarea de la spalatorie si ar trebui sa le schimb insa imi este teama sa nu prind alte probleme gen greierasi, infiltrarii apa (pe spate se schimba cu tot cu geamul mic) ....post-21020-0-47355700-1429256856_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce presiune a avut sa iti taie in halul ala cauciucul ? 

Eu zic ca poti sa le schimbi linistit intr-un service autorizat ca nu o sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce presiune a avut sa iti taie in halul ala cauciucul ? 

Alea profesionale scot intre 50 si 150bar. ;)

Daca pune varful lancei foarte aproape, presiunea de mai sus se aplica pe o suprafata extrem de mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms BLiTZ ptr raspuns. Intr-adevar a dat foarte aproape cu lancea si tot  el nu credea. A cerut sa mai dea o data inainte sa ma despagubeasca. Le fac pe asigurarea lui in service skoda insa am ceva indoieli sa nu iasa prost lucrarea. De aceea intreb daca pot pune ornamente peste ele  si de care ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici baiatul de la spalatorie nu a citit instructiunile de baza ale "uneltelor" cu care lucreaza, dar nici Skoda nu facut o treaba buna cu partea de perii/chedare din zona geamurilor. Nu am vazut in viata mea asa ceva.

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz mai merg si eu la spălătorie din cand in cand :) am si acasa un aparat cu care spăl masinile , asa de hobby, 130 bar cica are, dar asa ceva nu am vazut in viata mea. Sa iti sară vopseaua de pe bara da, sa iti dea stergatoarele peste cap etc ..dar sa iti lase dunga aia ca si cum ti-a dat cineva cu surubelnita sau cutitul , nu. Sa nu mai zic cat de orb sa fi sa ii dai la toate geamurile asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate baiatul de la spalatorie credea ca ala este jeg si a zis ca trebuie sa insiste in acele locuri :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit asa la toate masinile VAG pe care le-am avut incepind cu 2007. Prima oara la Passat B6 la chederul geamului. Acum am la Touran la chederele geamurilor mici din spate, deci nu are legatura cu calitatea O3. Pur si simplu daca ai ghinion la spalatorie, se strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))) si tocmai Patronul mi-a spălat-o .....deci clar n-a citit instructiunile aparatului. Anyway , imi iau inima in dinti si o sa le schimb, sper sa iasa ok treaba. Nu stiu cum ar veni chinezariile alea peste ale mele ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nici Skoda nu facut o treaba buna cu partea de perii/chedare din zona geamurilor. Nu am vazut in viata mea asa ceva.

Adică... Skoda trebuia să pună ceva oțel acolo că poate e un prost la spălătorie care dă cu 150 Bari la 2cm de ele.

VALI, mai încearcă. Eu am reușit, cu așa ceva http://www.karcher.com/int/Products/Professional/Highpressure_cleaners/Cold_water_highpressure_cleaners/Middle_class/15244060.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Factorul determinant e distanta prea mica, nu presiunea prea mare. Off-topic: Blitz, cu aparatul din link poti produce spuma activa din borcanas ca la spalatorie? Eu am un B&D hobby, cu care doar se imprastie lichidul, dar nu spumeaza. Acum sunt la faza cu recipient cu pompa manuala cu piston, dar tot nu-i cum mi-ar placea. Incerc sa reduc pe cat posibil drumurile la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Adi, produce și spumă, are recipient special pentru chimicale cu reglaj al debitului de chimicale. Dar și lancea are o duză specială care ajută la spumare (se rotește capul în poziția de spumare).

Mare atenție la ce chimicale folosești și la concentrații. Sunt puternic bazice și corozive; ca fapt divers la skodele mai vechi se spărgeau plasticele de la macaralele din uși, au descoperit că de la acești agenți... Eu însumi am găsit într-o Jetta relativ nouă o macara ruptă la care plasticul ajunsese extrem de casant, se făcea bucățele doar dacă-l strângeai cu mâna mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca se poate face retrofit la Columbus - 

 

Dar unde gasim display-ul si unitatea (stiu ca diferta fata de Bolero) nu am gasit ..

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se putea si inainte, daca se facea la reprezentanta. Daca nu s-a montat la o reprezentanta inseamna ca cineva a spart Component Protection.

Ceea ce inseamna, pe langa faptul ca se poate face retrofit de la un player la altul, oricare ar fi el, si ca se da liber la furturi, ceea ce nu e deloc bine - vezi cazul RNS 510 / Bolero de pe Golf 5/6, Passat, O2 etc.

 

Aparate si display-uri mai apar pe ebay.de. La reprezentanta pretul o sa sara de 2.000 de euro pentru un aparat complet asa ca nu v-as sfatui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave: sa zicem ca il montezi la reprezentanta, dar cum procedezi?

 

Iti pot coda ei unitate la un pret decent?

In plus, din cate stiu eu, unitatea din torpedou de la Bolero (cum am eu spre exemplu), nu se portriveste cu acest display.

 

Asa, la prima  vedere, 289 EUR nu pare mult pentru display. Ma gandesc cat mai costa sa il montezi/codezi si cat mai costa unitatea specifica ...

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, procedura e simpla! Te duci la ei si le spui:

 

"Buna ziua! As dori sa cumpar si sa montez la dumneavoastra o navigatie completa Columbus!"

 

si ei iti vor raspunde:

 

"Da, sigur! Nu prea facem asa ceva dar va ajuam cu mare placere! Pretul aparatului este de 10.286 lei la care se adauga 4 ore de manopera, 600 de lei, si una de codare online, 100 de lei."

 

Nici sa nu te gandesti ca ce ai vazut acolo e pretul de reprezentanta al unitatii! Si ala e doar un ecran, un monitor, ca la calculator. Treaba serioasa e cea din torpedo, iarasi, la fel ca unitatea unui calculator, si evident ca trebuie schimbata cea de Bolero.

Desi mi-as dori sa exagerez pretul, un RNS 510 / Columbus pentru Octavia 2, Golf 6, Passat etc. era putin 2.000 de euro la nemti, la care se adauga adaosul Porsche Romania si transportul, si iesea un pret nu foarte diferit de cel de mai sus. M-as mira sa difere in cazul asta!

 

LE: Uitati aici preturile unitatilor. Cel mai ieftin RNS 510 este 2.243 de euro...

https://shops.volkswagen.com/de_DE/web/zubehoer/kommunikation/radio-navigations-systeme

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, chiar nu merita 289 de iepuroi o petarda de ecran ca apoi sa te mai "incarce" cine stie cat si pentru unitate. Care unitate, probabil este asa scumpa pentru ca este foarte greu sa mai gasesti componente atat de vechi precum alea de le baga astia prin MMU sau MMHU (head unit e termenul preferat de chinezoi).

 

Si apoi, lasa ecranele ca bat alte prioritati la usa :P (daca nu cumva le-ai si deschis si n-ai zis nimic ;)).

Ca idee, de 289 euro mai bine schimbi volanul si pui unul de "om serios ce urmeaza sa devii". :P

 

 

L.E.: acum am vazut link-ul postat de Rave. Adevaru' este ca merita suma aia un ecran de 6 juma' VGA, o rezolutie apusa de ceva vreme, disponibila doar pentru colectionari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu a sosit pachetul, astept din moment in moment :), insa fiind prins in (langa) casa alaturi de sotie, am prea mult timp liber la dispozitie sa gasesc "solutii" de aruncat banii din visterie.

 

Rave: cand intrebam cum procedez, nu ma refeream la partea cu piese noi, ma intrebam daca ar fi sau nu dispusi sa se ocupe de manopera/codare si cam atat. 

Modificat de Frnm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aduci tu piesele probabil ca nu. Neavand garantia ca nu ai cumparat lucruri furate nu vor sa riste. PBN sigur nu pentru ca ei nu accepta  niciun fel de piese care nu au fost cumparate de la ei.

Problema e de Component Protection. O sa ai nevoie sa aduci masina de pe care ai cumparat cu totul, ca sa deblocheze piesa de pe aceea masina si sa o codeze pe a ta, daca vor sa faca asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN iti accepta la montaj orice atat timp cat ai factura (fie ea si externa). Tot ce am luat de pe superskoda.com la ei am montat si n-au avut nimic de "comentat".

Recunosc, pentru "head unit-uri" nu cred ca te vor ajuta la fel de usor, mai ales pentru cele care nu sunt "de Skoda".

 

Pentru Florin, daca tot "il mananca", as recomanda asa ceva:

 

http://www.aliexpress.com/item/HD-1024-600-Android-4-4-Car-DVD-Player-for-Skoda-Octavia-2012-2013-with-1/32298246880.html

 

Nu sunt cu mult inaintea ofertei VAG (functionalitatea si componentele sunt clar peste, dar tot "in secolul trecut" ;)) insa pretul, desi mare pentru ce se ofera, este mult mai accesibil.

 

Ca sa nu mai zic de solutii DIY bazate pe tablete (care tablete sunt cu ani lumina inaintea tehnologiilor folosite de producatorii auto in unitatile multimedia):

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!