Jump to content

Jante / anvelope [Passat CC]


alaraw
 Share

Postare recomandată

Salut ! Sper sa fie de folos pentru multi ceea ce postez : am schimbat cauciucurile pe cc, am pus 245/45/17 arata super bine, se simte bine pe drum dar....consumul a sarit de la 5.1 l/km la 6.8 l/km ( londra- frankfurt si retur) , acelasi regim de mers, diferenta fiind doar temperatura de afara si dimensiunea cauciucurilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cauciucurile cu dimensiunea 225/45/R17 nu sunt omologate pt masina,trebuie 235/45/17.

Probleme :

Va aparea o mica abatere la indicarea vitezei cu cativa km in minus.

Va trebui sa dai explicatii daca te opreste vreun politist si iti verifica dimensiunile cauciucurilor.

iti va aparea avertizarea de la senzorul de presiune dar nu e nici o problema ,tii apasat pe el si invata noile valori.asta se intampla si daca iti vei umfla si cauciurile pe care le ai acum pe masina.

Faptul ca e 4x4 nu are nici o relevanta in cazul asta.

Si eu am 225/45/17, pt ca am niste jante de iarna mai inguste,Chamonix 17" si asta aveau pe ele cand le.am luat. Sunt destul de rigide, dar pe zapada isi fac treaba. Totusi, cu 235 si cu jante de vara mai late - Miami 17", masina e mai stabila decat acum. Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

  Salutari, sunt si eu posesorul unui passat CC incepand cu iunie 2014 cu jante pe 17. Am o intrebare pentru cei din Bucuresti care folosesc masina zilnic si au jante pe 18....este chiar asa ingrozitor, "clantane" rau?

  Si nu in ultimu rand daca stitii pe cineva care vrea sa scape de jantele pe 18.

 

  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe 18 si pot sa spun ca nu se simt denivelarile asa rau. Sunt ok. Nu vad mare diferenta fata de cele pe 17 pe care le am cu anvelope de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi recomanda cineva niste site`uri serioase de unde pot sa comand si eu niste cauciucuri de vara la preturi bune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

A venit timpul sa schimb cauciucurile pe fata/235/40/18/W sau Y...cauciucuri de vara

1.Dunlop Sport Maxx RT

-Grip A

-Fuel efficiency C

-68dB

-PRET cu manopera etc..150£

2.Michelin Pilot Sport 3

-Grip A

-Fuel efficiency E

-71dB

Pret.140£

3.Gooyear Eeagle F1 Asimetric2

-Grip A

-Fuel efficiency E

-71dB

Pret 144£

In pret este inclus TVA,manopera,valve & echilibrat.

90%as opta pentru varianta 1,..tinind cont de marimea jantelor,suspensie sport & zgomotul cel mai mic plus grip A si efficiency C

Astept si alte pareri din experienta voastra

btw..pe masina am Continental sport Contact 3.

o zi buna.

Modificat de GP-05-GB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dunlop si sunt extrem de multumit, in special pe ploaie. Am platit acelasi pret pe 3 si al-4-lea gratis. Fac cam 3 drumuri in ro pe an si cateva in eu, plus zilnic aici in uk. Dupa 30000km au 4 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel parca si distanta de franare este mai buna la Dunlop fata de celelalte

Eu nu fac mai mult de 13-14 mi/mile pe an(24mi/km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu site-ul de rewiew de citva ani,legat de Vredestein ultrac vorti NU sunt rele deloc..totusi!!....(am citiva colegi de munca care au pus pe Audi A4)

m-am uitat la 235/40/18 XL

1.Fuel efficiency E..wow!!!

2.Grip B.

3.Noise 70dB

pret 126.70£ Fitted un pret bun pt 2 anvelope.(www.Tyremen.co.uk)

Parca arata mai bine Hankook Ventus V12 EVO 2 K120

1.Fuel efficiency C

2.Grip B

3.Noise 70dB

Pret 119.99£ Fitted(www.Blackcircle.com)

Modificat de GP-05-GB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare oameni buni. Am si eu o intrebare. Am un audi a4,b5 avant din 2000 si vreau sa o incalt cu niste jante pe 16 , 7,5 j, et 35, 5x112. Ce ziceți? Pot să le montez? Se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian in cite topuce postezi tu aceeași intrebare? Peste regulament ai dat o privire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai greseste omul cateodata, ,,cite" (cate)., nu a omorat pe nimeni, ajuta-l cu un sfat, daca poti, si lasa-l. [emoji6]

Mai greseste omul cateodata, ,,cite" (cate)., nu a omorat pe nimeni, ajuta-l cu un sfat, daca poti, si lasa-l. [emoji6]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut cipriane,

 

poti sa intri pe situl de jante si cauciucuri din germania, acolo configurezi ce masina ai , model, an motor si ce dimensiune doresti si iti zice ce se potriveste, poti sa cumperi de acolo au preturi f bune, sunt autorizate de TUW. expemplu pt tine au janete set (4 buc) de 16 cu pretul de la 284 Euro / set.

petru ce vrei tu se potriveste ce ai scris , dar uneori depnde si de modelul de janta. 

cauta aici.

 http://www.felgenoutlet.com/eu_en

 

numa bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Pt masina din semnatura imi poate spune cineva ce cauciucuri sa iau? O sa comand jante pe 18. Si vroiam sa primesc un sfat pt marca pneurilor si eventual o dimensiune normala pt 18. Cred ca m-am facut inteles. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor asta e topic de passat cc! nu e nici de a4 b5 nici de a6 nici de skoda octavia.

daca nu gasiti informatiile necesare in topicurile dedicate masinilor voastre deschideti voi alt topic, pentru ca in felul asta cand am nevoie sa caut o informatie necesara citesc 20 de pagini de rahaturi ca sa gasesc o postare buna.

din cauza asta isi pierd si altii rabdarea si posteaza aiurea , pentru ca se satura sa citeasca pagini dupa pagini pe langa subiect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iertare! Am vazut doar jante/ pneuri si am crezut ca este topic general...nu am intrat in detalii. Acum, sper sa mi se ia sabia de deasupra capului... si daca nu. Sa mi se stearga postarile pe acest topic, pt care nu m-am documentat suficient inainte sa postez o intrebare despre marca pneurilor, care bineinteles nu se potriveste pe passat cc. Passatul avand marci dedicate de pneuri. Sanatate sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am GY Eagle Assymetric2 pe vara, luate acum fix 2 ani la un pret bomba... Mai au peste 6 mm, catre 7, iar ca aderentă mi s-au parut excepționale versus ContiSportContact 3 si 5 sau PS3 (care mi s-au parut foarte moi). La cum merg eu (doar ocazional "foarte activ" pe serpentine/curbe) au fost foarte bune. Au aderentă si distanța de franare foarte bune cu preponderenta pe umed, dar nici pe uscat, in ciuda scartaitului, nu scapă aderentă usor. Un alt plus este ca sunt foarte ușoare!

Eu le recomand, dar am auzit si numai lucruri bune de Dunlop sau Michelin PSS. Decizia finala este a fiecăruia, in cazul meu, Assym2 avand, de departe, cel mai bun raport performanta-pret (dintre anvelopele de top).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Voi cata presiune aveti in roti ? Eu pe 235.40.18 am bagat 2.3 atat pe fata cat si pe spate. Se poate baga mai mult? Deoarece pe capacul rezervorului am vazut ceva de genu 2 persoane si ceva bagaje 2.7 ! Mi se pare umpic cam mult deoarece de obicei circul doar eu cu masina , foarte rar 3 sau 4 persoane. Pot pune 2.5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decizie finala.Varianta 1.Dunlop Sport Maxx RT

De ce?

1.grip A

2.fuel efficiency C

3. noise 69dB

Pret cu tva 250£.

Nu am sa mai cumpar niciodata Continental Sport Contact 3 rubbish..

Si tot din experienta mea stati deoparte de cauciucurile No Name,nu am sa le numesc,nu vreau sa supar pe nimeni ok... :)

In rest sa aveti drumuri bune & cit mai multi km fara probleme

Si in ceva varianta 2 & 3 erau facute in ungaria

cheers.

post-137593-0-77138900-1424518401_thumb.

post-137593-0-75833300-1424518419_thumb.

post-137593-0-83857500-1424518646_thumb.

post-137593-0-89156900-1424518713_thumb.

Modificat de GP-05-GB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Jante / anvelope [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!